Europeisk innendørs mesterskap i friidrett 2002
27. europeiske innendørs friidrettsmesterskap | |
---|---|
Ferge-Dusika-Hallenstadion i 2007 | |
by | Wien , Østerrike |
Stadion | Ferje Dusika innendørs stadion |
åpning | 1. mars 2002 |
Siste dag | 3. mars 2002 |
tidslinje | |
← Innendørs-EM 2000 | Innendørs-EM 2005 → |
Det 27. europeiske innendørs friidrettsmesterskapet fant sted fra 1. til 3. mars 2002 i Ferry-Dusika-Hallenstadion i Wien . Den østerrikske hovedstaden var stedet for dette arrangementet for tredje gang siden 1970 og 1979.
To verdensrekorder ble satt under konkurransene: ved Jolanda Čeplak i 800-meter løp og ved Svetlana Feofanowa i stavsprang . Totalt oppnådde utøverne i Wien 48 nasjonale rekorder og syv mesterskapsrekorder.
Menn
60 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Jason Gardener | GBR | 6.49 CR |
2 | Mark Lewis-Francis | GBR | 6.55 |
3 | Anatoly Dowhal | UKR | 6,62 |
4. plass | Bongelo Bongelemba | BEL | 6,67 |
5 | Francesco Scuderi | ITA | 6,69 |
Sjette | Patrik Lövgren | SVE | 6.70 |
7. | John Ertzaard | HELLER IKKE | 6,74 |
8. plass | Andrea Rebino | ITA | 6,74 |
Dato: 3. mars
200 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Marcin Urbaś | STANG | 20.64 |
2 | Christian Malcolm | GBR | 20.65 |
3 | Robert Maćkowiak | STANG | 20.77 |
4. plass | Daniel Caines | GBR | 20.14 |
5 | Radek Zachoval | CZE | 21.15 |
Sjette | Marcin Jędrusiński | STANG | 21.78 |
Dato: 2. mars
400 moh
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Marek Plawgo | STANG | 45,39 CR |
2 | Jimisola Laursen | SVE | 45.59 NR |
3 | Ioan Vieru | ROU | 46,17 |
4. plass | Piotr Rysiukiewicz | STANG | 46,32 |
5 | Jiří Mužík | CZE | 46,36 |
Sjette | Marc Foucan | FRA | 47,40 |
Dato: 3. mars
800 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Paweł Czapiewski | STANG | 1: 44,78 CR |
2 | André Bucher | SUI | 1: 44,93 NO |
3 | Antonio Manuel Reina | ESP | 1: 45,25 NO |
4. plass | Dmitry Bogdanov | RUS | 1: 45,84 |
5 | Sergei Koshevnikov | RUS | 1: 46,13 |
Sjette | David Fiegen | LUX | 1: 47.44 NO |
Dato: 3. mars
1500 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Rui Silva | POR | 3: 49,93 |
2 | Juan Carlos Higuero | ESP | 3: 50.08 |
3 | Michael East | GBR | 3: 50,52 |
4. plass | Branko Zorko | CRO | 3: 50,66 |
5 | Michal Šneberger | CZE | 3: 50,70 |
Sjette | James Nolan | IRL | 3: 50,84 |
7. | Sa Chébili | FRA | 3: 51.00 |
8. plass | Andrei Sadorozhni | RUS | 3: 51,48 |
Dato: 2. mars
3000 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Alberto García | ESP | 7: 43,89 CR |
2 | Antonio David Jimenez | ESP | 7: 46.49 |
3 | Jesús España | ESP | 7: 48.08 |
3 | John Mayock | GBR | 7: 48.08 |
5 | Michael Buchleitner | AUT | 7: 54,39 |
Sjette | Mohammed Mourhit | BEL | 7: 59,79 |
7. | Sergei Ivanov | RUS | 8: 02.98 |
8. plass | Mindaugas Pukštas | LTU | 8: 03.21 |
Dato: 2. mars
60 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Colin Jackson | GBR | 7.40 |
2 | Elmar Lichtenegger | AUT | 7.44 |
3 | Staņislavs Olijars | LATT | 7.51 |
4. plass | Florian Schwarthoff | GER | 7.59 |
5 | Robert Kronberg | SVE | 7,67 |
Sjette | Peter Coghlan | IRL | 7,67 |
7. | Mike Fenner | GER | 7.70 |
Yevgeny Pechonkin | RUS | DQ |
Dato: 2. mars
Den opprinnelig tredjeplasserte Jewgeni Pechonkin (7.50 s) ble diskvalifisert for doping.
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Polen |
Marek Plawgo Piotr Rysiukiewicz Artur Gąsiewski Robert Maćkowiak |
3: 05.50 CR |
2 | Frankrike |
Marc Foucan Laurent Claudel Loïc Lerouge Stéphane Diagana |
3: 06.42 |
3 | Spania |
Carlos Meléndez David Canal Salvador Rodríguez Alberto Martínez |
3: 06.60 NR |
4. plass | Russland |
Alexandr Ussow Jewgeni Lebedew Alexandr Ladejschtschikow Oleg Mishukov |
3: 08.02 |
5 | Østerrike |
Thomas Scheidl Andreas Rechbauer Klaus Angerer Wolfgang Göschl |
3: 13,81 |
Dato: 3. mars
høydehopp
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Staffan-stranden | SVE | 2.34 |
2 | Stefan Holm | SVE | 2.30 |
3 | Yaroslav Rybakov | RUS | 2.30 |
4. plass | Andrij Sokolowskyj | UKR | 2.27 |
5 | Joan Charming | FRA | 2.24 |
Sjette | Tomáš Janků | CZE | 2.24 |
7. | Henads Maros | BLR | 2.24 |
Wilbert Pennings | NED | 2.24 |
Dato: 3. mars
Polhvelv
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Tim Lobinger | GER | 5,75 |
2 | Patrik Kristiansson | SVE | 5,75 NO |
3 | Lars Börgeling | GER | 5,75 |
4. plass | Adam Kolasa | STANG | 5,70 |
5 | Thibaut Duval | BEL | 5,70 NO |
Sjette | Pavel Gerasimov | RUS | 5.60 |
7. | Piotr Buciarski | DE | 5.50 |
8. plass | Richard Spiegelburg | GER | 5.40 |
Dato: 2. mars
Lengdehopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Raúl Fernández | ESP | 8.22 CR |
2 | Yago Lamela | ESP | 8.17 |
3 | Petar Datschew | BUL | 8.17 |
4. plass | Oleksiy Lukashevich | UKR | 8.11 |
5 | Kirill Sossunov | RUS | 8.02 |
Sjette | Volodymyr Syuskov | UKR | 7,97 |
7. | Vitaly Shkurlatov | RUS | 7,95 |
Troppen Klouchi | FRA | NM |
Dato: 2. mars
Trippelhopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Christian Olsson | SVE | 17.54 CR |
2 | Marian Oprea | ROU | 17.22 |
3 | Aljaksandr Hlawazki | BLR | 17.05 |
4. plass | Fabrizio Donato | ITA | 16.90 |
5 | Rostislav Dimitrov | BUL | 16.79 |
Sjette | Alexandr Sergeev | RUS | 16.56 |
7. | Igor Spasovchodsky | RUS | 16.52 |
8. plass | Karl Taillepierre | FRA | 16.46 |
Dato: 3. mars
Kulestøt
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Manuel Martínez | ESP | 21.26 NR |
2 | Joachim Olsen | DE | 21.23 |
3 | Pavel Chumachenko | RUS | 20.30 |
4. plass | Ville Tiisanoja | FIN | 20.19 |
5 | Petr Stehlík | CZE | 19.86 |
Sjette | Pavel Lyschyn | BLR | 19.79 |
7. | Jimmy Nordin | SVE | 19.69 |
Mikuláš Konopka | SVK | DQ |
Dato: 2. mars
Den opprinnelig tredjeplasserte Mikuláš Konopka (20,87 m) ble diskvalifisert for doping.
Heptatlon
plass | atlet | land | Poeng |
---|---|---|---|
1 | Roman Šebrle | CZE | 6280 |
2 | Tomáš Dvořák | CZE | 6165 |
3 | Erki Nool | EST | 6084 |
4. plass | Jón Arnar Magnússon | ISL | 5996 |
5 | Attila Zsivóczky | HUN | 5857 |
Sjette | Zsolt Kürtösi | HUN | 5950 |
7. | Óscar González | ESP | 5873 |
8. plass | Nadir El Fassi | FRA | 5844 |
Dato: 1. - 2. mars
Heptathlon består av fagene 60 meter løp, lengdehopp, kulekjøring, høydehopp, 60 meter hekk, stangsprang og 1000 meter løp.
Kvinner
60 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Kim Gevaert | BEL | 7.16 NO |
2 | Marina Kislowa | RUS | 7.18 |
3 | Georgia Kokloni | GRE | 7.22 |
4. plass | Karin Mayr | AUT | 7.22 |
5 | Marion Wagner | GER | 7.23 |
Sjette | Larissa Kruglowa | RUS | 7.25 |
7. | Andrea Philipp | GER | 7.27 |
8. plass | Saša Prokofjev | SLO | 7.37 |
Dato: 3. mars
200 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Muriel Hurtis | FRA | 22.52 |
2 | Karin Mayr | AUT | 22.70 NR |
3 | Gabi Rockmeier | GER | 23.05 |
4. plass | Nora Ivanova-Güner | DØR | 23.08 NO |
5 | Sylviane Félix | FRA | 23,87 |
Sjette | Ekaterina Maschowa | BUL | 23.99 |
Dato: 2. mars
400 moh
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Natalja Antjuch | RUS | 51,65 |
2 | Claudia Marx | GER | 52.15 |
3 | Karen Shinkins | IRL | 52,17 |
4. plass | Natalia Ivanova | RUS | 52,23 |
5 | Yulia Pechonkina | RUS | 52,91 |
Sjette | Catherine Murphy | GBR | 52,98 |
Dato: 3. mars
800 m
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Jolanda Čeplak | SLO | 1: 55,82 WR |
2 | Stephanie Graf | AUT | 1: 55,85 NO |
3 | Elisabeth Grousselle | FRA | 2: 01.46 |
4. plass | Mayte Martínez | ESP | 2: 01.50 |
5 | Svetlana Cherkassova | RUS | 2: 02.80 |
Sjette | Sandra Stals | BEL | 2: 07.33 |
Dato: 3. mars
1500 moh
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Ekaterina Pushanova | RUS | 4: 06.30 |
2 | Elena Iagăr | ROU | 4: 06.90 |
3 | Alesja Turawa | BLR | 4: 07.69 |
4. plass | Yulia Kosenkova | RUS | 4: 08.63 |
5 | Daniela Jordanova | BUL | 4: 10.47 |
Sjette | Olga Komjagina | RUS | 4: 11,97 |
7. | Sara Palmas | ITA | 4: 13,21 |
8. plass | Zulema Fuentes-Pila | ESP | 4: 15,23 |
Dato: 3. mars
3000 m
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Marta Domínguez | ESP | 8: 53,87 |
2 | Carla Sacramento | POR | 8: 53,96 |
3 | Jelena Sadorozhnaya | RUS | 8: 58,36 |
4. plass | Susanne Pumper | AUT | 8: 59,93 |
5 | Lilia Volkova | RUS | 9: 02.48 |
Sjette | Cristina Grosu | ROU | 9: 02.99 |
7. | Maria Luisa Larraga | ESP | 9: 03.45 |
8. plass | Sabrina Mockenhaupt | GER | 9: 03.82 |
Dato: 3. mars
60 m hekk
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Linda Ferga | FRA | 7,96 |
2 | Kirsten Bolm | GER | 7,97 |
3 | Patricia Girard | FRA | 7,98 |
4. plass | Nicole Ramalalanirina | FRA | 8.01 |
5 | Flora Redoumi | GRE | 8.02 |
Sjette | Diane Allahgreen | GBR | 8,06 |
7. | Nadine Hentschke | GER | 8.20 |
Herlighet alozie | ESP | DQ |
Dato: 2. mars
Den opprinnelig første plassen Glory Alozie (7.84 s) ble deretter diskvalifisert fordi hun ennå ikke var kvalifisert for Spania på grunn av manglende godkjenning fra det nigerianske friidrettsforbundet.
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Hviterussland |
Kazjaryna Stankewitsch Iryna Chljustawa Hanna Kosak Swjatlana Ussowitsch |
3: 32,24 CR |
2 | Polen |
Anna Pacholak Aneta Lemiesz Anna Zagórska Grażyna Prokopek |
3: 32.45 NO |
3 | Italia |
Daniela Reina Patrizia Spuri Carla Barbarino Danielle Perpoli |
3: 36,49 |
4. plass | Østerrike |
Sabine Gasselseder Eva-Maria Schöftner Sabine Mick Brigitte Mühlbacher |
3: 42,24 |
Dato: 3. mars
høydehopp
plass | Atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Marina Kupzowa | RUS | 2.03 NR |
2 | Thóra Győrffy | HUN | 1,95 |
Kajsa Bergqvist | SVE | 1,95 | |
4. plass | Kathryn Holinski | GER | 1,93 |
5 | Elena Slessarenko | RUS | 1,90 |
Anna Ksok | STANG | 1,90 | |
Susan Jones | GBR | 1,90 | |
8. plass | Oana Pantelimon | ROU | 1,90 |
Dato: 2. mars
Polhvelv
plass | Atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Feofanova | RUS | 4,75 WR |
2 | Yvonne Buschbaum | GER | 4,65 NO |
3 | Monika Pyrek | STANG | 4,60 NO |
4. plass | Annika Becker | GER | 4.55 |
5 | Christine Adams | GER | 4,50 |
Sjette | Pavla Hamáčková | CZE | 4.35 |
7. | Kirsten Belin | SVE | 4.30 |
8. plass | Elena Belyakova | RUS | 4.20 |
Dato: 3. mars
Lengdehopp
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Niki Xanthou | GRE | 6,74 |
2 | Olga Rublyova | RUS | 6,74 |
3 | Lyudmila Galkina | RUS | 6,68 |
4. plass | Irina Simagina | RUS | 6,64 |
5 | Stiliani Pilatou | GRE | 6.57 |
Sjette | Zita Ajkler | HUN | 6.48 |
7. | Lucie Komrsková | CZE | 6.44 |
8. plass | Antonia Jordanova | BUL | 6.43 |
Dato: 3. mars
Trippelhopp
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Teresa Marinova | BUL | 14.81 |
2 | Ashia Hansen | GBR | 14,71 |
3 | Elena Oleinikova | RUS | 14.30 |
4. plass | Nadezhda Baschenowa | RUS | 14.20 |
5 | Cristina Nicolau | ROU | 14.11 |
Sjette | Marija Martinović | YUG | 14.00 |
7. | Irina Vasilyeva | RUS | 13,82 |
8. plass | Carlota Castrejana | ESP | 13,74 |
Dato: 2. mars
Kulestøt
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Wita Pavlysch | UKR | 19.76 |
2 | Assunta Legnante | ITA | 18.60 |
3 | Lieja Koeman | NED | 18.53 |
4. plass | Valentina Fedyushina | AUT | 18.23 |
5 | Lyudmila Sechko | RUS | 18.14 |
Sjette | Elena Hila | ROU | 17.52 |
7. | Cristiana Checchi | ITA | 17.36 |
Dato: 2. mars
Femkamp
plass | Atlet | land | Poeng |
---|---|---|---|
1 | Elena Prokhorova | RUS | 4622 |
2 | Naide Gomes | POR | 4595 |
3 | Carolina Klüft | SVE | 4535 |
4. plass | Anzhela Atroshchenko | DØR | 4503 |
5 | Sonja Kesselschläger | GER | 4402 |
Sjette | Magdalena Szczepanska | STANG | 4382 |
7. | Maria Peinado | ESP | 4320 |
8. plass | Larissa Netšeporuk | EST | 4319 |
Dato: 1. mars
Femkampen består av fagene 60 meter hekk, høydehopp, kule, lengdehopp og 800 meter løp.
Medaljebord
Medaljebordfinale etter 28 avgjørelser | |||||
---|---|---|---|---|---|
plass | land | gull | sølv | bronse | Total |
1 | Russland | 5 | 2 | 4. plass | 11 |
2 | Spania | 4. plass | 3 | 3 | 10 |
3 | Polen | 4. plass | 1 | 2 | 7. |
4. plass | Sverige | 2 | 4. plass | 1 | 7. |
5 | Storbritannia | 2 | 3 | 2 | 7. |
Sjette | Frankrike | 2 | 1 | 1 | 4. plass |
7. | Belgia | 2 | - | - | 2 |
8. plass | Tyskland | 1 | 3 | 2 | Sjette |
9 | Portugal | 1 | 2 | - | 3 |
9 | Tsjekkisk Republikk | 1 | 2 | - | 3 |
11 | Ukraina | 1 | - | 2 | 3 |
12. plass | Bulgaria | 1 | - | 1 | 2 |
12. plass | Hellas | 1 | - | 1 | 2 |
14. plass | Slovenia | 1 | - | - | 1 |
15. | Østerrike | - | 3 | - | 3 |
16 | Romania | - | 2 | 1 | 3 |
17. | Italia | - | 1 | 1 | 2 |
18. | Danmark | - | 1 | - | 1 |
18. | Ungarn | - | 1 | - | 1 |
18. | Sveits | - | 1 | - | 1 |
21 | Irland | - | - | 2 | 2 |
21 | Hviterussland | - | - | 2 | 2 |
23 | Estland | - | - | 1 | 1 |
23 | Latvia | - | - | 1 | 1 |
23 | Nederland | - | - | 1 | 1 |
Forkortelser
- CR: europamesterskapsrekord innendørs
- DQ: diskvalifisert
- NM: ikke et gyldig forsøk
- NR: nasjonal rekord
- PB: personlig rekord
- SB: sesongens personlige rekord
- WR: verdensrekord
weblenker
- European Indoor Championships - Resultatdatabase på nettstedet European Athletic Association
- Resultater på Maik Richters hjemmeside
- Europeiske innendørsmesterskap 2002, dag 1 , dag 2 , dag 3 , resultater på athletix.org
- 27. europeiske innendørs mesterskap 2002 , gjennomgang på nettstedet til European Athletic Association, 13. juni 2006