EM i friidrett 1978
12. europeiske friidrettsmesterskap | |
---|---|
by |
Praha , Tsjekkoslovakia i dag Tsjekkia |
Stadion | Evžena Rošického stadion |
Konkurranser | 40 |
Verdensrekorder | 4. plass |
Flere europeiske poster | 1 |
åpning | 29. august 1978 |
Avslutningsseremoni | 3. september 1978 |
tidslinje | |
← Roma 1974 | Athen 1982 → |
Medaljetabell (sluttresultat etter 40 avgjørelser) | |||||
---|---|---|---|---|---|
plass | land | ||||
1 | Sovjetunionen | 13 | 11 | 11 | 35 |
2 | DDR | 12. plass | 10 | 11 | 33 |
3 | BR Tyskland | 4. plass | 2 | 1 | 7. |
4. plass | Italia | 4. plass | 1 | - | 5 |
5 | Polen | 2 | 2 | 3 | 7. |
Sjette | Storbritannia | 1 | 4. plass | 3 | 8. plass |
7. | Finland | 1 | 2 | 3 | Sjette |
8. plass | Frankrike | 1 | - | 1 | 2 |
9 | Ungarn | 1 | - | - | 1 |
Spania | 1 | - | - | 1 | |
Komplett medaljebord |
Det 12. europeiske friidrettsmesterskapet fant sted fra 29. august til 3. september 1978 i Praha , hovedstaden i det daværende Tsjekkoslovakia (nå Tsjekkia ).
Konkurranser
Kvinnekonkurranse katalogen ved disse europeiske mesterskapene ble igjen utvidet til å omfatte en disiplin. I tillegg var det nå 400 meter hekk .
Atletisk ytelse
Den mest suksessrike nasjonen i år var Sovjetunionen , etter at DDR hadde vært i tet i de tre siste europeiske mesterskapene . De to foreningene var også på disse europeiske mesterskapene med tretten (Sovjetunionen) og tolv titler (DDR) langt foran de andre landene. Den Forbundsrepublikken Tyskland og Italia fulgt med fire gullmedaljer hver. - En uoffisiell scoring ble innledet av Sovjetunionen med 224 poeng foran DDR (131), Forbundsrepublikken Tyskland (84), Storbritannia (66), Polen (65) og Italia (57). Sepp Zeilbauers fjerde plass ga Østerrikes forening tre poeng, noe som betydde at østerrikerne sammen med Nederland tok 20. og siste plass.
- Fire verdensrekorder ble satt - utelukkende av kvinner . I tillegg var det en ny verdensrekord for menn:
- 400 meter hekk : Tatiana Selenzowa ( Sovjetunionen ) - 54,89 s
- Lengdehopp : Vilma Bardauskienė (Sovjetunionen) - 7,09 m (i kvalifisering)
- 400 meter løp : Marita Koch ( DDR ) - 48,94 s
- Høydehopp : Sara Simeoni ( Italia ) - 2,01 m (utlignet verdensrekord)
- 20 km gange : Roland Wieser (DDR) - 1: 23: 11,5 t (verdens beste tid)
- Det var også en ny europeisk rekord:
- Spydkast : Ruth Fuchs (DDR) - 69,16 m
- Fem idrettsutøvere vant to gullmedaljer hver på disse mesterskapene:
- Pietro Mennea (Italia) - 100 meter , 200 meter
- Franz-Peter Hofmeister ( Forbundsrepublikken Tyskland ) - 400 meter, 4 × 400 m stafett
- Harald Schmid (BR Tyskland) - 400 meter hekk , 4 × 400 m stafett
- Lyudmila Kondratjewa (Sovjetunionen) - 100 meter, 4 × 100 m stafett
- Marita Koch (DDR) - 400 meter, 4 × 400 m stafett
- Tre av europamestrene fra 1978 hadde allerede vunnet europamesterskap :
- Pietro Mennea (Italia) - 200 meter, og gjentar sin suksess i 1974
- Bronisław Malinowski ( Polen ) - 3000 meter hinder , gjentakelse av hans suksess i 1974
- Ruth Fuchs (DDR) - spydkast , repetisjon av suksessen fra 1974
Sportspolitiske spenninger
Fordi arrangørene insisterte på betegnelsen "Forbundsrepublikken Tyskland", men foreningens betegnelse var "Tyskland", holdt hele delegasjonen til Forbundsrepublikken Tyskland seg unna åpnings- og avslutningsseremoniene.
doping
For første gang på et stort internasjonalt friidrettsarrangement var det flere dopingrelaterte diskvalifikasjoner. Det var totalt fem dokumenterte tilfeller, fire idrettsutøvere kom fra Sovjetunionen og en idrettsutøver fra Bulgaria. Konkurransene innen kast / dytting og allround-konkurransen ble berørt. De fem involverte utøverne var:
- Yevgeny Mironov , Sovjetunionen - kulestøtte (opprinnelig andreplass). Han ble deretter diskvalifisert for brudd på dopingbestemmelsene. Utøverne som opprinnelig ble plassert bak ham i finalen rykket opp en rang hver.
- Wassili Jerschow , Sovjetunionen - spydkast (i utgangspunktet femte). Han ble deretter diskvalifisert for brudd på dopingbestemmelsene og suspendert i atten måneder. Utøverne som opprinnelig ble plassert bak ham i finalen rykket opp en rang hver.
- Elena Stoyanova , Bulgaria - Kulspark (i utgangspunktet femte). Tittelen ble imidlertid senere opphevet for dopingforbrytelser . Utøverne som opprinnelig ble plassert bak henne i finalen rykket opp en rang hver.
- Nadia Tkachenko , Sovjetunionen - Femkamp (første først). Tittelen ble imidlertid senere opphevet for dopingforbrytelser . Utøverne som opprinnelig ble plassert bak henne i finalen rykket opp en rang hver.
- Ekaterina Gordijenko , Sovjetunionen - Femkamp (i utgangspunktet femte). Hun ble deretter diskvalifisert for brudd på dopingbestemmelsene. Utøverne som opprinnelig ble plassert bak henne i finalen rykket opp en rang hver.
Resultater menn
100 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | ITA | 10.27 |
2 | Eugene Ray | DDR | 10.36 |
3 | Volodymyr Ihnatenko | URS | 10.37 PB |
4. plass | Petar Petrov | BUL | 10.41 SB |
5 | Leszek Dunecki | STANG | 10.43 |
Sjette | Allan Wells | GBR | 10.45 |
7. | Nikolai Kolesnikov | URS | 10.46 |
8. plass | Valery Borsov | URS | 10.55 |
Finale: 30. august
Vind: ± 0,0 m / s
200 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | ITA | 20.16 CR |
2 | Olaf Prenzler | DDR | 20.61 SB |
3 | Peter Muster | SUI | 20.64 |
4. plass | Leszek Dunecki | STANG | 20.68 |
5 | Pascal Barré | FRA | 20.70 SB |
Sjette | Zenon Licznerski | STANG | 20,74 |
7. | Alexander Aksinin | URS | 20,87 SB |
8. plass | Vladimir Ivanov | BUL | 20.92 |
Finale: 1. september
Vind: −0,2 m / s
400 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Franz-Peter Hofmeister | FRG | 45,73 SB |
2 | Karel Kolář | TCH | 45,77 PB |
3 | Francis Demarthon | FRA | 45,97 SB |
4. plass | Lothar-krigen | FRG | 46,22 SB |
5 | Terry Whitehead | GBR | 46,23 SB |
Sjette | Richard Ashton | GBR | 46.34 |
7. | Bernd Herrmann | FRG | 46,69 |
DNF | Jerzy Pietrzyk | STANG |
Finale: 1. september
800 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Olaf Beyer | DDR | 1: 43,84 CR / DR |
2 | Steve Ovett | GBR | 1: 44.09 PB |
3 | Sebastian Coe | GBR | 1: 44,76 |
4. plass | Anatoly Reshetnyak | URS | 1: 45,79 PB |
5 | Vladimir Podolyako | URS | 1: 46,24 |
Sjette | Andreas Busse | DDR | 1: 47,1 |
7. | Dragan Životić | YUG | 1: 47.4 |
8. plass | José Marajo | FRA | 1: 53.4 |
Finale: 31. august
1500 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Steve Ovett | GBR | 3: 35,59 CR |
2 | Eamonn Coghlan | IRL | 3: 36,70 SB |
3 | David Moorcroft | GBR | 3: 36,75 SB |
4. plass | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 37,19 SB |
5 | Antti Loikkanen | FIN | 3: 37,54 SB |
Sjette | José Marajo | FRA | 3: 38.20 SB |
7. | Jürgen Straub | DDR | 3: 38,88 SB |
8. plass | John Robson | GBR | 3: 39,6 SB |
Finale: 3. september
5000 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Venanzio Ortis | ITA | 13: 28.52 |
2 | Markus Ryffel | SUI | 13: 28.60 |
3 | Alyaksandr Fjadotkin | URS | 13: 28.60 |
4. plass | John Treacy | IRL | 13: 28.83 |
5 | Ilie Floroiu | ROME | 13: 29.27 |
Sjette | Martti Vainio | FIN | 13: 29.67 SB |
7. | Nick Rose | GBR | 13: 32.8 SB |
8. plass | Enn Sellik | URS | 13: 35.8 |
Finale: 2. september
10.000 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Martti Vainio | FIN | 27: 30.99 CR / NR |
2 | Venanzio Ortis | ITA | 27: 31.48 PB |
3 | Aleksandras Antipovas | URS | 27: 31.50 NO |
4. plass | Brendan Foster | GBR | 27: 32,65 |
5 | Dave Black | GBR | 27: 36,27 PB |
Sjette | Gerard Tebroke | NED | 27: 36.64 PB |
7. | Ilie Floroiu | ROME | 27: 40.06 NO |
8. plass | Knut Kvalheim | HELLER IKKE | 27: 40.61 NO |
Dato: 29. august
maraton
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Leonid Mossejew | URS | 2: 11: 57.5 CR |
2 | Nikolai Pensin | URS | 2: 11: 59.0 PB |
3 | Karel Lismont | BEL | 2: 12: 07.0 SB |
4. plass | Waldemar Cierpinski | DDR | 2: 12: 20.0 SB |
5 | Catalin Andreica | ROME | 2: 12: 29.4 PB |
Sjette | Massimo Magnani | ITA | 2: 12: 45.3 SB |
7. | Hans-Joachim Truppel | DDR | 2: 12: 54.3 SB |
8. plass | Jürgen Eberding | DDR | 2: 13: 39.7 SB |
Dato: 3. september
110 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Thomas Munkelt | DDR | 13.54 |
2 | Jan Pusty | STANG | 13.55 SB |
3 | Arto Bryggare | FIN | 13.56 SB |
4. plass | Giuseppe Buttari | ITA | 13.78 |
5 | Eduard Pereversev | URS | 13.83 |
Sjette | Vyacheslav Kulebjakin | URS | 13.90 SB |
7. | Romuald Giegiel | STANG | 13.91 SB |
8. plass | Dieter Gebhard | FRG | 13.94 |
Finale: 3. september
Vind: −0,5 m / s
400 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Harald Schmid | FRG | 48,51 CR |
2 | Dimitri Stukalov | URS | 49,72 SB |
3 | Wassyl Archypenko | URS | 49,77 SB |
4. plass | Franz Meier | SUI | 49,77 SB |
5 | Harry Schulting | NED | 50,07 SB |
Sjette | Jean-Claude Nallet | FRA | 50.10 |
7. | José Alonso | ESP | 50,19 SB |
8. plass | Horia Toboc | ROME | 50.46 |
Finale: 31. august
3000 m hinder
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Bronislaw Malinowski | STANG | 8: 15.08 |
2 | Patriz Ilg | FRG | 8: 16.92 SB |
3 | Ismo Toukonen | FIN | 8: 18.29 PB |
4. plass | Michael Karst | FRG | 8: 19.01 SB |
5 | Paul Copu | ROME | 8: 20.41 PB |
Sjette | Vasile Bichea | ROME | 8: 24.86 SB |
7. | František Bartoš | TCH | 8: 38.0 |
8. plass | Manfred Schoeneberg | FRG | 8: 40.1 |
Finale: 3. september
4 × 100 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Polen |
Zenon Nowosz Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Voronin |
38,58 CR |
2 | DDR |
Manfred Kokot Eugen Ray Olaf Prenzler Alexander Thieme |
38,78 SB |
3 | Sovjetunionen |
Sergei Vladimirzew Nikolai Kolesnikow Alexandr Aksinin Volodymyr Ihnatenko |
38,82 SB |
4. plass | Frankrike |
Patrick Barré Pascal Barré Lucien Sainte-Rose Hermann Panzo |
38,90 SB |
5 | Italia |
Giovanni Grazioli Luciano Caravani Stefano Curini Pietro Mennea |
39.11 SB |
Sjette | Storbritannia |
Trevor Hoyte Allan Wells Cameron Sharp Stephen Green |
39,49 SB |
7. | Sveits |
Franco Fähndrich Urs Gisler Peter Muster Hansjörg Ziegler |
39,56 SB |
8. plass | Belgia |
Ronald Desruelles Hans van den Daele Danny Roelandt Lambert Micha |
39,73 SB |
Finale: 3. september
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | BR Tyskland |
Martin Weppler Franz-Peter Hofmeister Bernd Herrmann Harald Schmid |
3: 02.03 CR |
2 | Polen |
Jerzy Włodarczyk Zbigniew Jaremski Cezary Łapiński Ryszard Podlas |
3: 03.62 |
3 | Tsjekkoslovakia |
Josef Lomický František Brečka Miroslav Tulis Karel Kolář |
3: 03.99 |
4. plass | Sveits |
Rolf Strittmatter Peter Haas Konstantin Vogt Rolf Gisler |
3: 04.29 |
5 | DDR |
Frank Richter Gunter Arnold Andreas Busse Jürgen Pfennig |
3: 04.39 |
Sjette | Frankrike |
Maurice Volmar Gerard Boutier Hector Llatser Francis Demarthon |
3: 05.63 |
7. | Italia |
Roberto Tozzi Daniele Zanini Stefano Malinverni Pietro Mennea |
3: 06.70 |
8. plass | Jugoslavia |
Rok Kopitar Dragan Zivotic Milovan Savic Željko Knapić |
3: 06.90 |
Finale: 3. september
20 km gange
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Roland Wieser | DDR | 1: 23: 11.5 WBL |
2 | Pyotr Pochinchuk | URS | 1: 23: 43.0 PB |
3 | Anatoly Solomin | URS | 1: 24: 11.5 |
4. plass | Borys Yakovlev | URS | 1: 24: 27.9 PB |
5 | José Marín | ESP | 1: 24: 38.1 SB |
Sjette | Maurizio Damilano | ITA | 1: 24: 57,5 SB |
7. | Hartwig Gauder | DDR | 1: 25: 15.7 SB |
8. plass | Roberto Buccione | ITA | 1: 25: 40.9 PB |
Dato: 30. august
50 km gange
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Jorge Llopart | ESP | 3: 53: 29.9 CR |
2 | Weniamin soldiersko | URS | 3: 55: 12.1 PB |
3 | Jan Ornoch | STANG | 3: 55: 15.9 PB |
4. plass | Otto Bartsch | URS | 3: 53: 27.7 PB |
5 | Viktor Dobrowski | URS | 3: 57: 26.7 SB |
Sjette | Vittorio Visini | ITA | 3: 57: 42.8 PB |
7. | Alessandro Bellucci | ITA | 3: 58: 25.9 SB |
8. plass | Olaf Pilarski | DDR | 4:00: 03.8 PB |
Dato: 2. september
Jorge Llopart - på bildet til høyre - vant den lengste distansen ved EM
høydehopp
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Vladimir Jasjtsjenko | URS | 2.30 CR |
2 | Aljaksandr Hryhorjeu | URS | 2.28 SB |
3 | Rolf Beilschmidt | DDR | 2.28 SB |
4. plass | Henry Lauterbach | DDR | 2.26 |
5 | Carlo Thränhardt | FRG | 2.21 SB |
Sjette | Jacek Wszoła | STANG | 2.21 SB |
7. | André Schneider | FRG | 2.21 SB |
8. plass | Josef Hrabal | TCH | 2.18 SB |
Finale: 2. september
Polhvelv
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Vladimir Trofimenko | URS | 5.55 CR |
2 | Antti Kalliomäki | FIN | 5,50 SB |
3 | Rauli Pudas | FIN | 5.45 SB |
4. plass | Wladyslaw Kozakiewicz | STANG | 5.45 |
5 | Yevgeny Tananika | URS | 5.40 |
Sjette | Philippe Houvion | FRA | 5.40 SB |
7. | François Tracanelli | FRA | 5.30 SB |
Brian Hooper | GBR | 5.30 SB |
Finale: 1. september
Lengdehopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Jacques Rousseau | FRA | 8.18 CR |
2 | Nenad Stekic | YUG | 8.12 |
3 | Vladimir Zepelyov | URS | 8.01 |
4. plass | Grzegorz Cybulski | STANG | 7,96 SB |
5 | Jochen Versch | FRG | 7,89 SB |
Sjette | Valery Pidluschnyj | URS | 7,89 SB |
7. | Roy Mitchell | GBR | 7,88 SB |
8. plass | Åke Fransson | SVE | 7,65 |
Finale: 2. september
Trippelhopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Milos Srejović | YUG | 16.94 SB |
2 | Viktor Saneyev | URS | 16.93 SB |
3 | Anatoli Piskulin | URS | 16.87 |
4. plass | Bernard Lamitié | FRA | 16,87 SB |
5 | Henads Valyukevich | URS | 16.64 SB |
Sjette | Keith Connor | GBR | 16.64 SB |
7. | Milan Spasojevic | YUG | 16.62 SB |
8. plass | Aston Moore | GBR | 16.55 SB |
Finale: 3. september
Kulestøt
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Udo Beyer | DDR | 21.08 Cre |
2 | Alexander Baryshnikov | URS | 20.68 |
3 | Wolfgang Schmidt | DDR | 20.30 |
4. plass | Reijo Ståhlberg | FIN | 20.17 |
5 | Anatoly Yarosh | URS | 20.03 |
Sjette | Jaromír Vlk | TCH | 19.53 |
7. | Hreinn Halldórsson | ISL | 19.34 |
8. plass | Jaroslav Brabec | TCH | 19.27 |
Finale: 1. september
Det var en dopingsak i denne konkurransen. Den sovjetiske kulestøperen Yevgeny Mironov , som opprinnelig tok andreplassen, ble deretter diskvalifisert for brudd på dopingbestemmelsene. Utøverne som opprinnelig ble plassert bak ham i finalen rykket opp en rang hver.
Diskuskast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Schmidt | DDR | 66,82 CR |
2 | Markku Tuokko | FIN | 64,90 SB |
3 | Imrich Bugár | TCH | 64,66 SB |
4. plass | Welko Velvære | BUL | 64,56 |
5 | Knut Hjeltnes | HELLER IKKE | 63,76 SB |
Sjette | Alwin Wagner | FRG | 62,70 SB |
7. | Dmitri Kovzun | URS | 61,84 SB |
8. plass | Wolfgang Warnemünde | DDR | 61,28 |
Finale: 3. september
Wolfgang Schmidt ( foto ) - europamester før han falt i unåde i DDRs politiske system
Hammerkast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Yury Sjedych | URS | 77.28 CR |
2 | Roland Steuk | DDR | 77,24 |
3 | Karl-Hans Riehm | FRG | 77.02 |
4. plass | Detlef Gerstenberg | DDR | 76,70 SB |
5 | Manfred Hüning | FRG | 76.46 SB |
Sjette | Boris Saitschuk | URS | 75,62 |
7. | Edoardo Podberscek | ITA | 73.02 SB |
8. plass | Giampaolo Urlando | ITA | 72,62 |
Finale: 2. september
Spydkast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Michael Wessing | FRG | 89.12 |
2 | Nikolai Grebnew | URS | 87,82 |
3 | Wolfgang Hanisch | DDR | 87,66 |
4. plass | Detlef Michel | DDR | 85.46 SB |
5 | Helmut Schreiber | FRG | 83,58 SB |
Sjette | Miklós Németh | HUN | 83,58 SB |
7. | Piotr Bielczyk | STANG | 81,80 SB |
8. plass | Terje Thorslund | HELLER IKKE | 80,42 SB |
Finale: 30. august
Det var en dopingsak i denne konkurransen. Den sovjetiske kannen Wassili Jerschow, som opprinnelig kom på femte plass, ble deretter diskvalifisert for brudd på dopingbestemmelsene og suspendert i atten måneder. Utøverne som opprinnelig ble plassert bak ham i finalen rykket opp en rang hver.
Tiokamp
plass | atlet | land | P - offisiell verdi. | P - 85 verdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Alexander Grebenyuk | URS | 8340 CR | 8337 |
2 | Daley Thompson | GBR | 8289 SB | 8257 |
3 | Siegfried Stark | DDR | 8208 SB | 8224 |
4. plass | Sepp Zeilbauer | AUT | 7988 SB | 7969 |
5 | Yuri Kuzenko | URS | 7978 SB | 7918 |
Sjette | Roger Kanerva | FIN | 7945 PB | 7923 |
7. | Johannes Lahti | FIN | 7913 PB | 7875 |
8. plass | Rainer Pottel | DDR | 7900 SB | 7883 |
Dato: 30./31. august
Scoringen var basert på poengtabellen fra 1964.
For orientering og klassifisering av prestasjonene er også resultatene oppnådd i 1985 i henhold til gjeldende scoringssystem oppført. Etter det skulle den syvende plasserte Johannes Lahti og den åttende plasserte Rainer Pottel ha byttet ut rekkene sine. Også i det syttende - Armin Tschenett - og atten - Christer Lythell - ville ordren ha blitt omgjort. Men disse sammenligningene er bare veiledende, fordi de forskjellige standardene i tiden må gjelde som grunnlag.
Resultater kvinner
100 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Marlies Goehr | DDR | 11.13 CR |
2 | Linda Haglund | SVE | 11.29 |
3 | Lyudmila Maslakova | URS | 11.31 |
4. plass | Monika Hamann | DDR | 11.33 SB |
5 | Lyudmila Storoschkowa | URS | 11.33 SB |
Sjette | Lyudmila Kondratyeva | URS | 11.38 |
7. | Chantal Rega | FRA | 11.49 |
8. plass | Sonia Lannaman | GBR | 11.67 |
Finale: 30. august
Vind: 0.0 m / s
200 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Lyudmila Kondratyeva | URS | 22.52 |
2 | Marlies Goehr | DDR | 22.53 |
3 | Carla Bodendorf | DDR | 22.64 |
4. plass | Monika Hamann | DDR | 22.76 |
5 | Chantal Rega | FRA | 22.77 |
Sjette | Lyudmila Maslakova | URS | 22.89 |
7. | Linda Haglund | SVE | 23.07 |
8. plass | Liliana Ivanova | BUL | 23.23 |
Finale: 1. september
Vind: −0,2 m / s
400 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Marita Koch | DDR | 48,94 WR |
2 | Christina Brehmer | DDR | 50.38 |
3 | Irena Szewińska | STANG | 50,40 SB |
4. plass | Maria Kultschunowa | URS | 51,25 SB |
5 | Christiane Marquardt | DDR | 51,99 |
Sjette | Donna Hartley | GBR | 52.31 |
7. | Pirjo Haggman | FIN | 52,64 |
8. plass | Verona eldste | GBR | 52,73 |
Finale: 31. august
800 m
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Tatiana Prowidochina | URS | 1: 55,80 CR |
2 | Nadezhda Mushta | URS | 1: 55,82 SB |
3 | Soy Rigel | URS | 1: 56,57 PB |
4. plass | Totka Petrova | BUL | 1: 56,59 |
5 | Hildegard Ullrich | DDR | 1: 57,45 NU23R |
Sjette | Anita hvit | DDR | 1: 57,71 |
7. | Ulrike Bruns | DDR | 1: 58,62 SB |
8. plass | Fița Lovin | ROME | 1: 58,82 |
Finale: 31. august
1500 moh
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Giana Romanova | URS | 3: 59,77 CR |
2 | Natalia Mărăşescu | ROME | 3: 59,80 SB |
3 | Totka Petrova | BUL | 4: 00.15 NU23R |
4. plass | Valentina Ilyinich | URS | 4: 00,18 PB |
5 | Grete Waitz | HELLER IKKE | 4: 00.55 NR |
Sjette | Gabriella Dorio | ITA | 4: 01.25 NU23R |
7. | Ulrike Bruns | DDR | 4: 02.20 |
8. plass | Cornelia Bürki | SUI | 4: 04.60 SB |
Finale: 3. september
3000 moh
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Ulmasova | URS | 8: 33.16 CR |
2 | Natalia Mărăşescu | ROME | 8: 33.53 PB |
3 | Grete Waitz | HELLER IKKE | 8: 34,33 |
4. plass | Maricica Puică | ROME | 8: 40.94 SB |
5 | Giana Romanova | URS | 8: 45,74 |
Sjette | Cornelia Bürki | SUI | 8: 46,13 SB |
7. | Raisa Belousova | URS | 8: 48,73 SB |
8. plass | Paula Fudge | GBR | 8: 48,74 PB |
Dato: 29. august
100 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Johanna Klier | DDR | 12,62 SB |
2 | Tatiana Anissimova | URS | 12.67 PB |
3 | Gudrun Berend | DDR | 12,73 PB |
4. plass | Nina Morgulina | URS | 12,86 SB |
5 | Lucyna Langer | STANG | 12,98 SB |
Sjette | Annerose Fiedler | DDR | 13.09 |
7. | Elzbieta Rabsztyn | STANG | 13.17 |
DSQ | Grażyna Rabsztyn | STANG |
Finale: 2. september
Vind: +0,6 m / s
400 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Tatiana Selentsova | URS | 54,89 WR |
2 | Silvia Hollmann | FRG | 55,14 DR |
3 | Karin Rossley | DDR | 55,36 SB |
4. plass | Brigitte Koehn | DDR | 55.46 PB |
5 | Krystyna Kacperczyk | STANG | 55.55 |
Sjette | Anita hvit | DDR | 55.63 PB |
7. | Ingrīda Barkāne | URS | 55,96 PB |
8. plass | Genowefa Blaszak | STANG | 57,72 |
Finale: 2. september
4 × 100 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen |
Vera Anissimowa Lyudmila Maslakowa Lyudmila Kondratjewa Lyudmila Storoschkowa |
42,54 SB |
2 | Storbritannia |
Beverley Goddard Kathy Smallwood Sharon Colyear Sonia Lannaman |
42,72 SB |
3 | DDR |
Johanna Klier Monika Hamann Carla Bodendorf Marlies Göhr |
43,07 |
4. plass | Bulgaria |
Sofka Popowa Liljana Iwankowa Zdrawka Schipokliewa Iwanka Walkowa |
43,47 SB |
5 | Polen |
Grażyna Rabsztyn Zofia Bielczyk Jolanta Stalmach Irena Szewińska |
43,83 SB |
Sjette | BR Tyskland |
Elvira Possekel Dagmar Schenten Claudia Steger Petra Sharp |
44.34 SB |
7. | Sverige |
Linda Haglund Helena Pihl Jeanette Rangeby Lena Möller |
44,37 |
DNF | Frankrike |
Véronique Grandrieux Annie Alize Chantal Réga Raimonde Naigré |
Finale: 3. september
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Christiane Marquardt Barbara Krug Christina Brehmer Marita Koch |
3: 21.20 CR |
2 | Sovjetunionen |
Tetiana Prorotschenko Nadezhda Muschta Tatiana Prowidochina Marija Kultschunowa |
3: 22,53 SB |
3 | Polen |
Małgorzata Gajewska Krystyna Kacperczyk Genowefa Błaszak Irena Szewińska |
3: 26,76 SB |
4. plass | Storbritannia |
Karen Williams Joslyn Hoyte Verona eldste Donna Hartley |
3: 27,17 SB |
5 | BR Tyskland |
Elke Decker Elke Barth Gaby Bußmann Silvia Hollmann |
3: 27,96 SB |
Sjette | Tsjekkoslovakia |
Jarmila Kratochvílová Jindriska Kubeckova Eva Rakova Jozefina Cerchlanova |
3: 30.4 SB |
7. | Romania |
Maria Samungi Doina Badescu Marianna Suman Eleonora Tarita |
3: 30,7 SB |
8. plass | Ungarn |
Eva Mohacsi Rozalia Halmosi Iren Orosz Ilona Pal |
3: 32.2 |
Finale: 3. september
høydehopp
plass | Atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Sara Simeoni | ITA | 2,01 WRe |
2 | Rosemarie Ackermann | DDR | 1,99 SB |
3 | Brigitte Holzapfel | FRG | 1,95 BRe |
4. plass | Jutta Kirst | DDR | 1,93 SB |
5 | Ulrike Meyfarth | FRG | 1,91 |
Sjette | Andrea Mátay | HUN | 1,85 SB |
7. | Snezana Hrpevnik | YUG | 1,85 PBe |
8. plass | Urszula Kielan | STANG | 1,85 SBe |
Finale: 31. august
Lengdehopp
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Vilma Bardauskienė | URS | 6,88 |
2 | Angela Voigt | DDR | 6,79 SB |
3 | Jarmila Nygrýnová | TCH | 6,69 SB |
4. plass | Brigitte Wujak | DDR | 6.60 |
5 | Gina Panait | ROME | 6.52 |
Sjette | Sue Reeve | GBR | 6.48 PB |
7. | Karin Hänel | FRG | 6.48 |
8. plass | Heidemarie Wycisk | DDR | 6.44 PB |
Finale: 30. august
I kvalifiseringen hadde Vilma Bardauskienė satt verdensrekord med 7.09 m .
Kulestøt
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ilona Slupianek | DDR | 21.41 CR |
2 | Helena Fibingerová | TCH | 20.86 |
3 | Margitta Droese | DDR | 20.58 |
4. plass | Svetlana Krachevskaya | URS | 20.13 SB |
5 | Eva Wilms | FRG | 19.20 SB |
Sjette | Ivanka Petrova | BUL | 18.85 SB |
7. | Svetlana Melnikova | URS | 18.63 SB |
8. plass | Mihaela Loghin | ROU | 17.35 SB |
Finale: 30. august
Det var en dopingsak i denne konkurransen. Den bulgarske utøveren Elena Stoyanova, som opprinnelig ble nummer fem, ble deretter diskvalifisert for brudd på dopingbestemmelsene og suspendert i atten måneder. Utøverne som opprinnelig ble plassert bak henne i finalen rykket opp en rang hver.
Diskuskast
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Evelin Jahl | DDR | 66,98 |
2 | Margitta Droese | DDR | 64.04 |
3 | Natalia Gorbacheva | URS | 63,58 SB |
4. plass | Sabine Engel | DDR | 63.46 SB |
5 | Faina Welewa | URS | 62.30 |
Sjette | Svetla Boschkowa | BUL | 61,94 SB |
7. | Lyudmila Isayeva | URS | 61,56 SB |
8. plass | Jitka Prouzová | TCH | 59,90 SB |
Finale: 31. august
Spydkast
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ruth Fuchs | DDR | 69,16 ER |
2 | Tessa Sanderson | GBR | 62,40 SB |
3 | Ute Hommola | DDR | 62.32 SB |
4. plass | Ute Richter | DDR | 62.04 SB |
5 | Éva Ráduly-Zörgő | ROME | 61,14 SB |
Sjette | Eva Helmschmidt | FRG | 60,96 SB |
7. | Ingrid Thyssen | FRG | 60,18 SB |
8. plass | Bernadette Blechacz | STANG | 60,14 SB |
Finale: 1. september
Femkamp
plass | Atlet | land | P - offisiell verdi. | P - 85 verdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Margit Papp | HUN | 4655 CR | 4694 |
2 | Burglinde Pollak | DDR | 4600 SB | 4614 |
3 | Kristine Nitzsche | DDR | 4599 PB | 4648 |
4. plass | Beatrix Philipp | FRG | 4554 PB | 4582 |
5 | Ekaterina Smirnova | URS | 4534 PB | 4545 |
Sjette | Ramona Neubert | DDR | 4380 SB | 4381 |
7. | Ina Losch | FRG | 4319 PB | 4302 |
8. plass | Florence Picaut | FRA | 4307 SB | 4281 |
Dato: 2. september
Evalueringen var basert på poengtabellen fra 1977, hvor disiplinendringen i denne konkurransen ble tatt i betraktning - 800 meter løp i stedet for 200 meter løp som siste øvelse. Resultatene oppnådd i tidligere femkampkonkurranser var derfor ikke lenger sammenlignbare med resultatene av konkurransen i sin nåværende form.
Ved å bruke klassifiseringssystemet som er gyldig i dag for sykling - poeng er oppført i tabellen nedenfor for sammenligning - må sølv- og bronsemedaljene byttes ut. Men disse sammenligningene er bare veiledende, fordi de forskjellige standardene i tiden må gjelde som grunnlag.
Femkampen ble berørt av to dopingsaker:
- Opprinnelig var den sovjetiske atleten Nadija Tkachenko foran med 4744 poeng. Tittelen ble imidlertid senere opphevet for dopingforbrytelser .
- Yekaterina Gordijenko, også fra Sovjetunionen, i utgangspunktet femte, ble deretter diskvalifisert for brudd på dopingbestemmelsene.
Utøverne som opprinnelig ble plassert bak de to dopingforbryterne i finalen rykket opp en rang hver.
weblenker
- European Athletics Championships - Prague 1978 fra european-athletics.org, åpnet 24. juni 2017
- Track and Field Statistics, EM 1978 på trackfield.brinkster.net, åpnet 24. juni 2017
- 12. europeiske friidrettsmesterskap 1978 i Praha, Italia fra ifosta.de, åpnet 24. juni 2017
- Resultater av alle europeiske friidrettsmesterskap - 1978 på sportschau.de, tilgjengelig 24. juni 2017
- For å undre seg og sjokkere , Zeit Online 8. august 1980 på zeit.de, åpnet 24. juni 2017
- Hopp ut av vinduet , Spiegel Online 16. mai 1988 på spiegel.de, åpnet 24. juni 2017
- Analyse av reaksjonstidene i spurten ved EM i Praha 1978 på bisp-surf.de, tilgjengelig 24. juni 2017
Individuelle bevis
- ↑ a b Sovjetunionen før DDR ved EM. Østerrike 20. på www.arbeiter-zeitung.at, s. 10, 5. september 1978, åpnet 21. februar 2019
- ↑ Doping FRG / DDR fortid, doping i FRG - 1970-tallet på cycling4fans.de, åpnet 4. august 2019
- ↑ a b 7 kvinnelige idrettsutøvere forbudt mot narkotika , New York Times, 26. oktober 1979, seksjon seks, åpnet 4. august 2019
- ↑ a b The Politic of Drugs In The Olympic Movement, Redaktører: Wayne Wilson / Edward Derse , leseeksempel , ISBN 0-7360-0329-0 , engelsk, åpnet 4. august 2019
- ↑ a b Incredible Fear , Spiegel Online 4. oktober 1982 på spiegel.de, åpnet 4. august 2019
- ^ "Livets kamp": DDR-idrettsutøvere og deres flukt , Augsburger Allgemeine Zeitung, 10. juni 2011, åpnet 21. februar 2019
- Oping Doping - ikke et problem for Briesenick-familien på taz.de, åpnet 12. august 2019