Liste over kriger og kamper i Estland
Den listen over kriger og slag i Estland kronologisk viser de viktigste væpnede konflikter med kriger, kamper og trefninger på territoriet til dagens Estland eller med betydelig Estonian deltakelse fra hele 1200 AD .
Oversikt
13. århundre
Dato | Kampens navn | Sted, region, delstat (i dag) | Resultat |
---|---|---|---|
1180–1290: Nordiske / Baltiske korstog | |||
1203 | Slaget ved Gotland (1203) | Gotland , Gotlands län , Sverige | Erkebispedømmet Riga og korsfarerne beseirer estlendere |
1206 , sommer | Kamp om Ösel (1206) | Saaremaa , Estland | Ösel - Esten beseiret Danmark og korsfarerne |
1210 , begynnelse | Slaget ved Wenden (1210) | Cēsis , Livonia , Latvia | Brødrene til sverdet, erkebispedømmet Riga, Livonia og Latgals (Tālava) beseirer estere (Ugandi) |
1210 , august / september | Slaget ved Ümera (1210) | Sør for Valmiera , Livonia , Latvia | Estere (Ugandi, Sakala og Sontagana) beseirer sverdbrorskapet, Livonia (Turaida) og Latgale (Tālava) |
1211 , februar - mars | Beleiringen av Fellin (1211) | Viljandi , Viljandimaa , Estland | Orden av sverdbrødrene, erkebispedømmet Riga, Livonia (Turaida) og Latgale (Tālava) beseirer estere (Sakala) |
1211 , sommer | Slaget ved Treiden (1211) | Turaida , Livonia , Latvia | Brødrene til sverdet, erkebispedømmet Riga Livonia og Latgale (Tālava) beseirer estere, Ösel - estere og Revala |
1215 , begynnelse | Slaget ved Lehola | På Olustvere , Viljandimaa , Estland | Sverdets sverd, erkebispedømmet Riga og Livonians beseire estere (Sakala) |
1215 , vår | Slaget ved Riga (1215) | Riga , Livonia , Latvia | Brødrene til sverdet, erkebispedømmet Riga, Livonia og Latgale (Tālava) beseirer estere og Ösel - estere |
1215 , sommer | Kamp om Ösel (1215) | Saaremaa , Estland | Estere og Ösel - Estere beseirer korsfarere |
1217 , februar | Slaget ved Odenpah | Otepää , Valgamaa , Estland | Russere i Novgorod og Pleskauer så vel som estere (Ösel - Esten, Sakala, Harrien) beseirer orden fra sverdbrødrene, erkebispedømmet Riga, Livonia, Latgale (Tālava) og estere (Ugandi) |
1217 , 21. september | Kjemp på St. Matthew's Day | Suure-Jaani , Viljandimaa , Estland | Orden av sverdbrødrene, erkebispedømmet Riga, Livonia (Turaida) og Latgale (Tālava) beseirer estere (Sakala, Wiek, Harrien, Jerwen, Revala og Wierland) |
1219 , 15. juni | Slaget ved Lyndanisse | Tallinn , Harrien , Estland | Kgr. Danmark og Rügener Wenden beseiret estere (Revala og Harrien) |
1220 , 8. august | Slaget ved Leal | Lihula , Parnumaa , Estland | Ösel - Esten og Esten (Wiek) beseirer Kgr. Sverige |
1221 , april | Siege of Reval (1221) | Tallinn , Harrien , Estland | Kgr. Danmark beseiret Ösel - Esten og Esten (Revala, Harrien og Wierland) |
1223 , februar - mars | Siege of Reval (1223) | Tallinn , Harrien , Estland | Kgr. Danmark beseiret Ösel - Esten og Esten (Wiek, Varbola, Jerwen og Wierland) |
1223 , 1. - 15. august | Beleiringen av Fellin (1223) | Viljandi , Viljandimaa , Estland | Brødrene til sverdet, erkebispedømmet Riga, Livonia og Latgall beseirer estere (Sakala), Novgorodians og Pleskauer-russere |
1224 , 15. august | Beleiringen av Dorpat (1224) | Tartu , Tartumaa , Estland | Brødrene til sverdet, erkebispedømmet Riga, Livonia og Latgals beseirer estere (Ugandi, Sakala) og russere fra Novgorod |
1227 , 29. januar - 3. februar | Siege of Moon | Muhu , Saare maakond , Estland | Sverdets sverd, erkebispedømmet Riga, Livonia, Latgale og konverterte estere beseiret Ösel - estere og estere (Muhu) |
1236 , 22. september | Solslag ved Schaulen | Šiauliai , Schaulen-distriktet , Litauen | Samogitter, litauere og zemgallere beseirer sverdens brødre, pleskau-russere, livonere, latgals og Kgr. Danmark |
1242 , 5. april | Kjemp på Peipus-sjøen | Lake Peipus , Estland / Russland | Russerne Novgorod og Pleskauer og Storhertugdømmet Litauen beseirer den liviske ordenen, bispedømmet Dorpat og Kgr. Danmark |
1245 | Slaget ved Wenden (1245) | Cēsis , Livonia , Latvia | Storhertugdømmet Litauen og Nalšia beseirer den liviske ordenen, Latvia - Wenden og Latgale |
1257 | Slaget ved Memel (1257) | Klaipėda , Memel District , Litauen | Samogitter beseirer liviske ordrer og kurer |
1259 | Slaget ved Schoden | Luknė nær Skuodas , Memel District , Litauen | Samogitter beseirer liviske ordrer og kurer |
1260 , 13. juli | Slaget ved Durbe | Durbe , Kurzeme , Latvia | Samogittene og Storhertugdømmet Litauen beseirer den liviske ordenen med Kuren, Prussen, Kgr. Danmark og Kgr. Sverige |
1262 , 3. februar | Slaget ved Lennewarden | Lielvārde , Livonia , Latvia | Samogitter beseirer den liviske ordenen |
1263 , februar | Slaget ved Dünamünde (1263) | Daugavgrīva , Livonia , Latvia | Storhertugdømmet Litauen og samogitter mot den liviske ordenen |
1268 , 18. februar | Slaget ved Wesenberg (1268) | Rakvere , West Wierland , Estland | Russerne Novgorod og Pleskau beseirer den liviske ordenen, bispedømmet Dorpat, bispedømmet Ösel-Wiek og Kgr. Danmark (Hzt. Estland) |
1270 , 16. februar | Slaget ved Karusen | Karuse , Parnumaa , Estland | Storhertugdømmet Litauen og Zemgale beseirer den liviske ordenen, bispedømmet Dorpat, bispedømmet Ösel-Wiek og Kgr. Danmark (Hzt. Estland) |
1277 | Beleiringen av Dünaburg (1277) | Daugavpils , Latgale , Latvia | Storhertugdømmet Litauen mot Livonian Order |
1279 , 5. mars | Battle of Asherades (1279) | Aizkraukle , Livonia , Latvia | Storhertugdømmet Litauen beseirer Livonian Order |
1287 , 26. mars | Slaget ved Garoza | I Ozolnieki , Zemgale , Latvia | Zemgall beseirer den liviske ordenen, Livonia, Latgale og byen Riga |
1298 , 1. juni | Slaget ved Treiden (1298) | Turaida , Livonia , Latvia | Storhertugdømmet Litauen og byen Riga beseirer den liviske ordenen |
14. århundre
Dato | Kampens navn | Sted, region, delstat (i dag) | Resultat |
---|---|---|---|
1343–1345 Estisk folkelig opprør mot Danmark | |||
1343 , 23. april | Opprør på St. George's Night | Harju-fylket , Estland | Begynnelsen på det estiske opprøret |
1343 , 11. mai | Slaget ved Kanavere | Kanavere ( Harju County ), Estland | Brothers of the Sword order beseirer Hzt. Estland |
1343 , 14. mai | Slaget ved Kimmole | Sõjamäe , ( Tallinn ), Estland | Brothers of the Sword order beseirer Hzt. Estland |
1400-tallet
Dato | Kampens navn | Sted, region, delstat (i dag) | Resultat |
---|---|---|---|
1480–1481: Russisk -Livonian krig | |||
1481 | Beleiringen av Karkus (1481) | Karksi , Viljandi fylke , Estland | Storhertugdømmet Moskva og rep. Pleskau beseiret den Livonian Confederation |
1481 | Beleiringen av Tarwast (1481) | Tarvastu , Viljandi fylke , Estland | Storhertugdømmet Moskva og rep. Pleskau beseiret den Livonian Confederation |
1481 , 1. mars - | Beleiringen av Fellin (1481) | Viljandi , Viljandimaa , Estland | Storhertugdømmet Moskva og rep. Pleskau beseiret den Livonian Confederation |
Det 16. århundre
Dato | Kampens navn | Sted, region, delstat (i dag) | Resultat |
---|---|---|---|
1500–1502: Russisk-Livonian krig | |||
1501 , 27. august | Slaget ved Seriza | Izborsk nær Pskov , Pskov , Russland | Livonian Confederation beseir Storhertugdømmet Moskva |
1502 , 13. september | Slaget ved Lake Smolina | Palkino nær Pskow , Pskov , Russland | Livonian Confederation beseir Storhertugdømmet Moskva |
1558–1583: Livonian War ( First Northern War ) | |||
1558 , 1. april - 11. mai | Beleiringen av Narva (1558) | Narva , Øst Wierland , Estland | Tsarismen Russland beseirer Livonian Confederation |
1558 - 29. juni | Beleiringen av Neuhausen | Vastseliina , Võrumaa , Estland | Tsarismen Russland beseirer Livonian Confederation |
1558 , 8. - 18. juli | Beleiringen av Dorpat (1558) | Tartu , Tartumaa , Estland | Tsarismen Russland beseir bispedømmet Dorpat |
1558 , august | Beleiringen av Weißenstein (1558) | Paide , Jerwen , Estland | Tsarismen Russland beseirer Livonian Confederation |
1558 , september - oktober | Siege of Rings | Rõngu , Tartumaa , Estland | Livonian Confederation beseirer tsar-Russland |
1559 , 17. januar | Slaget ved Tirsen | Tirza, Livonia , Latvia | Tsarismen Russland beseirer Livonian Confederation and Archdiocese of Riga |
1560 , 2. august | Slaget ved Ermes | Ērģeme , Livonia , Latvia | Tsarismen Russland beseirer den liviske ordenen, Kgr. Polen og Storhertugdømmet Litauen |
1560 - 20. august | Beleiringen av Fellin (1560) | Viljandi , Viljandimaa , Estland | Tsarist-Russland beseirer den liviske ordenen |
1570 , 21. august - 30. mars 1571 | Beleiringen av Reval (1570–1571) | Tallinn , Harrien , Estland | Sverige beseirer tsar-Russland |
1572 , 21. desember - 1. januar 1573 | Beleiringen av Weißenstein (1572–1573) | Paide , Jerwen , Estland | Tsarismen Russland beseirer Kgr. Sverige |
1573 , 23. januar | Slaget ved Lode | I Koluvere , Wiek , Estland | Sverige beseirer tsar-Russland |
1574 , januar - mars | Beleiringen av Wesenberg (1574) | Rakvere , West Wierland , Estland | Tsarismen Russland beseirer Kgr. Sverige |
1577 , 27. januar - 13. mars | Beleiringen av Reval (1577) | Tallinn , Harrien , Estland | Sverige beseirer tsar-Russland |
1579 , 14. september - slutten av september | Beleiringen av Narva (1579) | Narva , Øst Wierland , Estland | Tsarismen Russland beseirer Kgr. Sverige |
1580 , oktober - desember | Beleiringen av Padis | Padise , Harrien , Estland | Sverige beseirer tsar-Russland |
1581 , 18. august - 6. september | Beleiringen av Narva (1581) | Narva , Øst Wierland , Estland | Sverige beseirer tsar-Russland |
1590–1595: Russisk-svenske krig |
17. århundre
18./19. århundre
Det 20. århundre
Dato | Kampens navn | Sted, region, delstat (i dag) | Resultat |
---|---|---|---|
1914 - 18 - Første verdenskrig | |||
1918–1920: Estlands uavhengighetskrig og lettisk uavhengighetskrig → også russisk borgerkrig | |||
1918 , 28. november | Slaget ved Narva (1918) | Narva , Øst Wierland , Estland | Sovjet-Russland beseirer Estland og det tyske imperiet |
1918 , 28. november | Trefning på Joala | Joala ( Narva ), Øst-Wierland , Estland | Estland og det tyske imperiet beseirer Sovjet-Russland |
1918 , 15. desember | Slaget ved Rägavere | Rägavere , West Wierland , Estland | Sovjet-Russland beseirer Estland |
1918 , 23. desember | Kjemp ved Punapargi | Tihemetsa, Pärnumaa , Estland | Det tyske imperiet beseirer Estland |
1919 , 3. januar | Slaget ved Wallküll | Valkla mõis, Harrien , Estland | Sovjet-Russland beseirer Estland |
1919 , 4. januar | Slaget ved Kedder | Kehra , Harrien , Estland | Estland og Finland beseirer Sovjet-Russland |
1919 , 9. januar | Battle of Taps | Tapa , West Wierland , Estland | Sovjet-Russland beseirer Estland og Finland |
1919 , 13. - 14. januar | Slaget ved Tartu (1919) | Tartu , Tartumaa , Estland | Estland og Finland beseirer Sovjet-Russland |
1919 , 17. - 19. januar | Slaget ved Utria | Udria , Øst-Wierland , Estland | Estland og Finland beseirer Sovjet-Russland |
1919 , 18. januar | Slaget ved Laagna | Laagna , Øst-Wierland , Estland | Estland og Finland beseirer Sovjet-Russland |
1919 , 18. - 19. januar | Første kamp på Narva | Narva , Øst Wierland , Estland | Estland og Finland beseirer Sovjet-Russland |
1919 , 31. januar | Slaget ved Paju | Paju herregård nær Valga , Valgamaa , Estland | Estland og Finland beseirer Sovjet-Russland og den latviske sovjetrepublikken |
1919 , 20. - 23. mars | Slaget ved Sänna | Sänna til Suure - Ruuga, Võrumaa , Estland | Estland beseirer Sovjet-Russland |
1919 , 19. - 20. juni | Slaget ved Lemsal | Limbaži til Straupe , Livonia , Latvia | Estland og Latvia beseirer Baltic National Army and Iron Division (German Reich) |
1919 , 19. - 23. juni | Slaget ved Wenden (1919) | Cēsis , Livonia , Latvia | Estland og Latvia beseirer Baltic National Army and Iron Division (German Reich) |
1919 , 13. oktober - 9. november | Operasjon Krasnaya Gorka | Ingermanland , Russland | Sovjet-Russland beseirer Estland, Ingermanland og Storbritannia |
1919 , 11. november | Slaget ved Riga (1919) | Riga , Livonia , Latvia | Rep. Latvia, Estland og Storbritannia beseirer den vest-russiske frigjøringshæren |
1919 , 18. - 30. november | Tredje kamp ved Narva | Narva , Øst Wierland , Estland | Estland beseirer Sovjet-Russland |
1919 , 18. - den trettende desember | Slaget ved Krivasoo | Krivasoo, Øst-Wierland , Estland | Estland beseirer Sovjet-Russland |
1919 , 22. november | Slaget ved Radwilischken | Radviliškis , Šiauliai District , Litauen | Rep. Latvia, Estland og Storbritannia beseirer den vest-russiske frigjøringshæren |
1939 - 45 - 2. verdenskrig | |||
1940 , sommer | Okkupasjonen av Estland i 1940 | Estland | Tvunget okkupasjon av Republikken Estland av Sovjetunionen |
1944 , 17. - 22. september | Bedrift Aster | Estland | Sovjetunionen beseirer Tyskland |