Derby-innsatser

fra Wikipedia, den frie encyklopedi
The Epsom Derby av Théodore Géricault (1821)
Camelot vinner 2012 Derby (leder jaktgruppen i lilla)

De Derby Stakes er kjent verden over som The Derby eller Epsom Derby og er en av de eldste engelske hesteveddeløp .

Det er et av de mest prestisjefylte flate løpene i gruppe 1 i verden for hingster og hopper på 3 år og løper over 2423 m.

Det er sammenlignbare løp i mange land, for eksempel Kentucky Derby i USA , Prix ​​du Jockey Club i Frankrike , Irish Derby og German Derby . Derbyet er eponymt med mange arrangementer innen hestesport, se hovedartikkelen Derby (hestesport) og navnet forekommer i lagidrett i form av lokale derby . Epsom Derby er en av Storbritannias største sportsbegivenheter og blir sendt over hele verden.

Derbyet avholdes hver juni på Epsom Downs veddeløpsbane i Epsom . Epsom Derby er andre etappe for den britiske Triple Crown . Det vil bli holdt etter 2000 Guineas og før St. Leger . Epsom Derby-vinnere konkurrerer ofte i King George VI og Queen Elizabeth Stakes i juli og vender seg deretter til Prix ​​de l'Arc de Triomphe i Frankrike i oktober.

historie

Diomed, den første derby-vinneren

Allerede i 1661 blir det registrert et hesteløp for første gang i den engelske byen Epsom , som fant sted på stedet for Epsom og Walton Downs .

Epsom Oaks

I 1779 arrangerte Edward Smith Stanley, jarl av Derby, en konkurranse der for seg selv og vennene, der tre år gamle hopper konkurrerte i et løp over halvannen kilometer og kalte den The Oaks etter sitt gods . Oaks Stakes- løpet holdes fremdeles på Epsom Downs Racecourse den dag i dag . Epsom Oaks Stakes er et gruppe 1 flatt løp, for 3 år gamle hopper over 2423 m, som finner sted hvert år i begynnelsen av juni.

Epsom Derby

Året etter, 1780, ble det etablert et annet løp der for å bestemme de beste hestene for avl og racing. Navnet Derby fant sted etter at en mynt kastet mellom Earl of Derby og hans venn Sir Charles Bunbury. Derby vant myntkastet, men løpet ble vunnet av Sir Charles Bunbury, som vant med hesten Diomed . Derbyet spilles fremdeles over en avstand på en engelsk mil, fire lengder og 10 meter , dvs. 2,423 meter.

Derbyet fant alltid sted i Epsom, bortsett fra de to verdenskrigene. Fra 1915 til 1918 og fra 1940 til 1945 var løpebanen i Newmarket arenaen, disse løpene heter New Derby .

Records

jockey

  • Lester Piggott - 9 seire - Never Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Nijinsky (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977 ), Teenoso (1983)

Trener

  • Robert Robson - 7 seire - Waxy (1793), Tyrant (1802), Pope (1809), Whalebone (1810), Whisker (1815), Azor (1817), Emilius (1823)
  • John Porter - 7 seire - Blue Gown (1868), Shotover (1882), St. Blaise (1883), Ormonde (1886), Sainfoin (1890), Common (1891), Flying Fox (1899)
  • Fred Darling - 7 seire - Captain Cuttle (1922), Manna (1925), Coronach (1926), Cameronian (1931), Bois Roussel (1938), Pont l'Eveque (1940), Owen Tudor (1941)

Vinnende far

Den mest vellykkede faren er Montjeu med fire seirende avkom: Motivator (2005), Authorised (2007), Pour Moi (2011), Camelot (2012) .

Beste tiden

Rekordtiden på 2'31 "33 har blitt holdt av Workforce siden 2010 .

Vinner og plassert

Siden 2000

Australia - Derby Vinner 2014
år vinner land far jockey Trener Eieren Sekund Tredje tid
2019 Anthony Van Dyck IrlandIrland Irland Galileo Seamus Heffernan Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith & M.Tabor Madhmoon Japan 2'33 "38
2018 Mazar StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Ny tilnærming William Buick Charlie Appleby Godolphin racing team Dee Ex Bee Brølende løve 2'34 "93
2017 Wings of Eagles IrlandIrland Irland Hell Moi Padraig Beggy Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith & M.Tabor Cliffs of Moher Cracksman 2'33 "02
2016 Harzand IrlandIrland Irland Sea The Stars Patrick-J. Smullen Dermot K. Weld Aga Khan IV. US Army Ranger Idaho 2'40 "09
2015 Gyllen horn StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Cape Cross Lanfranco Dettori John Gosden Anthony E. Oppenheimer Jack Hobbs Storm the Stars 32'32
2014 Australia IrlandIrland Irland Galileo Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith og M. Tabor Kingston Hill Romsdal 2'33 "63
2013 Verdens hersker IrlandIrland Irland Galileo Ryan Moore Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith og M. Tabor Libertarian Galileo rock 2'39 "06
2012 Camelot IrlandIrland Irland Montjeu Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith og M. Tabor Hovedsekvens Astrologi 2'33'90
2011 Hell Moi FrankrikeFrankrike Frankrike Montjeu Mickaël Barzalona André Fabre S. Magnier, D. Smith og M. Tabor Treasure Beach Carlton House 2'34 "54
2010 Arbeidskraft StorbritanniaStorbritannia Storbritannia King's Best Ryan Moore Michael Stoute Prins Khalid Abdullah Ved første blikk Rewilding 33'33
2009 Sea The Stars IrlandIrland Irland Cape Cross Michael Kinane John Oxx Christopher Tsui Berømmelse og ære Masterofthehorse 2'36 "74
2008 Ny tilnærming IrlandIrland Irland Galileo Kevin Manning Jim Bolger Prinsesse Haya av Jordan Tartanbærer Uformell erobring 2'36 "50
2007 Autorisert StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Montjeu Lanfranco Dettori P.Chapple-Hyam Saleh Al Homaizi Eagle Mountain Aqaleem 2'34 "77
2006 Sir Percy StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Mark of Esteem Martin Dwyer Marcus Tregoning Anthony Pakenham Dragon Dancer Hala Bek 2'35 "23
2005 Motivator StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Montjeu Johnny Murtagh Michael Bell Royal Ascot Racing Club Tur i parken Dubawi 2'35 "69
2004 Nordlys StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Danehill Kieren Fallon Michael Stoute Ballymacoll Stud Rettssikkerhet La løven brøle 2'33 "72
2003 Kris Kin StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Kris S. Kieren Fallon Michael Stoute Saeed Suhail The Great Gatsby Alamshar 2'33 "35
2002 Høy kapell IrlandIrland Irland Sadlers brønner Johnny Murtagh Aidan O'Brien Sue Magnier og Michael Tabor Hawk Wing Moon Ballad 2'39 "45
2001 Galileo IrlandIrland Irland Sadlers brønner Michael Kinane Aidan O'Brien Sue Magnier og Michael Tabor Golan Tobougg 2'33 "27
2000 Sinndar IrlandIrland Irland Grand Lodge Johnny Murtagh John Oxx Aga Khan IV. Sakhee Beat Hollow 2'36 "75

1950-1999

Shirley Heights , vellykket i derbyet 1978, av Bob Demuyser (1920-2003)
år vinner land far jockey Trener Eieren Sekund Tredje tid
1950 Galcador FrankrikeFrankrike Frankrike Djebel Rae Johnstone Charles Semblat Marcel Boussac Prins Simon Dobbel formørkelse 2'36 "80
1951 Arctic Prince StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Prins Chevalier Chuck Reservedeler Willie Stephenson Joseph McGrath Sybils nevø Signalboks 2'39 "40
1952 Tulyar StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Teheran Charlie Smirke Marcus Marsh Aga Khan III. Homofil tid Faubourg II 2'36 "40
1953 Pinza StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Skuespiller Sir Gordon Richards Norman Bertie Sir Victor Sassoon aureole Pink Horse 2'35 "60
1954 Si aldri dø StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Nasrullah Lester Piggott Joseph Lawson Robert Sterling Clark Arabian Night Darius 2'35 "80
1955 Phil Drake FrankrikeFrankrike Frankrike Admiral Drake Freddie Palmer François Mathet Fru Léon Volterra Panaslipper Akropolis 2'39 "80
1956 Lavandin FrankrikeFrankrike Frankrike Verso Rae Johnstone Alec Head Pierre Wertheimer Montaval Roistar 2'36 "40
1957 Crepello StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Donatello Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Ballymoss Pipe of Peace 2'35 "40
1958 Hardt ridd StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Hard saus Charlie Smirke Mick Rogers Sir Victor Sassoon Paddy's Point Nagami 2'41 "20
1959 Parthia StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Persiabukten Harry Carr Cecil Boyd-Rochfort Sir Humphrey de Trafford Fidalgo Shantung 2'36 "00
1960 St. Paddy StorbritanniaStorbritannia Storbritannia aureole Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Alcaeus Kythnos 2'35 "80
1961 Psidium StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Pardal Roger Poincelet Harry Wragg Etti Plesch Dicta Drake Pardao 2'36 "40
1962 Larkspur IrlandIrland Irland Si aldri dø Neville Sellwood Vincent O'Brien Raymond R. Guest Arcor Le Cantilien 2'37 "60
1963 Relko FrankrikeFrankrike Frankrike Tanerko Yves Saint-Martin François Mathet François Dupré Merchant Venturer Ragusa 2'39 "40
1964 Julenissen StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Chamossaire Scobie Breasley Mick Rogers John Ismay Indiana Dilettante II 2'41 "98
1965 Sea-Bird II FrankrikeFrankrike Frankrike Dan Cupid Pat Glennon Etienne Pollet Jean Ternynck Meadow Court jeg sier 2'38 "41
1966 Charlottown StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Charlottesville Scobie Breasley Gordon Smyth Lady Zia Wernher Pretendre Black Prince II 2'37 "63
1967 kongelig palass StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Ballymoss George Moore Noel Murless Jim Joel Ribocco dartbrett 2'33 "36
1968 Sir Ivor IrlandIrland Irland Sir Gaylord Lester Piggott Vincent O'Brien Raymond R. Guest Connaught Mount Athos 2'38 "73
1969 Blakeney StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Hethersett Ernie Johnson Arthur M. Budgett Arthur M. Budgett Skomaker Prins Regent 2'40 "30
1970 Nijinsky IrlandIrland Irland Norddanser Lester Piggott Vincent O'Brien Charles W. Engelhard, Jr. Gyr Stintino 2'34 "68
1971 Mill Reef StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Aldri bøy Geoff Lewis Ian Balding Paul Mellon Lindentre Irish Ball 2'37 "14
1972 Roberto IrlandIrland Irland Hail to Reason Lester Piggott Vincent O'Brien John W. Galbreath Rheingold Pentland Firth 2'36 "09
1973 Morston StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Ragusa Edward Hide Arthur M. Budgett Arthur M. Budgett Cavo Doro Fritt fot 2'35 "92
1974 Snow Knight StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Firestreak Brian Taylor Peter Nelson Sharon Phillips Imperial Prince Giacometti 2'35 "04
1975 Grundy StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Stor nevø Pat Eddery Peter Walwyn Dr Carlo Vittadini Nobiliary Hunza danser 2'35 "35
1976 Empery FrankrikeFrankrike Frankrike Vagt edelt Lester Piggott Maurice Zilber Nelson Bunker Hunt Relkino Havre 2'35 "69
1977 The Minstrel IrlandIrland Irland Norddanser Lester Piggott Vincent O'Brien Robert Sangster Hot Grove Rødmende brudgom 2'36 "44
1978 Shirley Heights StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Mill Reef Greville Starkey John Dunlop Jarl av Halifax Hawaiisk lyd Resten mann 2'35 "30
1979 Troy StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Petingo Willie Carson Dick Hern Michael Sobell & Arnold Weinstock Dickens Hill Nordlige baby 2'36 "59
1980 Henbit StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Hawaii Willie Carson Dick Hern Etti Plesch Mester Willie Rankin 2'34 "77
1981 Shergar StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Stor nevø Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Glans av gull Glitrende luft 2'44 "21
1982 Gylden fleece IrlandIrland Irland Nijinsky Pat Eddery Vincent O'Brien Robert Sangster Berører tre Silver Hawk 2'34 "27
1983 Teenoso StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Ungdom Lester Piggott Geoff Wragg Eric Moller Carlingford Castle Shearwalk 2'49 "07
1984 Secreto IrlandIrland Irland Norddanser Christy Roche David O'Brien Luigi Miglitti El Gran Senor Mighty Flutter 2'39 "12
1985 Slip ankeret StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Shirley Heights Steve Cauthen Henry Cecil Lord Howard de Walden Advokatsamfunn Damister 2'36 "23
1986 Shahrastani StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Nijinsky Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Dancing Brave Mashkour 2'37 "13
1987 Referansepunkt StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Mill Reef Steve Cauthen Henry Cecil Louis Freedman Høyst velkommen Bellotto 2'33 "90
1988 Kahyasi StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Ile de Bourbon Ray Cochrane Luca Cumani Aga Khan IV. Isstorm Doyoun 2'33 "84
1989 Nashwan StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Rødmende brudgom Willie Carson Dick Hern Hamdan Al Maktoum Terimon Cacoethes 2'34 "90
1990 Quest for Fame StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Rainbow Quest Pat Eddery Roger Charlton Khalid Abdullah Blue Stag Elmaarmul 2'37 "26
1991 Sjenerøs StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Caerleon Alan Munro Paul Cole Prins Fahd bin Salman Marju Star of Gdansk 2'34 "00
1992 Dr Devious StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Ahonoora John Reid Peter Chapple-Hyam Sidney H. Craig St. Jovite Silver Wisp 2'36 "19.
1993 Øverstkommanderende StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Dancing Brave Michael Kinane Henry Cecil Khalid Abdullah Blå dommer Blues Traveler 2'34 "51
1994 Fikk StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Chief's Crown Willie Carson John Dunlop Hamdan Al Maktoum King's Theatre Oberst Collins 2'34 "16
1995 Lam tarra StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Nijinsky Walter Swinburn Saeed bin Suroor S. bin Maktoum al Maktoum Tamure Presentasjon 2'32 "31
1996 Shaamit StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Mtoto Michael Hills William Haggas Khalifa Dasmal Dushyantor Shantou 2'35 "05
1997 Benny the Dip StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Silver Hawk Willie Ryan John Gosden Landon Knight Sølvpatriark Romanov 2'35 "77
1998 Høy stige StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Høy eiendom Olivier Peslier Luca Cumani Obaid Al Maktoum City Honours Border Arrow 2'33 "88
1999 Ed StorbritanniaStorbritannia Storbritannia Fairy King Kieren Fallon Henry Cecil The Thoroughbred Corp. Daliapour Slå alle 43'43

1900-1949

Spy Kop vinner 1920-derbyet (forgrunnen)
år vinner jockey Trener Eieren tid
1900 Diamantjubileum Herbert Jones Richard Marsh Prins av Wales, senere Edward VII. 2:42
1901 Volodyovski Lester Reiff John Huggins William Collins Whitney 2: 40.8
1902 Ard Patrick Skeets Martin Sam kjære John Gubbins 2: 42.2
1903 Steinsand Danny Maher George Blackwell Sir James Miller 2: 42,8
1904 St. Amant Kempton Cannon Alfred Hayhoe Leopold de Rothschild 2: 45.4
1905 Cicero Danny Maher Percy Peck 5. jarl av Rosebery 2: 39,6
1906 Mynte Danny Maher Peter Gilpin Major Eustace Loder 2: 36,8
1907 Orby John Reiff Dr Fred MacCabe Richard Croker 2:44
1908 Signorinetta Billy Bullock Edoardo Ginistrelli Edoardo Ginistrelli 2: 39,8
1909 Minoru Herbert Jones Richard Marsh Edward VII 2: 42,7
1910 Lviv Bernard Dillon Alec Taylor, Jr. Alfred Cox 2: 35,2
1911 Sunstar George Stern Charles Morton Jack B. Joel 2: 36,8
1912 Tagalie John Reiff Dawson Waugh Walter Raphael 2: 38,8
1913 Aboyeur Edwin Piper Tom Lewis Alan Cunliffe 2: 37,6
1914 Durbar II Matt MacGee Tom Murphy Herman Duryea 2: 38.4
1915 Pommern Steve Donoghue Charles Peck Solly Joel 2: 32,6
1916 Fifinella Joseph Childs Dick Dawson Sir Edward Hulton 2: 36,6
1917 Gay Crusader Steve Donoghue Alec Taylor, Jr. Alfred W. Cox 2: 40,6
1918 Gainsborough Joe Childs Alec Taylor, Jr. Lady James Douglas 2: 33.2
1919 Grand Parade Fred Templeman Frank Barling 1. baron Glaneley 2: 35,8
1920 Spy Kop Frank O'Neil Peter Gilpin Major Giles Loder 2.34.8
1921 humorist Steve Donoghue Charles Morton Jack B. Joel 2: 36,2
1922 Kaptein Cuttle Steve Donoghue Fred Darling 1. baron Woolavington 2: 34,6
1923 Papyrus Steve Donoghue Basil Jarvis Ben irsk 2:38
1924 Sansovino Tommy Weston George Lambton 17. jarl av Derby 2:46
1925 manna Steve Donoghue Fred Darling Henry E. Morris 2: 40,6
1926 Corona Joe Childs Fred Darling 1. baron Woolavington 2: 47,8
1927 Ring gutt Charlie Elliott Jack Watts Frank Curzon 2: 34.4
1928 Felstead Harry Wragg Ossis Bell Sir Hugo Cunliffe-Owen 2: 34,8
1929 Trigio Joe Marshall Dick Dawson William Barnett 2: 36.4
1930 Blenheim II Harry Wragg Dick Dawson Aga Khan III. 2: 38.2
1931 Kameransk Freddie Fox Fred Darling Arthur Dewar 2: 36,6
1932 Den femte april Fred Lane Tom Walls Tom Walls 2: 43.2
1933 Hyperion Tommy Weston George Lambton 17. jarl av Derby 2:34
1934 Windsor Lad Charlie Smirke Marcus Marsh Maharaja av Rajpipla 2:34
1935 Bahram Freddie Fox Frank Butters Aga Khan III. 2:36
1936 Mahmoud Charlie Smirke Frank Butters Aga Khan III. 2: 33,8
1937 Mid dags sol Michael Beary Fred Butters Lettice Mary Miller 2: 37,6
1938 Bois Roussel Charlie Elliott Fred Darling Peter Beatty 2: 39.2
1939 Blå Peter Eph Smith Jack Jarvis 6. jarl av Rosebery 2: 36,8
1940 Pont l'Évêque Sam Wragg Fred Darling Fred Darling 2: 30.8
1941 Owen Tudor Billy Nevett Fred Darling Catherine Macdonald-Buchanan 2:32
1942 Watling Street Harry Wragg Walter Earl 17. jarl av Derby 2: 29,6
1943 Rett avtale Tommy Carey Walter Nightingall Dorothy Paget 2: 30.4
1944 Havdønning Billy Nevett John Jarvis 6. jarl av Rosebery 2:31
1945 Dante Billy Nevett Mathew Peacock Sir Eric Ohlson 2: 26.6
1946 Luftbåren Tommy Lowrey Dick Perryman John E. Ferguson 2: 44,6
1947 Pearl Diver George Bridgland Percy Carter Baron Geoffroy de Waldner 2: 38.4
1948 min kjærlighet Rae Johnstone Richard Carver Aga Khan III. & Leon Volterra 2:40
1949 Nimbus II Charlie Elliott George Colling Marion Glenister 2:42

1850-1899

Lord Lyon vant Derby i Epsom i 1866, William Shayer
Isinglass vinner Derby 1893, den første etappen av sin trippelkroneseier
år vinner jockey Trener Eieren tid
1850 Voltigeur Job Marson R. Hill 2. jarl av Zetland 2:50
1851 Teddington Job Marson Alec Taylor, Sr. Sir Joseph Hawley 2:51
1852 Daniel O'Rourke Frank Butler John Scott John Bowes 3:20
1853 Vest-australsk Frank Butler John Scott John Bowes 2:55
1854 Og over Alfred Day John Day, Jr. John Gully 2:52
1855 Wild Dayrell Robert Sherwood Rickaby Francis Popham 2:54
1856 Ellington Tom Aldcroft Tom Dawson Admiral Octavius ​​Vernon Harcourt 3:40
1857 Flash Bonny Jack Charlton William I'Anson William I'Anson 2:45
1858 Beadsman John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:54
1859 Musjid John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:59
1860 Thormanby Harry Custance Mathew Dawson James Merry 2:55
1861 Kettledrum Ralph Bullock Oates Oberst Charles Towneley 2:45
1862 Caractacus John Parsons Robert Smith Charles Snewing 2:45
1863 Makaroni Tom Chaloner Godding Richard Naylor 2:50
1864 Blair Athol Jim Snowden William I'Anson William I'Anson 2:43
1865 Gladiateur Harry Grimshaw Tom Jennings, Sr. Comte Frédéric de Lagrange 2:46
1866 Lord Lyon Harry Custance James Dover Richard Sutton 2:50
1867 Eremitt John Daley Bare Henry Chaplin 2:42
1868 Blå kjole John Wells John Porter Sir Joseph Hawley 2:43
1869 Pretender John Osborne Tom Dawson John Johnstone 2:52
1870 Kingcraft Tom French Mathew Dawson 6. Viscount Falmouth 2:45
1871 Favonius Tom French Joseph Hayhoe Baron Mayer de Rothschild 2:50
1872 Cremorne Charlie Maidment William Gilbert Henry Savile 2:45
1873 Doncaster Fred Webb Robert Peck James Merry 2:50
1874 George Frederick Harry Custance Tom Leader WS Cartwright 2:46
1875 Galopin Jack Morris John Dawson Gusztáv Batthyány 2:48
1876 Kisber Charlie Maidment Joseph Hayhoe Alexander Baltazzi 2:44
1877 Silvio Fred Archer Mathew Dawson 6. Viscount Falmouth 2:50
1878 Sefton Harry Constable Alec Taylor, Sr. William Stirling Crawfurd 2:56
1879 Sir Bevys George Fordham Joseph Hayhoe Lionel de Rothschild 3:20
1880 Bøy Or Fred Archer Robert Peck 1. hertug av Westminster 2:46
1881 Iroquois Fred Archer Jacob Pincus Pierre Lorillard IV 2:50
1882 Shotover Tom Cannon John Porter 1. hertug av Westminster 2:45
1883 St. Blaise Tom Cannon John Porter Sir Frederick Johnstone 2:48
1884 = Hogstmaskin Sam Loates James Jewitt Sir J. Willoughby 2:46
= St. Gatien Charlie Wood Robert Sherwood Jack Hammond
1885 Melton Fred Archer Mathew Dawson 20. Baron Hastings 2:44
1886 Ormonde Fred Archer John Porter 1. hertug av Westminster 2:45
1887 God Hampton Jack Watts Martin Gurry George Baird 2:43
1888 Ayrshire Fred Barrett George Dawson 6. Duke of Portland 2:43
1889 Donovan Tommy Loates George Dawson 6. Duke of Portland 2:44
1890 Sainfoin Jack Watts John Porter Sir James Miller 2:49
1891 Felles George Barrett John Porter Sir Frederick Johnstone 2:56
1892 Sir Hugo Fred Allsopp Tom Wadlow 3. jarl Bradford 2:44
1893 Isinglass Tommy Loates James Jewitt Harry LB McCalmont 2:43
1894 Ladas Jack Watts Mathew Dawson 5. jarl av Rosebery 2:45
1895 Sir Visto Sam Loates Mathew Dawson 5. jarl av Rosebery 2:43
1896 persimmon Jack Watts Richard Marsh Prins av Wales, senere Edward VII. 2:42
1897 Galtee More Charlie Wood Sam kjære John Gubbins 2:44
1898 Jeddah Otto Madden Richard Marsh James Larnach 2:47
1899 Flyvende rev Morny Cannon John Porter 1. hertug av Westminster 2:42

1800-1849

Mester, Derby-vinner fra 1800, gravering etter et maleri av John Nott Sartorius (1759–1828)
Whisker , vinner av
derbyet fra 1815, sønn av derbyvinneren fra 1793 Waxy og
fullbror til derbyvinneren fra 1810 Whalebone ,
maleri av John Frederick Herring senior
år vinner jockey Trener Eieren tid
1800 champion Bill Clift Tom Perren Christopher Wilson
1801 Eleanor John Saunders J. Frost Sir Charles Bunbury
1802 Tyrann Frank Buckle Robert Robson 3. Duke of Grafton
1803 ditto Bill Clift John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1804 Hannibal Bill Arnull Frank Neale 3. jarl av Egremont
1805 Kardinal Beaufort Denni Fitzpatrick Dixon Boyce 3. jarl av Egremont
1806 Paris John Shepherd Richard Prince 3. baron Foley
1807 Valg John Arnull Dixon Boyce 3. jarl av Egremont
1808 Panne Frank Collinson John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1809 Pave Tom Goodison Robert Robson 3. Duke of Grafton
1810 Hvalbein Bill Clift Robert Robson 3. Duke of Grafton
1811 fantom Frank Buckle James Edwards Sir John Shelley
1812 Octavius Bill Arnull Dixon Boyce Robert Ladbroke
1813 Smolensko Tom Goodisson Krøke Sir Charles Bunbury
1814 Blucher Bill Arnull Dixon Boyce 2. baron Stawell
1815 Kinnskjegg Tom Goodison Robert Robson 4. Duke of Grafton
1816 Prins Leopold Will Wheatley William Butler Duke of York
1817 Azor Jem Robinson Robert Robson John Payne
1818 Sam Sam Chifney, Jr. W. Chifney Thomas Thornhill
1819 Tiresias Bill Clift Richard Prince 4. Duke of Portland
1820 sjømann Sam Chifney, Jr. W. Chifney Thomas Thornhill
1821 Gustavus Sam Day Krøke John Hunter
1822 Moses Tom Goodison William Butler Duke of York
1823 Emilius Frank Buckle Robert Robson John Udney
1824 Cedric Jem Robinson James Edwards Sir John Shelley
1825 Middleton Jem Robinson Edwards 5. jarl av Jersey
1826 Lapdog George Dockeray Fugl 3. jarl av Egremont
1827 Mameluke Jem Robinson Edwards 5. jarl av Jersey
1828 Cadland Jem Robinson Dixon Boyce 5. Hertug av Rutland
1829 Frederick John Forth John Forth William Gratwicke
1830 Priam Sam Day William Chifney William Chifney
1831 spaniel Will Wheatley J. Rogers Viscount Lowther
1832 St. Giles Bill Scott J. Webb Robert Ridsdale
1833 Farlig Jem Chapple I. Sadler Isaac Sadler
1834 Fullmektig Patrick Connolly G. Payne Stanlake Batson
1835 Av alder Bill Scott John Scott John Bowes
1836 Bay Middleton Jem Robinson John Edwards 5. jarl av Jersey
1837 Fosfor George Edwards J. Doe 4. baron Berners
1838 Amato Jem Chapple Ralph Sherwood Sir Gilbert Heathcote
1839 Bloomsbury Sim templeman William Ridsdale William Ridsdale
1840 Little Wonder William Macdonald John Forth David Robertson
1841 Kroning Patrick Connolly Maler Abraham Rawlinson
1842 Attila Bill Scott John Scott General Anson
1843 Cotherstone Bill Scott John Scott John Bowes
1844 Orlando Nat Flatman samarbeide Oberst Jonathan Peel
1845 The Merry Monarch Foster Bell John Forth William Gratwicke
1846 Pyrrhus den første Sam Day John Day John Gully 2:55
1847 Kosakk Sim templeman John Day, Jr. TH Pedley 2:52
1848 Overskudd Sim templeman John Kent 3. Viscount Clifden 2:48
1849 Den flyvende tyskeren Charlie Marlow Fobert 13. jarl av Eglinton 3:00

1780-1799

Skyskraper, Derby-vinner fra 1789
år vinner jockey Trener Eieren tid
1780 Diomed Sam Arnull R. Teasdale Sir Charles Bunbury
1781 Ung formørkelse Charles Hindley Dennis O'Kelly
1782 Morder Sam Arnull Frank Neale 3. jarl av Egremont
1783 Saltram Charles Hindley Frank Neale John Parker, 1. baron Boringdon
1784 sersjant John Arnull Dennis O'Kelly
1785 Aimwell Charles Hindley John Pratt 1. jarl av Clermont
1786 Edel J. White Frank Neale Tommy Panton
1787 Sir Peter Teazle Sam Arnull Saunders 12. jarl av Derby
1788 Sir Thomas William Sør Frank Neale George IV
1789 Skyskraper Sam Chifney, Sr. Matt Stephenson 5. Hertug av Bedford
1790 Rhadamanthus John Arnull John Pratt 1. jarl Grosvenor
1791 Ivrig Matt Stephenson Matt Stephenson 5. Hertug av Bedford
1792 John Bull Frank Buckle John Pratt 1. jarl Grosvenor
1793 Voksaktig Bill Clift Robert Robson Sir Ferdinando Poole
1794 Daedalus Frank Buckle John Pratt 1. jarl Grosvenor
1795 Spred ørn Anthony Wheatley Richard Prince Sir Frank Standish
1796 Didelot John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1797 Colt av Fidget John Singleton Matt Stephenson 5. Hertug av Bedford
1798 Sir Harry Sam Arnull Frank Neale Joseph Cookson
1799 Erkehertug John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish

Se også

Portal: Ridesport  - Oversikt over Wikipedia-innhold om hestesport

weblenker

Individuelle bevis

  1. Folkemengder strømmer til Epsom for Derby Day . BBC nyheter.
  2. BBC Worldwide tilbyr internasjonale TV-rettigheter til Epsom Derby . Sport kal.
  3. arkivert kopi ( minnesmerke av den opprinnelige fra 14 november 2011 i Internet Archive ) Omtale: The arkivet koblingen ble satt inn automatisk og har ennå ikke blitt sjekket. Vennligst sjekk originalen og arkivlenken i henhold til instruksjonene, og fjern deretter denne meldingen. @1@ 2Mal: Webachiv / IABot / www.epsomdowns.co.uk
  4. Side 135 , The Hidden Places of East Anglia: Inclusief Essex, Suffolk, Norfolk and Cambridgeshire, Barbara Vesey, 2003, Travel Publishing, ISBN 1-902007-91-3