2010 vektløfting-verdensmesterskap
De 2010 verdens Vektløfting Championships fant sted fra 17 september til 26. i Antalya , Tyrkia . Det var det 78. verdensmesterskapet for menn og samtidig det 21. for kvinner. Arrangementet var en del av kvalifiseringen til OL i London 2012 .
Generell
Etter verdensmesterskapet i 2001 og europamesterskapet i 2002 var Antalya vert for et internasjonalt vektløftingsarrangement for tredje gang. Totalt ble det avholdt 15 konkurranser i de respektive vektklassene , åtte for menn og syv for kvinner. I tillegg ble det beste landslaget samt den relativt beste løfteren og den relativt beste løfteren tildelt.
Verdensmesterskapet i Antalya var den første muligheten til å kvalifisere seg til de olympiske leker 2012 i London .
Medaljevinner
Menn
Klasse opp til 56 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-56 kg | Duell | Wu Jingbiao | 292 kg | Lang Qingquan | 288 kg | Cha Kum Chol | 280 kg |
Rive | Wu Jingbiao | 132 kg | Cha Kum Chol | 130 kg | Lang Qingquan | 127 kg | |
Dunke | Lang Qingquan | 161 kg | Wu Jingbiao | 160 kg | Carlos Berna | 152 kg |
Klasse opp til 62 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-62 kg | Duell | Kim Un-guk | 320 kg | Zhang Jie | 315 kg | Erol Bilgin | 314 kg |
Rive | Kim Un-guk | 147 kg | Erol Bilgin | 143 kg | Ding Jianjun | 142 kg | |
Dunke | Zhang Jie | 174 kg | Kim Un-guk | 173 kg | Eko Yuli Irawan | 172 kg |
Klasse opp til 69 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-69 kg | Duell | Mete Binay | 335 kg | Stakkars Kazaryan | 329 kg | Triyatno | 324 kg |
Rive | Mete Binay | 160 kg | Stakkars Kazaryan | 148 kg | Triyatno | 146 kg | |
Dunke | Kim Kum-sok | 181 kg | Stakkars Kazaryan | 181 kg | Bredni Roque | 180 kg |
Klasse opptil 77 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-77 kg | Duell | Tigran Geworg Martirosjan | 373 kg | Lu Xiaojun | 370 kg | Tarek Yehia | 356 kg |
Rive | Tigran Geworg Martirosjan | 173 kg | Lu Xiaojun | 170 kg | Kianoush Rostami | 161 kg | |
Dunke | Lu Xiaojun | 200 kg | Tigran Geworg Martirosjan | 200 kg | Tarek Yehia | 199 kg |
Klasse opptil 85 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-85 kg | Duell | Adrian Zieliński | 383 kg | Alexei Yufkin | 380 kg | Siarhei Lahun | 377 kg |
Rive | Ara Khachatryan | 175 kg | Adrian Zieliński | 173 kg | Alexei Yufkin | 172 kg | |
Dunke | Siarhei Lahun | 211 kg | Yoelmis Hernandez Paumier | 210 kg | Adrian Zieliński | 210 kg |
Klasse opptil 94 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-94 kg | Duell | Alexander Ivanov | 403 kg | Artem Ivanov | 402 kg | Valeriu Calancea | 397 kg |
Rive | Alexander Ivanov | 185 kg | Artem Ivanov | 185 kg | Vladimir Sedov | 180 kg | |
Dunke | Valeriu Calancea | 220 kg | Alexander Ivanov | 218 kg | Andrei Demanov | 218 kg |
Klasse opptil 105 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-105 kg | Duell | Marcin Dołęga | 415 kg | Dmitri Klokow | 415 kg | Vladimir Smortchkov | 410 kg |
Rive | Dmitri Klokow | 192 kg | Vladimir Smortchkov | 190 kg | Marcin Dołęga | 188 kg | |
Dunke | Marcin Dołęga | 227 kg | Dmitri Klokow | 223 kg | Bartłomiej Bonk | 222 kg |
Klasse over 105 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
105+ kg | Duell | Behdad Salimikordasiabi | 453 kg | Matthias Steiner | 440 kg | Artem Udachyn | 440 kg |
Rive | Yevgeny Chigishev | 210 kg | Behdad Salimikordasiabi | 208 kg | Artem Udachyn | 205 kg | |
Dunke | Matthias Steiner | 246 kg | Behdad Salimikordasiabi | 245 kg | Jeon Sang-Guen | 242 kg |
Kvinner
Klasse opptil 48 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-48 kg | Duell | Nurcan Taylan | 214 kg | Sibel Özkan Öz | 205 kg | Tian Yuan | 204 kg |
Rive | Nurcan Taylan | 93 kg | Sibel Özkan Öz | 90 kg | Tian Yuan | 88 kg | |
Dunke | Nurcan Taylan | 121 kg | Tian Yuan | 116 kg | Sibel Özkan Öz | 115 kg |
Klasse opptil 53 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-53 kg | Duell | Chen Xiaoting | 222 kg | Aylin Daşdelen | 211 kg | Yuderqui Contreras | 206 kg |
Rive | Chen Xiaoting | 100 kg | Yuderqui Contreras | 93 kg | Aylin Daşdelen | 90 kg | |
Dunke | Chen Xiaoting | 122 kg | Aylin Daşdelen | 121 kg | Hiromi Miyake | 113 kg |
Klasse opp til 58 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-58 kg | Duell | Deng Wei | 237 kg | Nastassja Novikawa | 233 kg | Jong Chun Mi | 230 kg |
Rive | Pak Hyon Suk | 103 kg | Nastassja Novikawa | 103 kg | Deng Wei | 102 kg | |
Dunke | Deng Wei | 135 kg | Jong Chun Mi | 130 kg | Nastassja Novikawa | 130 kg |
Klasse opptil 63 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-63 kg | Duell | Maija Manesa | 248 kg | Sibel Simsek | 241 kg | Ouyang Xiaofang | 241 kg |
Rive | Ouyang Xiaofang | 112 kg | Sibel Simsek | 111 kg | Kim Soo-Kyung | 107 kg | |
Dunke | Maija Manesa | 143 kg | Nisida Esther Palomeque Valoyes | 134 kg | O Jong Ae | 130 kg |
Klasse opp til 69 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-69 kg | Duell | Svetlana Shimkova | 256 kg | Kang Yue | 253 kg | Meline Dalusjan | 251 kg |
Rive | Svetlana Shimkova | 116 kg | Kang Yue | 113 kg | Meline Dalusjan | 112 kg | |
Dunke | Svetlana Shimkova | 140 kg | Kang Yue | 140 kg | Meline Dalusjan | 139 kg |
Klasse opptil 75 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
-75 kg | Duell | Svetlana Podobedowa | 295 kg | Natalia Sabolotnaya | 293 kg | Nadezhda Evstyukhina | 283 kg |
Rive | Svetlana Podobedowa | 134 kg | Natalia Sabolotnaya | 133 kg | Nadezhda Evstyukhina | 123 kg | |
Dunke | Svetlana Podobedowa | 161 kg | Nadezhda Evstyukhina | 160 kg | Natalia Sabolotnaya | 160 kg |
Klasse over 75 kg
disiplin | gull | sølv | bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
75+ kg | Duell | Tatiana Kashirina | 315 kg | Meng Suping | 310 kg | Jang Mi-Ran | 309 kg |
Rive | Tatiana Kashirina | 145 kg | Meng Suping | 131 kg | Jang Mi-Ran | 130 kg | |
Dunke | Meng Suping | 179 kg | Jang Mi-Ran | 179 kg | Tatiana Kashirina | 170 kg |
Medaljebord
plass | land | Total | |||
1 | Folkerepublikken Kina | 14. plass | 12. plass | Sjette | 32 |
2 | Russland | 9 | 8. plass | 8. plass | 25 |
3 | Kasakhstan | 5 | 0 | 1 | Sjette |
4. plass | Tyrkia | 4. plass | 7. | 4. plass | 15. |
5 | Nord-Korea | 3 | 4. plass | 3 | 10 |
Sjette | Armenia | 3 | 1 | 3 | 7. |
Sjette | Polen | 3 | 1 | 3 | 7. |
8. plass | Hviterussland | 1 | 2 | 2 | 5 |
9 | Iran | 1 | 2 | 1 | 4. plass |
10 | Romania | 1 | 1 | 2 | 4. plass |
11 | Tyskland | 1 | 1 | 0 | 2 |
12. plass | Ukraina | 0 | 2 | 2 | 4. plass |
13 | Sør-Korea | 0 | 1 | 4. plass | 5 |
14. plass | Colombia | 0 | 1 | 1 | 2 |
14. plass | den dominikanske republikk | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Cuba | 0 | 1 | 0 | 1 |
17. | Egypt | 0 | 0 | 2 | 2 |
18. | Indonesia | 0 | 0 | 1 | 1 |
18. | Japan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 45 | 45 | 45 | 135 |
---|
doping
Den vietnamesiske Hoàng Anh Tuấn (4. plass 56 kg), kineseren Liao Hui (1. plass 69 kg), den rumenske Ninel Miculescu (2. plass 69 kg) og den tyrkiske Ruslan Ramazanov (105 kg) samt franskmannen Leila Lassouani ( 63 kg) ble diskvalifisert for doping .
weblenker
- Offisiell startliste for verdensmesterskapet i 2010 (PDF-fil: 1,5 MB)
- Offisiell resultatbok for IWF (PDF-fil: 2,0 MB)
- Resultater på iwf.net