EM i friidrett 1971
10. europeisk friidrettsmesterskap | |
---|---|
by | Helsingfors |
Stadion | Olympisk stadion |
Konkurranser | 38 |
Verdensrekorder | 3 |
Flere europeiske poster | 2 |
åpning | 10. august 1971 |
Avslutningsseremoni | 15. august 1971 |
tidslinje | |
← Athen 1969 | Roma 1974 → |
Medaljetabell (sluttresultat etter 38 avgjørelser) | |||||
---|---|---|---|---|---|
plass | land | ||||
1 | DDR | 12. plass | 1. 3 | 7. | 32 |
2 | Sovjetunionen | 9 | 3 | 8. plass | 20. |
3 | BR Tyskland | 5 | 7. | 5 | 17. |
4. plass | Tsjekkoslovakia | 2 | 1 | 1 | 4. plass |
5 | Frankrike | 2 | 1 | - | 3 |
Sjette | Finland | 2 | - | - | 2 |
7. | Storbritannia | 1 | 3 | Sjette | 10 |
8. plass | Polen | 1 | 3 | 5 | 9 |
9 | Italia | 1 | 1 | 3 | 5 |
10 | Belgia | 1 | - | - | 1 |
Jugoslavia | 1 | - | - | 1 | |
Østerrike | 1 | - | - | 1 | |
Komplett medaljebord |
Det 10. europeiske friidrettsmesterskapet fant sted fra 10. til 15. august 1971 i Helsingfors . Med unntak av maraton og turgåingskonkurranser ble konkurransene avholdt i OL- stadion 1952 .
Konkurranser
Det var ingen endringer i konkurransen i år sammenlignet med EM i 1969
Atletisk ytelse
- Tre nye verdensrekorder er satt:
- Faina Melnik fra Sovjetunionen oppnådde en avstand på 64,22 m i diskoskastet .
- Karin Burneleit ( DDR ) løp 1500 meter på 4: 09,6 minutter.
- Den 4 x 400 meter relé av kvinnene fra DDR oppnådd en tid på 3: 29,3 minutter.
- Det var også en europeisk rekord:
- Det tyske kvinners 4 x 100 meter stafett løp i 43,3 s.
- Fem idrettsutøvere vant to gullmedaljer hver på disse mesterskapene:
- Valery Borsov (Sovjetunionen) - 100 meter , 200 meter
- Juha Väätäinen ( Finland ) - 5000 meter , 10 000 meter
- Renate Stecher (DDR) - 100 meter, 200 meter
- Helga Seidler (DDR) - 400 meter, 4 × 400 m stafett
- Ingrid Mickler-Becker (BR Tyskland) - langhopp , 4 × 100 m stafett
- Syv av Europamesteren fra 1971 hadde tidligere vunnet EM -Titel:
- Jānis Lūsis (Sovjetunionen) - spydkast , fjerde suksess på rad siden 1962
- Wolfgang Nordwig (DDR) - stangsprang , tredje suksess på rad siden 1966
- Karin Balzer (DDR) - hekkesprint, tredje suksess på rad siden 1966 ( 1969 og 1971: 100 meter hekk / 1966: 80 meter hekk )
- Nadezhda Tschischowa (Sovjetunionen) - Skudd , tredje suksess på rad siden 1966
- Valery Borsow (Sovjetunionen) - 100 meter, gjentagelse av suksessen fra 1969, i tillegg vinner i 1971 over 200 meter, så nå tre ganger europamester
- Joachim Kirst (DDR) - tikamp , gjentakelse av suksessen fra 1969
- Vera Nikolić ( Jugoslavia ) - 800 meter , repetisjon av 1966- suksessen
Resultater menn
100 m
plass | atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Valery Borsov | URS | 10.3 CRe | 10.27 CRel |
2 | Gerhard Wucherer | FRG | 10.5 | 10.49 |
3 | Vasilis Papageorgopoulos | GRE | 10.6 | 10.56 |
4. plass | Siegfried Schenke | DDR | 10.6 | 10.63 |
5 | Zenon Nowosz | STANG | 10.7 | 10.66 |
Sjette | Alexandr Korneljuk | URS | 10.7 | 10.66 |
7. | Dominique Chauvelot | FRA | 10.7 | 10.67 |
8. plass | Gilles Échevin | FRA | 11.4 | k. EN. |
Finale: 11. august
Vind: -1,3 m / s
200 m
plass | atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Valery Borsov | URS | 20.3 CR | 20.31 CREL |
2 | Franz-Peter Hofmeister | FRG | 20.7 | 20.71 |
3 | Jörg Pfeifer | DDR | 20.7 | 20,72 |
4. plass | Siegfried Schenke | DDR | 20.7 | 20,74 |
5 | Philippe Clerc | SUI | 20.9 | 20.86 |
Sjette | Pietro Mennea | ITA | 20.9 | 20.88 |
7. | Gerard Fenouil | FRA | 20.9 | 20.92 |
8. plass | Alexander Schidkich | URS | 21.2 | 21.23 |
Finale: 13. august
Vind: ± 0,0 m / s
400 m
plass | atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | David Jenkins | GBR | 45,5 CR / NR | 45.45 CR / NO |
2 | Marcello Fiasconaro | ITA | 45.5 NO | 45.49 NR |
3 | Jan Werner | STANG | 45.6 | 45,56 |
4. plass | Markku Kukkuoaho | FIN | 45,7 NO | 45,74 NR |
5 | Thomas Jordan | FRG | 46,0 | 46.01 |
Sjette | Hermann Koehler | FRG | 46.1 | 46,07 |
7. | Alexandr Bratchikov | URS | 46.4 | 46,40 |
8. plass | Klaus Hauke | DDR | 46.9 | 46,88 |
Finale: 13. august
800 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Yevgeny Arshanov | URS | 1: 45,61 CR / NO |
2 | Dieter Fromm | DDR | 1: 46,01 SB |
3 | Andy Carter | GBR | 1: 46,21 NO |
4. plass | Hans-Henning Ohlert | DDR | 1: 46,87 SB |
5 | Peter Browne | GBR | 1: 47,00 SB |
Sjette | Jozef Plachý | TCH | 1: 47,33 SB |
7. | Jože Međimurec | YUG | 1: 48,44 |
8. plass | Philippe Meyer | FRA | 1: 50,91 |
Finale: 12. august
1500 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Francesco Arese | ITA | 3: 38.43 CR |
2 | Henryk Szordykowski | STANG | 3: 38,73 SB |
3 | Brendan Foster | GBR | 3: 39,24 SB |
4. plass | John Kirkbride | GBR | 3: 39,48 SB |
5 | Jacky Boxberger | FRA | 3: 39,57 SB |
Sjette | Jean-Pierre Dufresne | FRA | 3: 40.68 SB |
7. | Paul-Heinz Wellmann | FRG | 3: 40,78 SB |
8. plass | Haico Scharn | NED | 3: 40.92 SB |
Finale: 15. august
5000 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Juha Väätäinen | FIN | 13: 32.48 CR / NO |
2 | Jean Wadoux | FRA | 13: 33.56 SB |
3 | Harald Norpoth | FRG | 13: 33,79 SB |
4. plass | Danijel Korica | YUG | 13: 34,88 |
5 | Javier Álvarez | ESP | 13: 35.84 |
Sjette | Emiel Puttemans | BEL | 13: 36.60 SB |
7. | La Virén | FIN | 13: 38.46 |
8. plass | Bronislaw Malinowski | STANG | 13: 39.33 NO |
Finale: 14. august
10.000 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Juha Väätäinen | FIN | 27: 52.78 CR / NO |
2 | Jürgen Haase | DDR | 27: 53,35 DR |
3 | Raschid Sharafetdinov | URS | 27: 56.26 NR |
4. plass | Danijel Korica | YUG | 27: 58.38 NO |
5 | Mariano Haro | ESP | 27: 59.33 NR |
Sjette | David Bedford | GBR | 28: 04.33 |
7. | Mike Tagg | GBR | 28: 14.65 PB |
8. plass | Seppo Tuminen | FIN | 28: 17.98 SB |
Dato: 10. august
maraton
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Karel Lismont | BEL | 2: 13: 09.0 SB |
2 | Trevor Wright | GBR | 2: 13: 59.6 SB |
3 | Ron Hill | GBR | 2: 14: 34.8 SB |
4. plass | Colin Kirkham | GBR | 2: 16: 22.0 SB |
5 | Gaston Roelants | BEL | 2: 17: 48.8 SB |
Sjette | Pentti Rummakko | FIN | 2: 17: 58.8 SB |
7. | Lutz Philipp | FRG | 2: 18: 08.6 SB |
8. plass | Agustín Fernández | ESP | 2: 18: 26.6 PB |
Dato: 15. august
110 m hekk
plass | atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Frank Siebeck | DDR | 14.0 | 14.00 |
2 | Alan Pascoe | GBR | 14.1 | 14.10 |
3 | Lubomír Nádeníček | TCH | 14.3 | 14.31 |
4. plass | Anatoly Moshiashvili | URS | 14.4 | 14.36 |
5 | Leszek Wodzyński | STANG | 14.4 | 14.37 |
Sjette | Sergio Liani | ITA | 14.4 | 14.40 |
7. | Marek Jóźwik | STANG | 14.5 | 14.48 |
8. plass | Mirosław Wodzyński | STANG | 14.8 | 14.78 |
Finale: 15. august
Vind: -2,5 m / s
400 m hekk
plass | atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Jean-Claude Nallet | FRA | 49.2 CRe | 49.15 CRel |
2 | Christian Rudolph | DDR | 49.3 NO | 49.34 NR |
3 | Dimitri Stukalov | URS | 50,0 | 50.04 |
4. plass | Dieter Büttner | FRG | 50.1 | 50.09 |
5 | Yevgeny Gavrilenko | URS | 50,5 | 50,51 |
Sjette | Ari Salin | FIN | 50.6 | 50,57 |
7. | Vyacheslav Skomorokhov | URS | 50.8 | 50,84 |
8. plass | Ivan Danis | TCH | 51,8 | 51,76 |
Finale: 12. august
3000 m hinder
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Jean-Paul Villain | FRA | 8: 25.12 NR |
2 | Dušan Moravčík | TCH | 8: 26.11 NO |
3 | Pavel Syssoyev | URS | 8: 26.42 PB |
4. plass | Romualdas Bitė | URS | 8: 26.97 PB |
5 | Mikko Ala-Leppilampi | FIN | 8: 30.94 |
Sjette | Georgi Tikhov | BUL | 8: 32.15 |
7. | Kazimierz Maranda | STANG | 8: 33.05 |
8. plass | Józef Rębacz | STANG | 8: 35.12 |
Finale: 15. august
4 × 100 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Tsjekkoslovakia |
Ladislav Kříž Juraj Demeč Jiří Kynos Luděk Bohman |
39.3 | 39,32 |
2 | Polen |
Gerard Gramse Tadeusz Cuch Zenon Nowosz Marian Dudziak |
39,7 | 39,72 |
3 | Italia |
Vincenzo Guerini Pietro Mennea Pasqualino Abeti Ennio Preatoni |
39.8 | 39,78 |
4. plass | Storbritannia |
Brian Green Martin Reynolds Don Halliday Les Piggot |
39.8 | 39,78 |
5 | Sovjetunionen |
Alexandr Korneljuk Alexandr Schidkich Alexandr Lebedew Alexei Tschebykin |
40,0 | 40.00 |
DSQ | BR Tyskland |
Manfred Ommer Karlheinz Klotz Gerhard Wucherer Franz-Peter Hofmeister |
||
DDR |
Hans-Jürgen Bombach Jörg Pfeifer Hermann Burde Hans-Joachim Zenk |
|||
Frankrike |
Dominique Chauvelot Patrick Bourbeillon Gérard Fenouil Jean-Pierre Grès |
Finale: 15. august
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | BR Tyskland |
Horst-Rüdiger Schlöske Thomas Jordan Martin Jellinghaus Hermann Köhler |
3: 02.94 SB |
2 | Polen |
Andrzej Badeński Jan Balachowski Waldemar Korycki Jan Werner |
3: 03.64 SB |
3 | Italia |
Lorenzo Cellerino Giacomo Puosi Sergio Bello Marcello Fiasconaro |
3: 04.58 SB |
4. plass | Sovjetunionen |
Evgeny Borissenko Semyon Kotscher Vladimir Nossenko Alexandr Bratchikov |
3: 04.82 SB |
5 | Storbritannia |
John Wilson Leonard Walters Martin Billham David Jenkins |
3: 04.89 SB |
Sjette | Frankrike |
Gilles Bertould Christian Nicoleau Roger Velasquez Jean-Claude Nallet |
3: 04.99 SB |
7. | Sverige |
Erik Carlgren Michael Fredriksson Anders Faager Lars Stubbendorff |
3: 08.18 |
8. plass | Norge |
Steinar Mo Gøte Lundblad Per Roma Richard Simonsen |
3: 08.81 |
Finale: 15. august
20 km gange
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Nikolai Smaga | URS | 1: 27: 20.2 CR |
2 | Gerhard Sperling | DDR | 1: 27: 29.0 PB |
3 | Paul Nihill | GBR | 1: 27: 34.8 PB |
4. plass | Peter Frenkel | DDR | 1: 27: 52.8 SB |
5 | Hans-Georg Reimann | DDR | 1: 28: 56.8 SB |
Sjette | Phil Embleton | GBR | 1: 29: 31.6 PB |
7. | Borys Yakovlev | URS | 1: 29: 49.4 SB |
8. plass | Yevgeny Ivchenko | URS | 1: 31: 32.2 PB |
Dato: 10. august
50 km gange
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Weniamin soldiersko | URS | 4: 02: 22.0 CR |
2 | Christoph Höhne | DDR | 4: 04: 45.2 SB |
3 | Peter Selzer | DDR | 4: 06: 11.0 SB |
4. plass | Otto Bartsch | URS | 4: 09: 14.4 SB |
5 | Winfried Skotnicki | DDR | 4: 10: 22.0 SB |
Sjette | Bernhard Nermerich | FRG | 4: 11: 44.0 PB |
7. | Igor Della-Rossa | URS | 4: 12: 08.6 PB |
8. plass | Abdon Pamich | ITA | 4: 14: 36.2 SB |
Dato: 14. august
høydehopp
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Kęstutis Šapka | URS | 2,20 SB |
2 | Csaba Dosa | ROME | 2.20 NO |
3 | Rustam Akhmetov | URS | 2.20 |
4. plass | Istvan Major | HUN | 2.17 SB |
5 | Stefan Junge | DDR | 2.14 |
Asko pesons | FIN | 2.14 SB | |
7. | Wojciech Gołębiowski | STANG | 2.14 PB |
8. plass | Endre Kelemen | HUN | 2.11 |
Finale: 14. august
Polhvelv
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Nordwig | DDR | 5.35 CR |
2 | Kjell Isaksson | SVE | 5.30 SB |
3 | Renato Dionisi | ITA | 5.30 SB |
4. plass | Hans Lagerqvist | SVE | 5.25 SB |
5 | Włodzimierz Sokołowski | STANG | 5.10 PB |
Sjette | John-Erik Blomqvist | SVE | 5.10 SB |
7. | Yuri Isakov | URS | 5.10 SB |
8. plass | Heinfried Engel | FRG | 5.10 SB |
Finale: 13. august
Lengdehopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Max Klauss | DDR | 7,92 SB |
2 | Igor Ter-Ovansyan | URS | 7,91 |
3 | Stanislaw Szudrowicz | STANG | 7,87 |
4. plass | Lynn Davies | GBR | 7,85 SB |
5 | Mauri Myllymäki | FIN | 7,85 PB |
Sjette | Reijo Toivonen | FIN | 7,82 SB |
7. | Tõnu Lepik | URS | 7,78 |
8. plass | Jan Kobuszewski | STANG | 7,75 |
Finale: 11. august
Trippelhopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Jörg Drehel | DDR | 17.16 |
2 | Viktor Saneyev | URS | 17.10 |
3 | Carol Corbu | ROME | 16.87 |
4. plass | Michael Sauer | FRG | 16.58 SB |
5 | Václav Fišer | TCH | 16.39 |
Sjette | Heinz-Günter Schenk | DDR | 16.38 |
7. | Gennady Bessonov | URS | 16.26 SB |
8. plass | Gennady Savlyevich | URS | 16.24 |
Finale: 15. august
Overraskende seier for Jörg Drehmel ( bildet til høyre ) over den olympiske mesteren Viktor Sanejew
Kulestøt
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Hartmut Briesenick | DDR | 21.08 CR |
2 | Heinz-Joachim Rothenburg | DDR | 20.47 SB |
3 | Wladyslaw Komar | STANG | 20.04 SB |
4. plass | Vilmos Varjú | HUN | 19.99 |
5 | Valery Woikin | URS | 19.81 SB |
Sjette | Rimantas Plungė | URS | 19.61 SB |
7. | Dieter Hoffmann | DDR | 19.38 SB |
8. plass | Yves Brouzet | FRA | 19.20 SB |
Finale: 13. august
Diskuskast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ludvík Daněk | TCH | 63,90 CR |
2 | Lothar Milde | DDR | 61,62 SB |
3 | Géza Fejér | HUN | 61,54 |
4. plass | Dirk Wippermann | FRG | 61,36 |
5 | Hartmut Losch | DDR | 60,86 |
Sjette | Pentti Kahma | FIN | 60,64 SB |
7. | Ferenc Tégla | HUN | 59,24 |
8. plass | Jorma Rinne | FIN | 59.22 SB |
Finale: 15. august
Hammerkast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Uwe Beyer | FRG | 72,36 |
2 | Reinhard Theimer | DDR | 71,80 SB |
3 | Anatoly Bondarchuk | URS | 71,40 SB |
4. plass | Romuald Klim | URS | 70,64 SB |
5 | Walter Schmidt | FRG | 70,54 |
Sjette | Sándor Eckschmiedt | HUN | 69,74 |
7. | Jochen Sachse | DDR | 69,74 SB |
8. plass | Stanislaw Lubiejewski | STANG | 67,50 SB |
Finale: 14. august
Etter noen år med problemer vant Uwe Beyer (til høyre på bildet ) EM- tittelen her.
Spydkast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Jānis Lūsis | URS | 90,68 SB |
2 | Jānis Doniņš | URS | 85.30 |
3 | Wolfgang Hanisch | DDR | 84.22 SB |
4. plass | Hannu Siitonen | FIN | 83,84 SB |
5 | Jorma Kinnunen | FIN | 80,96 SB |
Sjette | Klaus Wolfermann | FRG | 80,82 SB |
7. | Wladyslaw Nikiciuk | STANG | 80,56 SB |
8. plass | Hermann Schlechter | FRG | 80.24 PB |
Finale: 11. august
Tikamp
plass | atlet | land | P - offisiell verdi. | P - 85 verdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Joachim Kirst | DDR | 8196 CR | 8188 |
2 | Lennart Hedmark | SVE | 8038 NR | 8054 |
3 | Hans-Joachim Walde | FRG | 7951 SB | 7927 |
4. plass | Heinz-Ulrich Schulze | FRG | 7889 PB | 7841 |
5 | Sepp Zeilbauer | AUT | 7842 NR | 7783 |
Sjette | Peter Gabbett | GBR | 7754 PB | 7692 |
7. | Leonid Lytwynenko | URS | 7707 SB | 7650 |
8. plass | Boris Ivanov | URS | 7601 SB | 7554 |
Finale: 11./12. august
Scoringen var basert på poengtabellen fra 1964.
For orientering og klassifisering av forestillingene er poengene som ble oppnådd i 1985 i henhold til gjeldende klassifiseringssystem, også oppført for sammenligning. Men disse sammenligningene er bare veiledende, fordi de forskjellige standardene for tiden må gjelde som grunnlag.
Resultater kvinner
100 m
plass | Atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Renate Stecher | DDR | 11.4 CRe | 11.35 CRel |
2 | Ingrid Mickler-Becker | FRG | 11.5 | 11.46 |
3 | Elfgard Schittenhelm | FRG | 11.5 | 11.51 |
4. plass | Inge Helten | FRG | 11.5 | 11.55 |
5 | Györgyi Balogh | HUN | 11.6 | 11.59 |
Sjette | Irena Szewińska | STANG | 11.6 | 11.63 |
7. | Petra Vogt | DDR | 11.7 | 11.71 |
8. plass | Anita Neil | GBR | 11.8 | 11.75 |
Finale: 11. august
Vind: ± 0,0 m / s
For Renate Stecher ( til høyre på bildet ) var det to gullmedaljer i sprinten og ett sølv på stafetten ved disse europamesterskapene.
200 m
plass | Atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Renate Stecher | DDR | 22.7 CR | 22.70 CR |
2 | Györgyi Balogh | HUN | 23.3 | 23.26 |
3 | Irena Szewińska | STANG | 23.3 | 23.32 |
4. plass | Nadezhda Besfamilnaja | URS | 23.4 | 23.42 |
5 | Annegret Kroniger | FRG | 23.6 | 23,62 |
Sjette | Rita Wilden | FRG | 23.6 | 23,62 |
7. | Ellen Strophal | DDR | 23.6 | 23.63 |
8. plass | Christina Heinich | DDR | 23.7 | 23,73 |
Finale: 13. august
Vind: ± 0,0 m / s
400 m
plass | Atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Helga Seidler | DDR | 52.1 DR | 52,14 DR |
2 | Inge Bödding | FRG | 52.9 | 52,90 |
3 | Ingelore Lohse | DDR | 52.9 | 52,93 |
4. plass | Maria Sykora | AUT | 53,0 | 53.01 |
5 | Natalja Tschistjakowa | URS | 53.2 | 53,19 |
Sjette | Marika Eklund | FIN | 53.4 | 53,35 |
7. | Colette Besson | FRA | 53,7 | 53,70 |
8. plass | Rita Kuehne | DDR | 53.9 | 53,91 |
Finale: 12. august
800 m
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Vera Nikolić | YUG | 2: 00.00 |
2 | Pat Lowe | GBR | 2: 01,66 |
3 | Rosemary Stirling | GBR | 2: 02.08 |
4. plass | Danuta Wierzbowska | STANG | 2: 04.16 |
5 | Gisela Ellenberger | FRG | 2: 05.14 |
Sjette | Claire Walsh | IRL | 2: 08.57 |
DNF | Gunhild Hoffmeister | DDR | |
Hildegard Falck | FRG |
Finale: 12. august
I det løpet var det en uheldig hendelse som slo to andre favoritter ut av spill. Gunhild Hoffmeister falt opprinnelig, og verdensrekordholder Hildegard Falck falt deretter også, slik at begge løperne ikke kunne fullføre løpet.
Exweltrekordlerin Vera Nikolic (til høyre) - europamester i 1966 og europamesterskap - tredje 1969 - dominerte 800 meter løpet veldig tydelig.
1500 moh
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Karin Burneleit | DDR | 4: 09.62 WR |
2 | Gunhild Hoffmeister | DDR | 4: 10.31 |
3 | Ellen Tittel | FRG | 4: 10,35 BR |
4. plass | Rita Ridley | GBR | 4: 12,65 |
5 | Regine Kleinau | DDR | 4: 13,71 |
Sjette | Lyudmila Bragina | URS | 4: 13.93 |
7. | Jaroslava Jehličková | TCH | 4: 14,79 |
8. plass | Joan Allison | GBR | 4: 14,81 |
Finale: 15. august
100 m hekk
plass | Atlet | land |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | Karin Balzer | DDR | 12.9 CR | 12,94 CR |
2 | Annelie Ehrhardt | DDR | 13.0 | 12,96 |
3 | Teresa Sukniewicz | STANG | 13.2 | 13.21 |
4. plass | Danuta Straszyńska | STANG | 13.3 | 13.34 |
5 | Meta-antenner | SUI | 13.5 | 13.35 |
Sjette | Teresa Nowak | STANG | 13.5 | 13.46 |
7. | Valeria Bufanu | ROME | 13.5 | 13.47 |
8. plass | Tatiana Poluboyarova | URS | 13.7 | 13.69 |
Finale: 13. august
Vind: ± 0,0 m / s
Karin Balzer ( foto ) vant sin tredje EM- tittel på den korte hekkeløypa .
4 × 100 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere |
Offisiell tid avrundet til nærmeste tidel |
Uoffisiell tid (er) nøyaktig verdi |
1 | BR Tyskland |
Elfgard Schittenhelm Inge Helten Annegret Irrgang Ingrid Mickler-Becker |
43.2 ER | 43.23 ER |
2 | DDR |
Karin Balzer Renate Stecher Petra Vogt Ellen Strophal |
43.6 | 43,62 |
3 | Sovjetunionen |
Lyudmila Sharkova Galina Bukharina Marina Sidorova Nadezhda Besfamilnaja |
44.5 | 44.45 |
4. plass | Polen |
Danuta Jędrejek Barbara Bakulin Urszula Jóźwik Helena Fliśnik |
44.8 | 44,75 |
5 | Ungarn |
Ilona Bruzsenyák Margit Nemesházi Györgyi Balogh Katalin Papp |
44.8 | 44,78 |
Sjette | Storbritannia |
Val Peat Margaret Critchley Madeleine Cobb Elizabeth Johns |
44.9 | 44,87 |
7. | Frankrike |
Gabrielle Meyer Michele Bowes Nicole Pani Odette Ducas |
45.5 | 45.50 |
8. plass | Sverige |
Anneli Olsson Gun Olsson Karin Lundgren Elisabeth Randerz |
46.1 | 46.12 |
Finale: 15. august
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Rita Kühne Ingelore Lohse Helga Seidler Monika Zehrt |
3: 29,28 WR |
2 | BR Tyskland |
Anette Rückes Christel Frese Hildegard Falck Inge Bödding |
3: 33.04 |
3 | Sovjetunionen |
Raissa Nikanorowa Vera Popkowa Nadeschda Kolesnikowa Natalja Tschistjakowa |
3: 34.11 |
4. plass | Storbritannia |
Verona Bernard Pat Lowe Jannette Roscoe Rosemary Stirling |
3: 34,52 |
5 | Polen |
Bozena Zientarska Elżbieta Skowrońska Danuta Pieczyk Krystyna Hryniewicka |
3: 35,28 |
Sjette | Sverige |
Lotta Malmström Ann Larsson Elisabeth Randerz Karin Lundgren |
3: 37.09 |
7. | Finland |
Mona-Lisa Strandvall Riitta Salin Ruth Lindfors Marika Eklund |
3: 37,21 |
DNF | Frankrike |
Monique Noirot Nicole Duclos Bernadette Martin Colette Besson |
Finale: 15. august
høydehopp
plass | Atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ilona Gusenbauer | AUT | 1,87 CR |
2 | Cornelia Popescu | ROME | 1,85 |
3 | Barbara Inkpen | GBR | 1,85 |
4. plass | Rita Schmidt | DDR | 1,83 |
5 | Milena Hübnerová | TCH | 1,83 |
Sjette | Renate Gardener | FRG | 1,81 |
7. | Milada Karbanová | TCH | 1,78 |
8. plass | Snezana Hrepevnik | YUG | 1,78 |
Finale: 12. august
Lengdehopp
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ingrid Mickler-Becker | FRG | 6,76 CR |
2 | Meta-antenner | SUI | 6,73 |
3 | Heide Rosendahl | FRG | 6,66 |
4. plass | Sheila Sherwood | GBR | 6,62 |
5 | Irena Szewińska | STANG | 6,62 |
Sjette | Viorica Viscopoleanu | ROME | 6.39 |
7. | Christa Herzog | FRG | 6.38 |
8. plass | Barbara-Anne Barrett | GBR | 6.31 |
Finale: 14. august
Kulestøt
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadezhda Tschischowa | URS | 20.16 |
2 | Marita Lange | DDR | 19.25 |
3 | Margitta Gummel | DDR | 19.22 |
4. plass | Antonina Ivanova | URS | 18.80 |
5 | Hannelore Friedel | DDR | 18.52 |
Sjette | Iwanka Christowa | BUL | 17.78 |
7. | Galina Nekrasova | URS | 17.56 |
8. plass | Judit Bognár | HUN | 17.33 |
Finale: 10. august
Diskuskast
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Faina Melnik | URS | 64,22 WR |
2 | Liesel Westermann | FRG | 61,68 |
3 | Lyudmila Muravyova | URS | 59,48 |
4. plass | Argentina Menis | ROME | 59.04 |
5 | Tamara Danilova | URS | 58,28 |
Sjette | Olimpia Cataramă | ROME | 57,22 |
7. | Anni Mickler | DDR | 57.00 |
8. plass | Christine Spielberg | DDR | 56,20 |
Finale: 12. august
Faina Melnik ( foto ), verdens beste diskuskaster på sin tid, vant EM- tittelen.
Spydkast
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Daniela Jaworska | STANG | 61.00 CR |
2 | Ameli Koloska | FRG | 59,40 |
3 | Ruth Fuchs | DDR | 59,16 |
4. plass | Angéla Ránky | HUN | 57.44 |
5 | Anneliese Gerhards | FRG | 55,98 |
Sjette | Ewa Gryziecka | STANG | 55,96 |
7. | Maria Kucserka | HUN | 55,70 |
8. plass | Márta Rudas | HUN | 55,62 |
Finale: 13. august
Femkamp
plass | Atlet | land | P - offisiell verdi. | P - 85 verdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Heide Rosendahl | FRG | 5299 CR | 4675 |
2 | Burglinde Pollak | DDR | 5275 | 4638 |
3 | Margrit Herbst | DDR | 5179 | 4570 |
4. plass | Karen Mack | FRG | 5052 | 4443 |
5 | Valentina Tikhomirova | URS | 4986 | 4375 |
Sjette | Odette Ducas | FRA | 4926 | 4330 |
7. | Tatiana Kondrashova | URS | 4887 | 4289 |
8. plass | Margit Papp | HUN | 4833 | 4244 |
Final: 13./14. august
Poengtabellen fra 1969 ble brukt til å score.
For orientering og klassifisering av forestillingene er resultatene som er oppnådd for sykling i henhold til gjeldende klassifiseringssystem fra 1985, oppført for sammenligning . Etter det skulle den ellevte og tolvte plasserte samt fjortende og femtende ha byttet plassering.
Men disse sammenligningene er bare veiledende, fordi de forskjellige standardene for tiden må gjelde som grunnlag.
weblenker
- European Athletics Championships - Helsinki 1971 fra european-athletics.org, åpnet 22. juni 2017
- EM 1971 Helsinki på todor66.com, åpnet 17. juni 2019
- Track and Field Statistics, EM 1971 på trackfield.brinkster.net, åpnet 22. juni 2017
- 10. europeiske friidrettsmesterskap 1971 i Helsingfors, Finland fra ifosta.de, åpnet 22. juni 2017
- Resultatene av alle europeiske friidrettsmesterskap - 1971 på sportschau.de, tilgjengelig 22. juni 2017
- Bilde av den beseirede , DER SPIEGEL 34/1971, 16. august 1971 fra spiegel.de, åpnet 22. juni 2017
Video
- UFA-Jetzt 786/1971 , kort video om EM i 1971 på filmothek.bundesarchiv.de, tilgjengelig 22. juni 2017