Academy Awards 1969
Oversikt over alle prisbelønte filmer
◄◄ | ◄ | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | Academy Awards 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | ► | ►►
Andre arrangementer
De 1969 Academy Awards første fant sted den 14 april 1969 på Dorothy Chandler Pavilion i Los Angeles . Det var den 41. årlige Oscar-utdelingen . I tildelingsåret deles det alltid ut priser til filmer fra året før, i dette tilfellet filmene fra 1968.
Film | N | EN. |
---|---|---|
Film | N | EN. |
Oliver | 11 | 5 |
Morsom jente | 8. plass | 1 |
Løven om vinteren | 7. | 3 |
Stjerne! | 7. | 0 |
Kjærligheten til en sommer | 4. plass | 0 |
Romeo og Julie | 4. plass | 2 |
2001: A Space Odyssey | 4. plass | 1 |
Ansikter | 3 | 0 |
Bullitt | 2 | 1 |
Hjertet er en ensom jeger | 2 | 0 |
Den gylne regnbuen | 2 | 0 |
Et rart par | 2 | 0 |
Zebra isstasjon | 2 | 0 |
Vår for Hitler | 2 | 1 |
I fiskerskoene | 2 | 0 |
krig og fred | 2 | 1 |
apekattens planet | 2 | 0 |
Rosemarys baby | 2 | 1 |
Roser til damen | 2 | 1 |
Kjemp om Alger | 2 | 0 |
Thomas Crown er utrolig | 2 | 1 |
Moderasjon
Det var ingen offisiell moderator det året.
Vinnere og nominasjoner
Beste film
presentert av Sidney Poitier
Oliver (Oliver!) - John Woolf
- Løven om vinteren (Løven om vinteren) - Martin Poll
- A Summer's Love (Rachel, Rachel) - Paul Newman
- Funny Girl - Ray Stark
- Romeo og Julia (Romeo og Julia) - John Brabourne , Anthony Havelock-Allan
Beste regissør
presentert av Ingrid Bergman , Diahann Carroll , Jane Fonda , Rosalind Russell og Natalie Wood
Carol Reed - Oliver (Oliver!)
- Anthony Harvey - The Lion in Winter (The Lion in Winter)
- Stanley Kubrick - 2001 : A Space Odyssey (2001: A Space Odyssey)
- Gillo Pontecorvo - Slaget ved Alger (La battaglia di Algeri)
- Franco Zeffirelli - Romeo og Julia (Romeo og Julia)
Beste skuespiller
presentert av Burt Lancaster
- Alan Arkin - The Heart Is a Lonely Hunter (The Heart Is a Lonely Hunter)
- Alan Bates - A Man Like Job (The Fixer)
- Ron Moody - Oliver (Oliver!)
- Peter O'Toole - Løven om vinteren (Løven om vinteren)
Beste hovedskuespillerinne
presentert av Ingrid Bergman
Katharine Hepburn - The Lion in Winter (The Lion in Winter)
Barbra Streisand - Funny Girl
- Patricia Neal - Roses for the Lady (The Subject Was Roses)
- Vanessa Redgrave - Isadora
- Joanne Woodward - A Summer's Love (Rachel, Rachel)
Beste birolle
presentert av Frank Sinatra
Jack Albertson - Roses for the Lady (The Subject Was Roses)
- Seymour Cassel - Ansikter (ansikter)
- Daniel Massey - stjerne!
- Jack Wild - Oliver (Oliver!)
- Gene Wilder - Spring For Hitler (The Producers)
Den beste birolle
presentert av Tony Curtis
Ruth Gordon - Rosemary's Baby (Rosemary's Baby)
- Lynn Carlin - Ansikter (ansikter)
- Sondra Locke - The Heart Is a Lonely Hunter (The Heart Is a Lonely Hunter)
- Kay Medford - Morsom jente
- Estelle Parsons - A Summer's Love (Rachel, Rachel)
Beste originale manus
presentert av Don Rickles og Frank Sinatra
Mel Brooks - Spring For Hitler (The Producers)
- John Cassavetes - Ansikter (ansikter)
- Arthur C. Clarke , Stanley Kubrick - 2001: A Space Odyssey (2001: A Space Odyssey)
- Gillo Pontecorvo , Franco Solinas - Slaget ved Alger (La battaglia di Algeri)
- Peter Ustinov , Ira Wallach - Das Millionending (Hot Millions)
Beste tilpassede manus
presentert av Rosalind Russell og Frank Sinatra
James Goldman - The Lion in Winter (The Lion in Winter)
- Vernon Harris - Oliver (Oliver!)
- Roman Polański - Rosemary's Baby (Rosemary's Baby)
- Neil Simon - The Odd Couple (The Odd Couple)
- Stewart Stern - A Summer's Love (Rachel, Rachel)
Beste kamera
presentert av Ingrid Bergman
Pasqualino De Santis - Romeo og Julie (Romeo og Julia)
- Daniel L. Fapp - Eisstation Zebra (Ice Station Zebra)
- Ernest Laszlo - stjerne!
- Oswald Morris - Oliver (Oliver!)
- Harry Stradling Sr. - Morsom jente
Beste produksjonsdesign
presentert av Natalie Wood
John Box , Vernon Dixon , Terence Marsh , Ken Muggleston - Oliver (Oliver!)
- Ernest Archer , Harry Lange , Anthony Masters - 2001: A Space Odyssey (2001: A Space Odyssey)
- Michail Bogdanow , Georgi Koschelew , Gennadi Mjasnikow , W. Uvarow - Krig og fred (Vojna i mir)
- Howard Bristol , Boris Leven , Walter M. Scott - Star!
- Edward C. Carfagno , George W. Davis - The Fisherman Shoes (The Shoes of the Fisherman)
Beste kostymedesign
presentert av Jane Fonda
Danilo Donati - Romeo og Julia (Romeo og Julia)
- Donald Brooks - stjerne!
- Phyllis Dalton - Oliver (Oliver!)
- Margaret Furse - Der Löwe im Winter (løven om vinteren)
- Morton Haack - Planet of the Apes (Planet of the Apes)
Beste originale poengsum
presentert av Gregory Peck og Rosalind Russell
John Barry - The Lion in Winter (The Lion in Winter)
- Jerry Goldsmith - Planet of the Apes (Planet of the Apes)
- Michel Legrand - Thomas Crown er utrolig (The Thomas Crown Affair)
- Alex North - The Fisherman's (The Fisherman 's Shoes)
- Lalo Schifrin - The Fox
Beste tilpassede poengsum
presentert av Henry Mancini og Marni Nixon
Johnny Green - Oliver (Oliver!)
- Jacques Demy , Michel Legrand - The Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort)
- Lennie Hayton - stjerne!
- Ray Heindorf - The Golden Rainbow (Finian's Rainbow)
- Walter Scharf - Morsom jente
Beste filmsang
presentert av Frank Sinatra
" The Windmills of Your Mind " fra Thomas Crown er utrolig (The Thomas Crown Affair) - Alan Bergman , Marilyn Bergman , Michel Legrand
- " Chitty Chitty Bang Bang " fra Chitty Chitty Bang Bang (Chitty Chitty Bang Bang) - Richard M. Sherman , Robert B. Sherman
- " For Love of Ivy " fra favoritt (For Love of Ivy) - Quincy Jones , Bob Russell
- "Funny Girl" fra Funny Girl - Bob Merrill , Jule Styne
- "Star!" Fra Star! - Sammy Cahn , Jimmy Van Heusen
Beste kuttet
presentert av Walter Matthau
- Frank Bracht - The Odd Couple (The Odd Couple)
- Fred R. Feitshans junior , Eve Newman - Wild in the Streets (Wild in the Streets)
- Ralph Kemplen - Oliver (Oliver!)
- William Sands , Robert Swink , Maury Winetrobe - Funny Girl
Beste tone
presentert av Rosalind Russell
Shepperton SSD - Oliver (Oliver!)
- Columbia SSD - Morsom jente
- 20th Century Fox SSD - Star!
- Warner Bros. - Seven Arts SSD - Bullitt
- Warner Bros.-Seven Arts SSD - The Golden Rainbow (Finian's Rainbow)
Beste visuelle effekter
presentert av Diahann Carroll og Burt Lancaster
Stanley Kubrick - 2001 : A Space Odyssey (2001: A Space Odyssey)
- J. McMillan Johnson , Hal Millar - Ice Station Zebra (Ice Station Zebra)
Beste kortfilm
presentert av Tony Curtis og Jane Fonda
Robert Kennedy husket - Charles Guggenheim
- De Düva - George Coe , Sidney Davis , Anthony Lover
- Pas de deux - National Film Board of Canada
- Forspill - John Astin
Beste tegneserie
presentert av Tony Curtis og Jane Fonda
Winnie the Pooh and the Blustery Day - Walt Disney
- The Magic Pear Tree - Jimmy T. Murakami
- Huset som Jack bygget - Wolf Koenig , Jim MacKay
- Windy Day - John Hubley , Faith Hubley
Beste dokumentar (kortfilm)
presentert av Diahann Carroll og Tony Curtis
- A Space to Grow - Thomas P. Kelly Junior
- En vei ut av villmarken - Dan E. Weisburd
- Huset som Ananda bygde - Fali Bilimoria
- The Revolving Door - Lee R. Bobker
Beste dokumentar
presentert av Diahann Carroll og Tony Curtis
Journey Into Self - Bill McGaw
- Noen få notater om vårt matproblem - James Blue
- Legendariske mestere - William Cayton
- Andre stemmer - David H. Sawyer
- Unge amerikanere - Robert Cohn , Alex Grasshoff
Beste fremmedspråklige film
presentert av Jane Fonda og Walter Matthau
Krig og fred (Vojna i mir) , Sovjetunionen - Sergei Bondarchuk
- Brannvesenets ball (Hoří, má panenko) , Tsjekkoslovakia - Miloš Forman
- Stjålne kyss (meringues volés) , Frankrike - François Truffaut
- Gutter fra Paulstrasse (A Pál-utcai fiúk) , Ungarn - Zoltán Fábri
- Du fanger ikke menn med pistoler (La ragazza con la pistola) , Italia - Mario Monicelli
Hederspriser
Æres Oscar
- Onna White for koreografien i Oliver
- John Chambers for sminke i Planet of the Apes ( Planet of the Apes )
Jean Hersholt humanitære pris
Oscar for fortjeneste
Vitenskapelig og ingeniørpris
- Donald W. Norwood
- Eastman Kodak Co. , Producers Service Co.
- Ed Di Giulio , Neils G. Petersen , Norman S. Hughes
- Optical Coating Laboratories, Inc.
- Panavision, Inc.
- Todd-AO Co. , Mitchell Camera Co.
Teknisk prestasjonspris
- Carl W. Hauge , Edward H. Reichard , E. Michael Meahl , Roy J. Ridenour
- Eastman Kodak Co. , Consolidated Film Industries
weblenker
- Oscars 1969 iInternet Movie Database(engelsk)