1978 sjakkolympiade
Den 23. sjakkolympiaden ble arrangert fra 25. oktober til 12. november 1978 i den argentinske hovedstaden Buenos Aires . Etter sjakkolympiaden i 1939 var det den andre sjakkolympiaden i Sør-Amerika og den tredje noensinne i Amerika etter sjakkolympiaden i Havana i 1966 . Spillet ble spilt i inngangene under tribunene til River Plate Stadium .
organisasjon
Organisere leder av teamet sjakk turneringen var Rodolfo Zanlungo, mens Héctor Rossetto fungert som turneringsleder. Dommeren var Paul Klein fra Ecuador. Det var både en åpen turnering der mannlige og kvinnelige spillere fikk delta, samt en all-women-turnering.
Spillerne fikk i utgangspunktet to og en halv time til å tenke på førti trekk og deretter en time for hvert ekstra seksten trekk.
Åpen turnering
Spillforhold
66 lag med totalt 388 sjakkspillere deltok i sjakkolympiaden . Argentina brukte verten eksklusiv rett til å delta med to lag. Hvert lag fikk lov til å bestå av opptil syv spillere. Åtte land debuterte ved dette OL, inkludert Kina, et senere lag i verdensklasse. Andre nykommere var Guyana, Zaire, De forente emirater, Jamaica, Libya, Sri Lanka og Mauritania.
Lagene konkurrerte mot hverandre med fire spillere hver, med parringene som ble trukket i henhold til det sveitsiske systemet . Styrepoeng, Buchholz- poeng og til slutt lagpoeng var avgjørende for plassering av lagene i denne rekkefølgen .
1848 kamper ble spilt. Siden bare to filippinske spillere hadde dukket opp i den første runden mot Andorra, ble de to andre kampene i dette møtet avgjort uten kamp.
Sluttresultat som fremdriftstabell
Rg team kode BP MP + = - 1 2 3 4. plass 5 Sjette 7. 8. plass 9 10 11 12. plass 13 14. 1. Ungarn HUN 37 23 10 3 1 SCO
3½POL
3NED
3ESP
2½USA
2URS
1½DEN
2NOR
3BUL
2½GER
2ISL
3SWE
3½ISR
2½YUG
32. Sovjetunionen URS 36 23 10 3 1 WLS
3ARG2
3½ROM
3CUB
3NOR
2HUN
2½BUL
2½USA
3GER
1½ISR
2SWE
2POL
2½KAN
3NED
2½3. forente stater forente stater 35 23 10 3 1 PAR
3AUT
2½KAN
3AV
3HUN
2ENG
2½YUG
2½URS
1DEN
4CUB
2½GER
2½ISR
2½POL
2SUI
24. plass BR Tyskland GER 33 17. Sjette 5 3 NZL
4CHI
2½CUB
1FIN
3DEN
1½SWE
2WLS
4ARG
3URS
2½HUN
2USA
1½YUG
2NOR
2ISR
25. Israel ISR 32½ 18. 7. 4. plass 3 ECU
4BRA
2½ESP
1KAN
2½PHI
2FRA
2½ROM
2FIN
3POL
2½URS
2CUB
3½USA
1½HUN
1½GER
2Sjette Romania ROME 32½ 16 Sjette 4. plass 4. plass PUR
4KAN
1½URS
1INA
1½CHN
2½Gjør
4ISR
2BUL
2FRA
2ARG2
3YUG
1½ISL
3ESP
2ENG
2½7. Danmark DE 32 20. 8. plass 4. plass 2 JPN
3MEX
2½COL
3YUG
2GER
2½KAN
3½HUN
2CUB
2USA
0SUI
2½NOR
1CHI
3½BUL
2AUT
2½8. plass. Polen STANG 32 17. 7. 3 4. plass MAS
3½HUN
1HKG
2½BH
4SWE
2½PHI
2ENG
2½YUG
1½ISR
1½FRA
3ESP
2½URS
1½USA
2KAN
29. Spania ESP 32 15. Sjette 3 5 GUA
4VEN
2½ISR
3HUN
1½BUL
1½FIN
2FRA
1½AV
3½SUI
1½AUT
3POL
1½CUB
2ROM
2SWE
2½10. Sveits SUI 32 19. 8. plass 3 3 BEL
3FRA
1½MEX
2½CHN
2½CHI
3½YUG
1BRA
2½SWE
2ESP
2½DEN
1½PHI
3NOR
2AUT
2½USA
211. Canada KAN 32 16 7. 2 5 LBA
4ROM
2½USA
1ISR
1½SCO
3½DEN
½DOM
3½CHI
2NOR
1PER
3PAR
2½FRA
4URS
1POL
212. England TETT 31½ 15. Sjette 3 5 DOM
4COL
3½ARG
2½BUL
2½URS
2USA
1½POL
1½HUN
1KAN
3SWE
1½DEN
3SUI
2GER
2ROM
1½1. 3. Bulgaria BUL 31½ 16 7. 2 5 LUX
4INA
3FRA
2½ENG
1½ESP
2½CUB
3URS
1½ROM
2HUN
1½ISL
1ARG
3NED
1½DEN
2FIN
2½14. Nederland NED 31½ 17. 7. 3 4. plass URU
4FIN
3HUN
1ARG
2½CUB
1COL
2SWE
1½CHN
2PAR
2½BH
3ARG2
3BUL
2½YUG
2URS
1½15. Jugoslavia YUG 31 18. 7. 4. plass 3 GJØR
3½AV
2½NOR
2½DEN
2FRA
2SUI
3USA
1½POL
2½CUB
1½ARG
2½ROM
2½GER
2NED
2HUN
116. Sverige SVE 31 17. 7. 3 4. plass HKG
3NOR
1½BEL
3½CHI
2½POL
1½GER
2NED
2½SUI
2CHN
3½ENG
2½URS
2HUN
½FIN
2½ESP
1½17. Argentina ARG 31 16 8. plass 0 Sjette BOL
3CHN
3½ENG
1½NED
1½COL
2½INA
3ISL
2½GER
1PER
3YUG
1½BUL
1AUT
1NOR
2½VEN
3½18. Cuba CUB 30½ 17. 7. 3 4. plass PER
2½
4. MARGER
3URS
1NED
3BUL
1PHI
3DEN
2YUG
2½USA
1½ISR
½ESP
2ISL
2½CHN
219. Østerrike AUT 30½ 15. 7. 1 Sjette GUY
2½USA
1½SCO
2½NZL
1½PAR
2CHN
½HKG
3MAS
3½AV
4ESP
1FIN
2½ARG
3SUI
1½DEN
1½20. Kina CHN 30½ 15. Sjette 3 5 ISL
3ARG
½DOM
3½SUI
1½ROM
1½AUT
3½FIN
2NED
2SVE
½VEN
1½GJØR
2½SYR
2½ECU
4CUB
221. Mexico MEX 30½ 16 7. 2 5 TRI
3DEN
1½SUI
1½URU
3VEN
1½PAR
1PUR
3PER
1DOM
2½NOR
2BOL
3ECU
3COL
2ISL
2½22 Finland FIN 30. 14. Sjette 2 Sjette JAM
4NED
1ARG2
2½GER
1PER
3ESP
2CHN
2ISR
1NZL
3COL
3AUT
1½VEN
3SWE
1½BUL
1½23 Colombia COL 30. 15. 5 5 4. plass UAE
4ENG
½DEN
1HKG
4ARG
1½NED
2SCO
2½NOR
3ISL
2FIN
1CHI
2PHI
2½MEX
2BRA
224. Filippinene PHI 29½ 16 Sjette 4. plass 4. plass OG
2PER
2½WLS
3½ISL
2½ISR
2POL
2CUB
1INA
2½ARG2
1½CHI
2½SUI
1COL
1½SCO
3NZL
225 New Zealand NZL 29½ 15. 7. 1 Sjette GER
0SRI
3LUX
3½AUT
2½INA
1½BRA
1½MAS
3½ARG2
2FIN
1GJØR
2½ECU
1JPN
3½PER
3PHI
226. plass Indonesia I EN 29½ 14. Sjette 2 Sjette ZAI
4BUL
1CHI
1½ROM
2½NZL
2½ARG
1VEN
2½PHI
1½NOR
1ECU
2SCO
1½GUA
4AV
2PAR
2½27 Brasil BRA 29½ 14. Sjette 2 Sjette IVB
4ISR
1½VEN
2½POL
0Gjør
3NZL
2½SUI
1½WLS
2½CHI
1½NED
1AV
2BOL
4PAR
1½COL
228. Island ISL 29 13 Sjette 1 7. CHN
1JPN
4PAR
3PHI
1½AV
2½VEN
3ARG
1½FRA
2½COL
2BUL
3HUN
1ROM
1CUB
1½MEX
1½29 Chile CHI 29 14. 5 4. plass 5 SRI
4GER
1½INA
2½SWE
1½SUI
½SCO
2JAM
4KAN
2BRA
2½PHI
1½COL
2DEN
½ARG2
2½AV
230. Australia UTE 29 15. Sjette 3 5 ISV
3½YUG
1½FAI
3½USA
1ISL
1½NOR
2½PAR
2½ESP
½AUT
0SRI
4BRA
2ARG2
2½INA
2CHI
231. Norge ELLER 29 14. Sjette 2 Sjette BER
3½SWE
2½YUG
1½FRA
1ECU
3AV
1½ARG2
2KOL
1INA
3MEX
2VEN
1½PAR
2½ARG
1½WLS
2½Argentina II ARG2 28½ 12. plass 5 2 7. JOR
4URS
½FIN
1½PAR
2WLS
1½SYR
4NOR
2NZL
3PHI
2½ROM
1NED
1AV
1½CHI
1½FRA
2½32. Paraguay PAR 28½ 12. plass 5 2 7. USA
1OG
4ISL
1ARG2
2AUT
2MEX
3AV
1½VEN
3NED
1½WLS
2½KAN
1½NOR
1½BRA
2½INA
1½33. Skottland SCO 28 14. Sjette 2 Sjette HUN
½MAS
3½AUT
1½GUY
4KAN
½CHI
2COL
1½DOM
2ECU
1½URU
2½INA
2½WLS
2½PHI
1PER
2½34. Venezuela VEN 28 13 Sjette 1 7. MAU
4ESP
1½BRA
1½ECU
2MEX
2½ISL
1INA
1½PAR
1PUR
3½CHN
2½NOR
2½FIN
1FRA
3ARG
½35. Syria SYR 28 13 Sjette 1 7. FRA
0URU
1½BOL
2½BER
3½DOM
1½ARG2
0LUX
3SRI
2GJØR
1½
3. MARPUR
3½CHN
1½WLS
1½TRI
336. Frankrike FRA 27½ 12. plass 5 2 7. SYR
4SUI
2½BUL
1½NOR
3YUG
2ISR
1½ESP
2½ISL
1½ROM
2POL
1PER
3½KAN
0VEN
1ARG2
1½37. Uruguay URU 27½ 15. 5 5 4. plass NED
0SYR
2½MAU
4MEX
1BOL
2MAS
1SRI
2GUY
2½FAI
2SCO
1½GUA
2½DOM
2½Gjør
2HKG
238. Den Dominikanske
republikkDOM 27½ 14. 5 4. plass 5 NOR
0UAE
3½CHN
½
3. MARSYR
2½BOL
3½KAN
½SCO
2MEX
1½TRI
2WAL
22URU
1½GUY
3SRI
239. Sri Lanka SRI 27½ 13 3 7. 4. plass CHI
0NZL
1MAS
2GUA
1½OG
3½MAU
2URU
2SYR
2JAM
4AV
0FAI
3½Gjør
2LUX
2DOM
240. Hong Kong HKG 27½ 12. plass 5 2 7. SVE
1BER
4POL
1½KOL
0TRI
3JAM
1AUT
1JPN
3½WLS
1BOL
0UAE
4MAS
3½BEL
2URU
241. Wales WLS 27 13 Sjette 1 7. URS
1TRI
3PHI
½BEL
3½ARG2
2½ECU
3GER
0BRA
1½HKG
3PAR
1½DOM
2SCO
1½SYR
2½NOR
1½42. Peru AV 27 11 5 1 8. plass CUB
1½PHI
1½Gjør
2FAI
3½FIN
1PUR
2½GUY
3½MEX
3ARG
1KAN
1FRA
½TRI
3½NZL
1SCO
1½43. Guyana FYR 27 12. plass Sjette 0 8. plass AUT
1½FAI
½OG
4SCO
0LUX
1½
4. MARPER
½URU
1½BEL
2½GUA
1JOR
2½BER
4DOM
1GJØR
2½44. Japan JPN 27 16 7. 2 5 DEN
1ISL
0ISV
2½TRI
2MAU
1JOR
2½GUA
2½HKG
½ZAI
4LBA
3LUX
2NZL
½JAM
2½PUR
345. Luxembourg LUX 27 15. Sjette 3 5 BUL
0ZAI
3NZL
½JAM
2GUY
2½FAI
1SYR
1MAR
2½OG
3JOR
2½JPN
2BEL
1½SRI
2IVB
3½46. Færøyene FAI 27 12. plass 5 2 7.
2. MARGUY
3½AV
½PER
½MAS
1LUX
3BEL
2½ECU
1½URU
2PUR
1½SRI
½IVB
4LBA
1½ZAI
347. Belgia BEL 26½ 12. plass 4. plass 4. plass Sjette SUI
1BOL
3SVE
½WLS
½MAR
1½BER
3½FAI
1½TRI
2GUY
1½MAS
2JAM
3LUX
2½HKG
2GUA
248. Guatemala GUA 26½ 14. Sjette 2 Sjette ESP
0MAU
1LBA
2½SRI
2½PUR
1½TRI
2½JPN
1½JAM
2MAS
2½GUY
3URU
1½INA
0UAE
4BEL
249. Marokko MAR 26½ 14. Sjette 2 Sjette FAI
2CUB
0JAM
2½DOM
1BEL
2½GUY
0LBA
2½LUX
1½BER
3½SYR
1ZAI
4PUR
2½BOL
1½ECU
250. Tunisia Å GJØRE 26. plass 12. plass 4. plass 4. plass Sjette YUG
½ISV
3PER
2JOR
4BRA
1ROM
0ECU
2BOL
2½SYR
2½NZL
1½CHN
1½SRI
2URU
2GUY
1½51. Ecuador SCU 26. plass 14. 5 4. plass 5 ISR
0IVB
3PUR
4VEN
2NOR
1WLS
1Gjør
2FAI
2½SCO
2½INA
2NZL
3MEX
1CHN
0
2. MAR52. Bolivia BOL 26. plass 12. plass 5 2 7. ARG
1BEL
1SYR
1½UAE
4URU
2DOM
½MAU
2½GJØR
1½TRI
2½HKG
4MEX
1BRA
0MAR
2½JAM
253. Trinidad / Tobago TRI 26. plass 10 3 4. plass 7. MEX
1WLS
1JOR
2JPN
2HKG
1GUA
1½ISV
3½BEL
2BOL
1½DOM
2OG
3½PER
½IVB
3½SYR
154. Jordan BOL 26. plass 14. 5 4. plass 5 ARG2
0JAM
2TRI
2GJØR
0BER
2½JPN
1½IVB
2½OG
2MAU
3½LUX
1½GUY
1½LBA
2½ZAI
2ISV
2½55. Jamaica SYLTETØY 25½ 12. plass 4. plass 4. plass Sjette FIN
0JOR
2MAR
1½LUX
2ZAI
3½HKG
3CHI
0GUA
2SRI
0IVB
3½BEL
1UAE
3½JPN
1½BOL
256. Puerto Rico REN 25 12. plass Sjette 0 8. plass ROM
0LBA
3ECU
0ISV
4GUA
2½PER
1½MEX
1MAU
4VEN
½FAI
2½SYR
½MAR
1½MAS
3JPN
157. Malaysia MAS 25 12. plass 5 2 7. POL
½SCO
½SRI
2LBA
3½FAI
3URU
3NZL
½AUT
½GUA
1½BEL
2ISV
3HKG
½PUR
1UAE
3½58. Libya LBA 23½ 10 4. plass 2 8. plass KAN
0PUR
1GUA
1½MAS
½ISV
2ZAI
2MAR
1½IVB
2½UAE
3½JPN
1BER
1½JOR
1½FAI
2½OG
2½59. Mauritania MAU 23½ 13 5 3 Sjette VEN
0GUA
3URU
0OG
2½JPN
3SRI
2BOL
1½PUR
0JOR
½UAE
2IVB
3ZAI
3ISV
1BER
260. Andorra OG 22½ 10 3 4. plass 7. PHI
2PAR
0GUY
0MAU
1½SRI
½IVB
3UAE
3½JOR
2LUX
1ZAI
3TRI
½ISV
2BER
2LBA
1½61. De amerikanske
jomfruøyeneISV 22 3 3 8. plass AV
½Gjør
1JPN
1½PUR
0LBA
2UAE
3TRI
½ZAI
2½IVB
2BER
1½MAS
1OG
2MAU
3JOR
1½62. Bermudas BER 20½ 11 4. plass 3 7. NOR
½HKG
0IVB
3½SYR
½JOR
1½BEL
½ZAI
2UAE
2½MAR
½ISV
2½LBA
2½GUY
0OG
2MAU
263. Zaire ZAI 16 1 3 10 INA
0LUX
1UAE
1IVB
3JAM
½LBA
2BER
2ISV
1½JPN
0OG
1MAR
0MAU
1JOR
2FAI
164. De forente
arabiske. EmiratesDe forente arabiske emirater 12½ 2 1 11 KOL
0DOM
½ZAI
3BOL
0IVB
2½ISV
1OG
½BER
1½LBA
½MAU
2HKG
0JAM
½GUA
0MAS
½65. De britiske
jomfruøyeneIVB 12½ 0 1 13 BRA
0ECU
1BER
½ZAI
1UAE
1½OG
1JOR
1½LBA
1½ISV
2JAM
½MAU
1FAI
0TRI
½LUX
½
Det ungarske laget besto av Lajos Portisch , Zoltán Ribli , Gyula Sax , András Adorján , István Csom og László Vadász . Gullmedaljer for beste brettresultat gikk til Viktor Kortschnoi (brett 1, Sveits), Adam Kuligowski (brett 2, Polen), Georgi Tringow (brett 3, Bulgaria), Glenn Bordonada (brett 4, Filippinene), James Tarjan (1. reservebrett, USA) ) og John Turner (2. reservestyret, De amerikanske jomfruøyene).
Tyskland (4. plass) spilte med Robert Huebner , Wolfgang Unzicker , Helmut Pfleger , Klaus Darga , Hans-Joachim Hecht og Otto Borik .
Sveits kom på 10. plass og konkurrerte med: Viktor Kortschnoi , Werner Hug , André Lombard , Heinz Wirthensohn , Andreas Huss og Edwin Bhend .
Østerrike var 19. med Karl Robatsch , Franz Hölzl , Franz Stoppel, Walter Wittmann , Karl Janetschek og Arne Dür .
Dameturnering
32 lag med totalt 125 kvinner deltok. Hvert lag kan bestå av opptil fire spillere. Tre av hvert lag spilte per runde.
Fire grupper på åtte lag hver ble dannet, som hver spilte en runde - turnering . De to beste lagene i hver gruppe tok seg til endelig gruppe A, som deretter spilte en runde-turnering for plasseringene en til åtte. Plasser tre og fire i de innledende gruppene gikk til endelig gruppe B, plass fem og seks i sluttgruppe C, samt plassene syv og åtte i sluttgruppe D, de tilsvarende sluttposisjonene ni til seksten, 17 til 24 og 25 til 32 spilte. Styrepoeng var avgjørende for plasseringene, deretter lagpoeng og, som en fin scoring, Sonneborn-Berger .
Resultater
Innledende runde
- Foreløpig gruppe 1
Rg | team | 1 | 2 | 3 | 4. plass | 5 | Sjette | 7. | 8. plass | BP | MP | + | = | - |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | ● | 3 | 2½ | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 20½ | 14. | 7. | 0 | 0 |
2 | England | 0 | ● | 1½ | 2½ | 3 | 3 | 3 | 3 | 16 | 11 | 5 | 1 | 1 |
3 | Nederland | ½ | 1½ | ● | 2½ | 2 | 3 | 2 | 2½ | 14. | 11 | 5 | 1 | 1 |
4. plass | Frankrike | 0 | ½ | ½ | ● | ½ | 1½ | 2 | 3 | 8. plass | 5 | 2 | 1 | 4. plass |
5 | Mexico | 0 | 0 | 1 | 2½ | ● | 0 | 2 | 2 | 7½ | Sjette | 3 | 0 | 4. plass |
Sjette | Finland | 0 | 0 | 0 | 1½ | 3 | ● | 1 | 2 | 7½ | 5 | 2 | 1 | 4. plass |
7. | Venezuela | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | ● | 2½ | 7½ | 4. plass | 2 | 0 | 5 |
8. plass | New Zealand | 0 | 0 | ½ | 0 | 1 | 1 | ½ | ● | 3 | 0 | 0 | 0 | 7. |
- Foreløpig gruppe 2
Rg | team | 1 | 2 | 3 | 4. plass | 5 | Sjette | 7. | 8. plass | BP | MP | + | = | - |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ungarn | ● | 1½ | 3 | 2½ | 3 | 3 | 3 | 3 | 19. | 13 | Sjette | 1 | 0 |
2 | BR Tyskland | 1½ | ● | 3 | 1½ | 2 | 2½ | 3 | 2½ | 16 | 12. plass | 5 | 2 | 0 |
3 | forente stater | 0 | 0 | ● | 2 | 2½ | 3 | 3 | 3 | 13½ | 10 | 5 | 0 | 2 |
4. plass | Argentina | ½ | 1½ | 1 | ● | 1 | 2½ | 2½ | 3 | 12. plass | 7. | 3 | 1 | 3 |
5 | Danmark | 0 | 1 | ½ | 2 | ● | 2½ | 2½ | 2½ | 11 | 8. plass | 4. plass | 0 | 3 |
Sjette | Skottland | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | ● | 2½ | 2 | Sjette | 4. plass | 2 | 0 | 5 |
7. | Island | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | ½ | ● | 3 | 4½ | 2 | 1 | 0 | Sjette |
8. plass | Monaco | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | 1 | 0 | ● | 2 | 0 | 0 | 0 | 7. |
- Foreløpig gruppe 3
Rg | team | 1 | 2 | 3 | 4. plass | 5 | Sjette | 7. | 8. plass | BP | MP | + | = | - |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jugoslavia | ● | 1½ | 1½ | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 3 | 15½ | 12. plass | 5 | 2 | 0 |
2 | Polen | 1½ | ● | 2 | 2 | 2½ | 1½ | 2 | 3 | 14½ | 12. plass | 5 | 2 | 0 |
3 | India | 1½ | 1 | ● | 1½ | 2 | 1 | 3 | 3 | 13 | 8. plass | 3 | 2 | 2 |
4. plass | Sverige | 1 | 1 | 1½ | ● | 1½ | 2½ | 2 | 3 | 12½ | 8. plass | 3 | 2 | 2 |
5 | Canada | ½ | ½ | 1 | 1½ | ● | 2½ | 1 | 3 | 10 | 5 | 2 | 1 | 4. plass |
Sjette | Brasil | ½ | 1½ | 2 | ½ | ½ | ● | 1½ | 3 | 9½ | Sjette | 2 | 2 | 3 |
7. | Wales | ½ | 1 | 0 | 1 | 2 | 1½ | ● | 1½ | 7½ | 4. plass | 1 | 2 | 4. plass |
8. plass | Bolivia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1½ | ● | 1½ | 1 | 0 | 1 | Sjette |
- Foreløpig gruppe 4
Rg | team | 1 | 2 | 3 | 4. plass | 5 | Sjette | 7. | 8. plass | BP | MP | + | = | - |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | ● | 2 | 1 | 2 | 3 | 2½ | 3 | 3 | 16½ | 12. plass | Sjette | 0 | 1 |
2 | Bulgaria | 1 | ● | 1½ | 3 | 3 | 2½ | 2½ | 3 | 16½ | 11 | 5 | 1 | 1 |
3 | Romania | 2 | 1½ | ● | 1½ | 2½ | 2 | 3 | 3 | 15½ | 12. plass | 5 | 2 | 0 |
4. plass | Australia | 1 | 0 | 1½ | ● | 3 | 1½ | 2½ | 2½ | 12. plass | 8. plass | 3 | 2 | 2 |
5 | Colombia | 0 | 0 | ½ | 0 | ● | 2 | 3 | 2½ | 8. plass | Sjette | 3 | 0 | 4. plass |
Sjette | Japan | ½ | ½ | 1 | 1½ | 1 | ● | 1 | 1 | 6½ | 1 | 0 | 1 | Sjette |
7. | Puerto Rico | 0 | ½ | 0 | ½ | 0 | 2 | ● | 1½ | 4½ | 3 | 1 | 1 | 5 |
8. plass | Uruguay | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | 2 | 1½ | ● | 4½ | 3 | 1 | 1 | 5 |
Finaler
- Avsluttende gruppe A
Rg | team | kode | 1 | 2 | 3 | 4. plass | 5 | Sjette | 7. | 8. plass | BP | MP | + | = | - |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | URS | ● | 1½ | 2 | 2 | 3 | 3 | 2½ | 2 | 16 | 13 | Sjette | 1 | 0 |
2 | Ungarn | HUN | 1½ | ● | 1½ | 2 | 2 | 1 | 1½ | 1½ | 11 | 8. plass | 2 | 4. plass | 1 |
3 | BR Tyskland | GER | 1 | 1½ | ● | 1½ | 2 | 1½ | 1½ | 2 | 11 | 8. plass | 2 | 4. plass | 1 |
4. plass | Jugoslavia | YUG | 1 | 1 | 1½ | ● | 2 | 2½ | 2 | 1 | 11 | 7. | 3 | 1 | 3 |
5 | Polen | STANG | 0 | 1 | 1 | 1 | ● | 3 | 2 | 2½ | 10½ | Sjette | 3 | 0 | 4. plass |
Sjette | Spania | ESP | 0 | 2 | 1½ | ½ | 0 | ● | 1½ | 3 | 8½ | Sjette | 2 | 2 | 3 |
7. | Bulgaria | BUL | ½ | 1½ | 1½ | 1 | 1 | 1½ | ● | 1½ | 8½ | 4. plass | 0 | 4. plass | 3 |
8. plass | England | TETT | 1 | 1½ | 1 | 2 | ½ | 0 | 1½ | ● | 7½ | 4. plass | 1 | 2 | 4. plass |
Det tyske laget spilte med Anni Laakmann , Gisela Fischdick , Barbara Hund (9,5 poeng fra 12 kamper, nest beste individuelle resultat ombord 3) og Hannelore Weichert .
- Avsluttende gruppe B
Rg | team | kode | 9 | 10 | 11 | 12. plass | 13 | 14. | 15. | 16 | BP | MP | + | = | - |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 | Sverige | SVE | ● | 1½ | 2 | 2 | 2 | 2½ | 2 | 3 | 15. | 13 | Sjette | 1 | 0 |
10 | Romania | ROME | 1½ | ● | 2 | 3 | 2 | 1 | 2½ | 3 | 15. | 11 | 5 | 1 | 1 |
11 | Nederland | NED | 1 | 1 | ● | 1½ | 2 | 2 | 1 | 1½ | 10 | Sjette | 2 | 2 | 3 |
12. plass | Argentina | ARG | 1 | 0 | 1½ | ● | 2 | 2 | 1½ | 1½ | 9½ | 7. | 2 | 3 | 2 |
13 | Frankrike | FRA | 1 | 1 | 1 | 1 | ● | 2 | 2½ | 1 | 9½ | 4. plass | 2 | 0 | 5 |
14. | forente stater | forente stater | ½ | 2 | 1 | 1 | 1 | ● | 1 | 2½ | 9 | 4. plass | 2 | 0 | 5 |
15. | India | IND | 1 | ½ | 2 | 1½ | ½ | 2 | ● | 1 | 8½ | 5 | 2 | 1 | 4. plass |
16 | Australia | UTE | 0 | 0 | 1½ | 1½ | 2 | ½ | 2 | ● | 7½ | Sjette | 2 | 2 | 3 |
- Avsluttende gruppe C
Rg | team | kode | 17. | 18. | 19. | 20. | 21. | 22 | 23 | 24 | BP | MP | + | = | - |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17. | Danmark | DE | ● | 2 | 1½ | 1½ | 1 | 1½ | 3 | 2 | 13 | 9 | 3 | 3 | 1 |
18. | Canada | KAN | 1 | ● | 2½ | 1½ | 3 | ½ | 2 | 2½ | 13 | 9 | 4. plass | 1 | 2 |
19. | Colombia | COL | 1½ | ½ | ● | 1½ | 1½ | 3 | 2½ | 1½ | 12. plass | 8. plass | 2 | 4. plass | 1 |
20. | Brasil | BRA | 1½ | 1½ | 1½ | ● | 2 | 2 | 1½ | 1½ | 11½ | 9 | 2 | 5 | 0 |
21. | Finland | FIN | 2 | 0 | 1½ | 1 | ● | 1½ | 3 | 2½ | 11½ | 8. plass | 3 | 2 | 2 |
22 | Skottland | SCO | 1½ | 2½ | 0 | 1 | 1½ | ● | 2 | 2½ | 11 | 8. plass | 3 | 2 | 2 |
23 | Japan | JPN | 0 | 1 | ½ | 1½ | 0 | 1 | ● | 2½ | 6½ | 3 | 1 | 1 | 5 |
24 | Mexico | MEX | ½ | ½ | 1½ | 1½ | ½ | ½ | ½ | ● | 5½ | 2 | 0 | 2 | 5 |
- Avsluttende gruppe D
Rg | team | kode | 25 | 26. plass | 27 | 28 | 29 | 30. | 31 | 32 | BP | MP | + | = | - |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 | Wales | WLS | ● | 2 | 2½ | 1½ | 3 | 2½ | 3 | 3 | 17½ | 13 | Sjette | 1 | 0 |
26. plass | Island | ISL | 1 | ● | 2 | 1 | 2 | 2½ | 2 | 3 | 13½ | 10 | 5 | 0 | 2 |
27 | Venezuela | VEN | ½ | 1 | ● | 2½ | 1½ | 2 | 2½ | 2 | 12. plass | 9 | 4. plass | 1 | 2 |
28 | Bolivia | BOL | 1½ | 2 | ½ | ● | 1 | 1½ | 1½ | 2½ | 10½ | 7. | 2 | 3 | 2 |
29 | Uruguay | URU | 0 | 1 | 1½ | 2 | ● | 1 | 3 | 2 | 10½ | 7. | 3 | 1 | 3 |
30. | New Zealand | NZL | ½ | ½ | 1 | 1½ | 2 | ● | 2 | 3 | 10½ | 7. | 3 | 1 | 3 |
31 | Monaco | MNC | 0 | 1 | ½ | 1½ | 0 | 1 | ● | 1½ | 5½ | 2 | 0 | 2 | 5 |
32 | Puerto Rico | REN | 0 | 0 | 1 | ½ | 1 | 0 | 1½ | ● | 4. plass | 1 | 0 | 1 | Sjette |
Lagoppstillinger
Individuelle bevis
- ↑ Merk: Sjakk-OL for kvinner er ikke inkludert her.
- ↑ menn sjakk-OL 1978 på Olimpbase - tysk team
- ↑ menn sjakk-OL 1978 på Olimpbase - sveitsiske laget
- ↑ menn sjakk-OL 1978 på Olimpbase - østerrikske laget
- ↑ 8. kvinnes sjakkolympiade: Buenos Aires 1978 - Vest-Tyskland (GER) på OlimpBase (engelsk)
litteratur
- Otto Borik : Sjakkolympiaden Buenos Aires '78 . Rau, Düsseldorf 1979. ISBN 3-7919-0191-5 .
- Barbara Hund: Min vei til suksess . Rau-Verlag, Düsseldorf 1983, s. 70-77, ISBN 3-7919-0216-4 .
weblenker
- 1978 Sjakkolympiade for menn på Olimpbase
- 1978 sjakkolympiade for kvinner på Olimpbase