Academy Awards 2012
Oversikt over alle prisbelønte filmer
◄◄ | ◄ | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | Academy Awards 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | ►
Andre arrangementer
Film | N | EN. |
---|---|---|
Hugo Cabret | 11 | 5 |
Artisten | 10 | 5 |
Kunsten å vinne - Moneyball | Sjette | 0 |
Ledsagere | Sjette | 0 |
Etterkommerne - familie og andre saker | 5 | 1 |
Villfarelse | 5 | 1 |
Midnatt i Paris | 4. plass | 1 |
Hjelpen | 4. plass | 1 |
Albert Nobbs | 3 | 0 |
Dronning, konge, ess, spion | 3 | 0 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Del 2 | 3 | 0 |
Livets tre | 3 | 0 |
Transformatorer 3 | 3 | 0 |
Brudealarm | 2 | 0 |
Iron Lady | 2 | 2 |
Ekstremt høyt og utrolig nært | 2 | 0 |
Min uke med Marilyn | 2 | 0 |
Nader og Simin - En separasjon | 2 | 1 |
De 2012 Academy Awards fant sted den 26. februar 2012. Hollywood & Highland Center (tidligere Kodak Theater ) i Los Angeles . Det var den 84. utdelingen av Academy Awards ( English 84th Academy Awards ) siden den første utdelingen i 1929 . I løpet av Oscar-utdelingen gis det alltid priser til filmer fra året før, i dette tilfellet filmene fra 2011 . Hedersprisene hadde allerede blitt delt ut i november 2011. Michel Hazanavicius' stumfilm hyllest The Artist seiret som beste film og ble tildelt premier i fire andre kategorier. Martin Scorseses Hugo Cabret kom med samme antall premier i sekundærkategorier .
Nøkkeldata
Forslagene om hvilke filmer som kan nomineres i de enkelte kategoriene kan komme av medlemmene av Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) mellom 27. desember 2011 og 13. januar 2012. Nominasjonene ble endelig kunngjort 24. januar 2012 på Samuel Goldwyn Theatre . Som tidligere år vil den tradisjonelle gallaen finne sted en måned senere.
Moderasjon
Komikeren og skuespilleren Billy Crystal , som tidligere var vert for en Oscar-pris åtte ganger, ble ansatt for å være vertskap for gallaen .
Kontrovers
I forkant av Oscar-utdelingen ga produsenten Brett Ratner, og deretter Eddie Murphy , som som programleder for showet, skulle kunngjøre at funksjonene deres ble trukket tilbake. Ratner snublet over homofobe kommentarer mens han dukket opp på Howard Stern Show . Da han for eksempel arbeidet med promoteringen av filmen Temporary Gangster, ble han spurt om han ville øve med skuespillerne. Ratner svarte: “Hva er det, øv? Øvelse er noe for fagotter. ”I det samme showet fremhevet han også ferdighetene som en elsker (“ Jeg har enorme baller ”) og satte Lindsay Lohan på samme nivå som seksuelt overførbare sykdommer . Siden amerikanske medier reagerte med indignasjon mot Ratners uttalelser, måtte Ratner gi opp stillingen som produsent av Oscar-utdelingen etter råd fra AMPAS-president Tom Sherak . Som et resultat kunngjorde Eddie Murphy, som er en god venn av Brett Ratner, at han ikke ville være tilgjengelig for å være vertskap for Oscar-utdelingen.
innovasjon
I slutten av mai 2011 ble det kjent at AMPAS vurderte at medlemmene i AMPAS ikke lenger skulle kunngjøre nominasjonene skriftlig med posten, men online via Internett. Postavstemningssystemet skal avskaffes på lang sikt.
For første gang ble mellom fem og ti filmer nominert til den beste filmen , som mottok minst fem prosent av stemmene for den mest populære filmen i forhåndsvalget. I tillegg er regelverket for kategorien Beste animerte spillefilmer endret slik at minst åtte animasjonsfilmer må ha blitt publisert per år for at en pris skal kunne deles ut i denne kategorien. Avhengig av antall publikasjoner, kan opptil fem filmer nomineres. Tidligere måtte denne kategorien godkjennes hvert år av styret .
Kandidater fra tysktalende land
Kategori Beste fremmedspråklige film
Følgende filmer fra tyskspråklige land søkte om nominasjon til Oscar i kategorien for beste utenlandske språk på forslag av deres respektive opprinnelsesland :
- Tyskland : Pina , regissør: Wim Wenders , med ensemblemedlemmer i Tanztheater Wuppertal Pina Bausch (da ikke nominert i denne kategorien)
- Østerrike : Breathing , Regissør: Karl Markovics , med Thomas Schubert , Karin Lischka , Gerhard Liebmann (kom ikke på nominasjonslisten)
- Sveits : Sommerspill - Giochi d'estate , regissør: Rolando Colla , med Armando Condolucci , Fiorella Campanella , Alessia Barela (kom ikke på listen)
Totalt 63 land sendte like mange filmer til akademiet .
Beste kortfilmkategori
I desember 2011 gjorde de to tyske bidragene Raju av regissør Max Zähle og Das Rauschen des Meeres av Torsten Truscheit og Ana Fernandes den på kortlisten for de beste nominasjonene fra totalt 107 applikasjoner i kategorien Live Action Shorts (ikke animert kort filmer) Kortfilm . 24. januar 2012 nominerte AMPAS filmen Raju som en av fem kandidater til denne Oscar.
Beste dokumentarkategori
Følgende filmer fra tyskspråklige land var på listen over nominasjoner i kategorien Beste dokumentarfilm :
- Tyskland : Pina , regissør: Wim Wenders , med ensemblemedlemmer i Tanztheater Wuppertal Pina Bausch (nominert)
- Tyskland : Jane's Journey - Jane Goodalls Journey through Life , Regissør: Lorenz Knauer (ikke nominert)
Kategori Beste kostymedesign
Den tyske kostymedesigneren Lisy Christl ble nominert til en Oscar for sitt arbeid med Roland Emmerichs historiske film Anonymus .
Beste kategori for visuelle effekter
De visuelle effektene i over 800 skudd av filmen Hugo Cabret ble skapt av det tyske selskapet Pixomondo i blant andre Stuttgart, Frankfurt og Berlin. Filmen fikk Oscar for beste visuelle effekter .
Prisvinnere og nominasjoner
Beste film
presentert av Tom Cruise
- Kunsten å vinne - Moneyball (Moneyball) - Michael De Luca , Rachael Horovitz , Brad Pitt
- Ekstremt høyt og utrolig nært (Ekstremt høyt og utrolig nært) - Scott Rudin
- Companions (War Horse) - Steven Spielberg , Kathleen Kennedy
- Hugo Cabret (Hugo) - Graham King , Martin Scorsese
- Midnatt i Paris - Letty Aronson , Stephen Tenenbaum
- The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants) - Jim Burke , Alexander Payne , Jim Taylor
- Hjelpen - Brunson Green , Chris Columbus , Michael Barnathan
- Livets tre - Dede Gardner , Sarah Green , Bill Pohlad , Grant Hill
Beste regissør
presentert av Michael Douglas
Michel Hazanavicius - kunstneren
- Woody Allen - Midnatt i Paris
- Terrence Malick - Livets tre
- Alexander Payne - Etterkommerne - Familie og andre anliggender (Etterkommerne)
- Martin Scorsese - Hugo Cabret (Hugo)
Beste skuespiller
presentert av Natalie Portman
- Demián Bichir - Et bedre liv
- George Clooney - The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants)
- Gary Oldman - Queen, King, Ace, Spy (Tinker Tailor Soldier Spy)
- Brad Pitt - Kunsten å vinne - Moneyball (Moneyball)
Beste hovedskuespillerinne
presentert av Colin Firth
Meryl Streep - The Iron Lady (The Iron Lady)
- Glenn Close - Albert Nobbs
- Viola Davis - Hjelpen
- Rooney Mara - vrangforestilling (The Girl with the Dragon Tattoo)
- Michelle Williams - My Week with Marilyn
Beste birolle
presentert av Melissa Leo
Christopher Plummer - Nybegynnere
- Kenneth Branagh - My Week with Marilyn
- Jonah Hill - Kunsten å vinne - Moneyball (Moneyball)
- Nick Nolte - Kriger
- Max von Sydow - Ekstremt høyt og utrolig nært (Ekstremt høyt og utrolig nært)
Den beste birolle
presentert av Christian Bale
- Bérénice Bejo - The Artist
- Jessica Chastain - Hjelpen
- Melissa McCarthy - Brudepiker (Brudepiker)
- Janet McTeer - Albert Nobbs
Beste tilpassede manus
presentert av Angelina Jolie
Nat Faxon , Alexander Payne , Jim Rash - The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants)
- Stan Chervin , Aaron Sorkin , Steven Zaillian - Kunsten å vinne - Moneyball (Moneyball)
- George Clooney , Grant Heslov , Beau Willimon - The Ides of March - Days of Betrayal (The Ides of March)
- John Logan - Hugo Cabret (Hugo)
- Bridget O'Connor , Peter Straughan - Queen, King, Ace, Spy (Tinker Tailor Soldier Spy)
Beste originale manus
presentert av Angelina Jolie
- JC Chandor - The Great Crash - Margin Call (Margin Call)
- Asghar Farhadi - Nader and Simin - A Separation (Jodaeiye Nader az Simin)
- Michel Hazanavicius - kunstneren
- Annie Mumolo , Kristen Wiig - Brudepiker (Brudepiker)
Beste kamera
presentert av Tom Hanks
Robert Richardson - Hugo Cabret (Hugo)
- Jeff Cronenweth - Verblendung (The Girl with the Dragon Tattoo)
- Janusz Kamiński - Companions (War Horse)
- Emmanuel Lubezki - Livets tre
- Guillaume Schiffman - The Artist
Beste produksjonsdesign
presentert av Tom Hanks
Dante Ferretti , Francesca Lo Schiavo - Hugo Cabret (Hugo)
- Laurence Bennett , Robert Gould - The Artist
- Rick Carter , Lee Sandales - Companions (War Horse)
- Stuart Craig , Stephenie McMillan - Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
- Hélène Dubreuil , Anne Seibel - Midnatt i Paris
Beste kostymedesign
presentert av Cameron Diaz og Jennifer Lopez
- Lisy Christl - Anonym
- Michael O'Connor - Jane Eyre
- Arianne Phillips - VI
- Sandy Powell - Hugo Cabret (Hugo)
Beste sminke
presentert av Cameron Diaz og Jennifer Lopez
Mark Coulier , J. Roy Helland - Die Eiserne Lady (The Iron Lady)
- Martial Corneville , Lynn Johnston , Matthew W. Mungle - Albert Nobbs
- Nick Dudman , Amanda Knight , Lisa Tomblin - Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2)
Beste poengsum
presentert av Penélope Cruz og Owen Wilson
- Alberto Iglesias - Queen, King, As, Spy (Tinker Tailor Soldier Spy)
- Howard Shore - Hugo Cabret (Hugo)
- John Williams - Tintins eventyr - Enhjørningens hemmelighet (Tintins eventyr)
- John Williams - Companions (War Horse)
Beste filmsang
presentert av Will Ferrell og Zach Galifianakis
" Man or Muppet " fra The Muppets (The Muppets) - Bret McKenzie
- “ Real in Rio ” fra Rio - Carlinhos Brown , Siedah Garrett , Sérgio Mendes
Beste kuttet
presentert av Tina Fey og Bradley Cooper
Kirk Baxter , Angus Wall - villfarelse (The Girl with the Dragon Tattoo)
- Anne-Sophie Bion , Michel Hazanavicius - kunstneren
- Thelma Schoonmaker - Hugo Cabret (Hugo)
- Christopher Tellefsen - Kunsten å vinne - Moneyball (Moneyball)
- Kevin Tent - The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants)
Beste blanding av lyder
presentert av Tina Fey og Bradley Cooper
Tom Fleischman , John Midgley - Hugo Cabret (Hugo)
- Deb Adair , Ron Bochar , Dave Giammarco , Ed Novick - Kunsten å vinne - Moneyball (Moneyball)
- Peter J. Devlin , Jeffrey J. Haboush , Greg P. Russell , Gary Summers - Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon)
- Tom Johnson , Andy Nelson , Gary Rydstrom , Stuart Wilson - Companions (War Horse)
- Ren Klyce , David Parker , Bo Persson , Michael Semanick - Verblendung (The Girl with the Dragon Tattoo)
Beste lydredigering
presentert av Tina Fey og Bradley Cooper
Eugene Gearty , Philip Stockton - Hugo Cabret (Hugo)
- Erik Aadahl , Ethan Van der Ryn - Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon)
- Lon Bender , Victor Ray Ennis - Drive
- Richard Hymns , Gary Rydstrom - Companions (War Horse)
- Ren Klyce - villfarelse (The Girl with the Dragon Tattoo)
Beste visuelle effekter
presentert av Emma Stone og Ben Stiller
Ben Grossman , Alex Henning , Robert Legato , Joss Williams - Hugo Cabret (Hugo)
- Daniel Barrett , Dan Lemmon , Joe Letteri , R. Christopher White - Planet der Apes: Prevolution (Rise of the Planet of the Apes)
- Scott Benza , Matthew Butler , Scott Farrar , John Frazier - Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon)
- Tim Burke , Greg Butler , John Richardson , David Vickery - Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2)
- Swen Gillberg , Erik Nash , John Rosengrant , Dan Taylor - Real Steel
Beste animasjonsfilm
presentert av Chris Rock
- En katt i Paris - Jean-Loup Felicioli , Alain Gagnol
- Chico & Rita - Javier Mariscal , Fernando Trueba
- Puss in Boots (Puss in Boots) - Chris Miller
- Kung Fu Panda 2 - Jennifer Yuh Nelson
Beste animerte kortfilm
presentert av Kristen Wiig , Maya Rudolph , Ellie Kemper , Melissa McCarthy , Rose Byrne og Wendi McLendon-Covey
De fantastiske flygende bøkene til Mr. Morris Lessmore - William Joyce , Brandon Oldenburg
- En morgentur - Sue Goffe , Grant Orchard
- Dimanche - Patrick Doyon
- La Luna - Enrico Casarosa
- Wild Life - Amanda Forbis , Wendy Tilby
Beste kortfilm
presentert av Kristen Wiig , Maya Rudolph , Ellie Kemper , Melissa McCarthy , Rose Byrne og Wendi McLendon-Covey
The Shore - Terry George , Oorlagh George
- Pinse - Peter McDonald , Eimear O'Kane
- Raju - Stefan Gieren , Max Zähle
- Time Freak - Andrew Bowler , Gigi Causey
- Tuba Atlantic - Hallvar Witzø - ble deretter diskvalifisert
Beste dokumentar
presentert av Gwyneth Paltrow og Robert Downey Jr.
Ubeseiret - Dan Lindsay , TJ Martin , Richard Middlemas
- Hell and Back Again - Danfung Dennis , Mike Lerner
- If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front - Sam Cullman , Marshall Curry
- Paradise Lost 3: Purgatory - Joe Berlinger , Bruce Sinofsky
- Pina - Gian-Piero Ringel , Wim Wenders
Beste dokumentarfilm
presentert av Kristen Wiig , Maya Rudolph , Ellie Kemper , Melissa McCarthy , Rose Byrne og Wendi McLendon-Covey
Saving Face - Daniel Junge , Sharmeen Obaid-Chinoy
- Gud er den større Elvis - Julie Anderson , Rebecca Cammisa
- Hendelse i New Baghdad - James Spies
- The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement - Gail Dolgin , Robin Fryday
- Tsunamien og kirsebærblomsten - Kira Carstensen , Lucy Walker
Beste fremmedspråklige film
presentert av Sandra Bullock , delvis på tysk, som hun beskrev som " Mandarin med tysk aksent"
Nader og Simin - En separasjon (Jodaeiye Nader az Simin) , Iran - Asghar Farhadi
- Bullhead (Rundskop) , Belgia - Michaël R. Roskam
- Hearat Shulayim , Israel - Joseph Cedar
- In Darkness (W ciemności) , Polen - Agnieszka Holland
- Monsieur Lazhar , Canada - Philippe Falardeau
Hederspriser
- Æres-Oscar : James Earl Jones (skuespiller), Dick Smith (makeup artist)
- Jean Hersholt humanitære pris : Oprah Winfrey
Tildelingen av æresprisene (Governors Awards) fant sted 12. november 2011 under en middag.
Til minne om
Som hvert år ble filmskaperne som døde året før, feiret med en kortfilm i 2012. I den rekkefølgen de ble sett i filmen var disse:
weblenker
- Oscar 2012 ved Academy of Motion Picture Arts and Sciences (engelsk)
- Oscar 2012 iInternet Movie Database(engelsk)
Individuelle bevis
- ↑ Key Dates Annonsert for 84. Oscar på oscars.org
- ↑ Billy Crystal modererer Oscar-gallaen for niende gang , Welt Online fra 11. november 2011
- ^ Spiegel Online: Brett Ratner - Frekk som Oscar
- ↑ Eddie Murphy trekker seg som Oscar-programleder . Pressen 10. november 2011
- ↑ Oscars går til elektronisk avstemning på thecelebritycafe.com ( Memento fra 4. juni 2011 i Internet Archive ), 24. mai 2011
- ↑ Bernd Michael Krannich: Oscars: Snart vil mellom fem og ti filmer bli nominert. Serienjunkies.de , 15. juni 2011, åpnet 16. juni 2011 .
- ↑ Pressemelding fra Academy of Motion Picture Arts and Sciences: Nominees for the 84th Academy Awards , 24. januar 2012
- Brea "Breathe" eliminert i Oscar-løpet , Kurier , 19. januar 2012
- ↑ Fra Oscar-drømmen , Tages-Anzeiger , 19. januar 2012
- ↑ 63 land i løpet om Oscar i utlandet på kleinezeitung.at ( Memento fra 28. april 2014 i Internet Archive ), 14. oktober 2011
- ↑ Pressemelding fra Academy of Motion Picture Arts and Sciences: Nominees for the 84th Academy Awards , 24. januar 2012
- ↑ Hamburg Media Skole pressemelding: Waiting for Oscar ( minne fra 17 mars 2013 i Internet Archive ), 24 januar 2012
- ↑ 15 Documentary Features Advance in 2011 Oscar® Race , AMPAS media release, 18. november 2011
- ↑ Pressemelding fra Academy of Motion Picture Arts and Sciences: Nominees for the 84th Academy Awards , 24. januar 2012
- ↑ Animation World Network, november 2011: A VFX & 3-D Convergence for Hugo ( Memento av 15. mars 2012 i Internet Archive ), åpnet 15. mars 2012.
- We Oscar veier inn: Ingen Brad Pitt-nominasjon for 'The Tree of Life'
- ↑ James Earl Jones, Dick Smith og Oprah Winfrey For å motta Academy's Governors Awards , AMPAS pressemelding 2. august 2011.
Fotnoter
- ↑ I henhold til AMPAS-vedtektene kan ikke mer enn tre produsenter nomineres i kategorien Beste film . Et unntak ble gjort for The Tree of Life og en fjerde produsent ble godkjent. Brad Pitt, som var den femte produsenten, måtte gi avkall på nominasjonen til The Tree of Life .