Sommer-OL 1984 / Friidrett
Friidrett på XXIII. olympiske leker | |||
---|---|---|---|
| |||
informasjon | |||
Dato: | 3. august til 12. august | ||
Konkurransested: | Los Angeles | ||
Sted: | Los Angeles Memorial Coliseum | ||
Avgjørelser: | Menn: 24 / Kvinner: 17 | ||
← Moskva 1980 | Seoul 1988 → |
OL 1984 (friidrettsmedaljebord) | |||||
---|---|---|---|---|---|
plass | team | Total | |||
1 | forente stater | 16 | 16 | 9 | 41 |
2 | BR Tyskland | 4. plass | 2 | 5 | 11 |
3 | Storbritannia | 3 | 7. | Sjette | 16 |
4. plass | Romania | 3 | 3 | 4. plass | 10 |
5 | Italia | 3 | 1 | 2 | Sjette |
Sjette | Finland | 2 | 1 | 1 | 4. plass |
7. | Mexico | 2 | 1 | - | 3 |
8. plass | Marokko | 2 | - | - | 2 |
9 | Frankrike | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Australia | 1 | - | 2 | 3 |
Portugal | 1 | - | 2 | 3 | |
12. plass | Kenya | 1 | - | 1 | 2 |
13 | Brasil | 1 | - | - | 1 |
Nederland | 1 | - | - | 1 | |
15. | Canada | - | 2 | 3 | 5 |
16 | Sverige | - | 2 | 1 | 3 |
17. | Jamaica | - | 1 | 2 | 3 |
18. | Elfenbenskysten | - | 1 | - | 1 |
Irland | - | 1 | - | 1 | |
Norge | - | 1 | - | 1 | |
Sveits | - | 1 | - | 1 | |
22 | Folkerepublikken Kina | - | - | 1 | 1 |
Nigeria | - | - | 1 | 1 | |
Spania | - | - | 1 | 1 |
På XXIII. Ved OL i 1984 i Los Angeles ble 41 konkurranser - 24 av dem for menn og 17 for kvinner - avholdt i friidrett . Lokalet var Los Angeles Memorial Coliseum .
Deltaker og boikott
Den Los Angeles-OL var ikke de første spillene til å bli boikottet. Det var et foreløpig høydepunkt ved den forrige hendelsen i 1980 i Moskva , da det nåværende vertslandet, USA, initierte en boikott som flere land - inkludert USA - initierte en boikott. også FR Tyskland - hadde sluttet seg. Nå kom Sovjetunionens returtrener, som fikk selskap av de fleste nasjonene som tilhørte Warszawapakten . Detaljert informasjon finner du i den generelle delen om de olympiske leker 1984 .
Som i mange andre idretter betydde boikotten at mange favoritter og idrettsutøvere i verdensklasse ikke var i starten. Det manglet særlig friidrettsutøvere fra Sovjetunionen og DDR, som sammen med USA regelmessig hadde vært blant de mest suksessrike nasjonene de siste årene. I tillegg gjorde mangelen på idrettsutøvere fra Polen, Tsjekkoslovakia og Bulgaria seg.
Stadion
The Los Angeles Memorial Coliseum var arena for friidrett konkurranser på de 1932 Olympic Games . Andre idretter også, v. en. Amerikansk fotball og store offentlige arrangementer ble holdt der. Idrettsanlegget ble ombygd og modernisert for 1984-lekene. Blant annet ble det installert et helt nytt løpebane som oppfylte de mest moderne kravene. Publikumskapasiteten er også økt betydelig nok en gang.
Konkurranser
Det var tre tillegg og en endring i konkurransetilbudet. Alle innovasjonene gjaldt kvinnedisipliner alene, menns program har holdt seg i samme form til i dag - fra januar 2018 - slik det har vært praktisert i lang tid.
- Den 3000 meter lange løp var det første langdistanse spor for kvinner i OL-programmet.
- Den lengste olympiske løperuten noensinne, maraton, er nå lagt til for kvinner .
- Den lange hekkeløypa, 400 meter hekkeløp , ble nå også tilbudt kvinner.
- I allround-konkurransen ble den tidligere holdt femkamp erstattet av en syvkamp .
I kvinnedisiplinene var det ytterligere tillegg som skulle gjøres for fremtiden. En andre langdistanse på banen var fremdeles ventende, og hopp, kast og gange skulle senere gradvis justeres med herrens konkurransekatalog.
doping
Temaet doping spilte ennå ikke en rolle i diskusjonene eller i media, slik det gjorde senere. Kontrollene var langt fra systematiske og brukte klare regler. Men problemet kan ikke overses, særlig i oppfølgingen.
- I friidrett ble det fire dopingsaker straffet under lekene.
- Den finske utholdenhetsløperen Martti Vainio var opprinnelig nummer to på 10.000 meter løp og ble diskvalifisert umiddelbart etter løpet på grunn av en positiv dopingtest og ble heller ikke lenger tatt opp til 5000 meter finalen .
- I diskuskastet ble islendingen Vésteinn Hafsteinsson , som falt ut etter en sjuendeplass i sin kvalifiseringsgruppe, deretter testet positiv for inntak av nandrolon og deretter diskvalifisert.
- Italienske Giampaolo Urlando ble diskvalifisert i hammerkastet etter å ha vurdert dopingtesten fra finalen. Han var først på femteplass og testet deretter positiv for bruk av testosteron .
- I spydkastet ble greske Anna Verouli diskvalifisert etter å ha vurdert dopingprøven etter kvalifiseringen, der hun var 13., og suspendert i ett år. Hun hadde testet seg positiv for å ta nandrolon .
- 31 år etter suksessen tilsto den nederlandske olympiske mesteren i diskuskasteren Ria Stalman å bruke forbudte anabole steroider på nederlandsk TV .
- I tillegg var det mange rapporter der beskyldninger ble fremsatt av berørte idrettsutøvere og andre involverte parter for å skjule positive dopingtester, for å hemmelig informere idrettsutøvere som testet positive, som da var i stand til å ta ut midlene. Disse påstandene ble fremsatt mot idrettsutøvere, trenere, tjenestemenn og advokater fra USA. Innrømmelser om eget dopingmisbruk ble også gjort i disse publikasjonene mange år før Ria Stalmans uttalelser.
Sportslige suksesser
Prestasjonsnivået på disse OL ble betydelig svekket av boikottrelatert fravær av mange toppidrettsutøvere. To verdensrekorder ble satt i to disipliner . OL-rekorden ble forbedret atten ganger i ytterligere atten disipliner .
Med Sovjetunionen og DDR var to av de mest suksessrike nasjonene i fortiden ikke der på grunn av boikotten. Vert USA presenterte seg som det desidert mest suksessrike landet med seksten OL-friidrettsseire. FR av Tyskland fulgt av en lang vei , med fire OL-seire. Tre nasjoner oppnådde tre OL-seire hver: Storbritannia - i tillegg syv sølv- og seks bronsemedaljer, Romania - pluss tre sølv- og fire bronsemedaljer - og Italia - pluss en sølv- og to bronsemedaljer, Finland, Mexico og Marokko hadde hver to OL mestere. For alle andre nasjoner var det høyst en gullmedalje i friidrett.
For de enkelte idrettsutøvere er følgende tjenester spesielt verdt å nevne:
- Carl Lewis ( USA ) var den fremragende idrettsutøveren i disse spillene med fire olympiske seiere i friidrett - 100 meter , 200 meter løp , langhopp og 4-til-100 meter stafett . Da gjentok han nøyaktig hva Jesse Owens hadde lyktes i 1936 i Berlin før ham .
- Valerie Brisco-Hooks ( USA ) vant tre gullmedaljer - et 400 meter løp , et 4-for-100-meter stafett og et 4-for-400 meter stafett .
- Chandra Cheeseborough ( USA ) ble to ganger OL-mester og vant en sølvmedalje - gull: 4-til-100-meter stafett , 4-til-400-meter stafett og sølv: 400 meter løp .
- Alonzo Babers ( USA ) vant to gullmedaljer - et 400 meter løp og et 4 til 400 meter stafett .
I tillegg er andre tjenester spesielt bemerkelsesverdige:
- Daley Thompson ( Storbritannia ) ble den andre atleten i OL-historien som gjentok seieren sin i tikamp . Bare den amerikanske Bob Mathias , som ble olympisk mester i 1948 og 1952, hadde lyktes før ham .
- Sebastian Coe ( Storbritannia ) gjentok sin olympiske seier på 1500 meter løp . Han var også den andre atleten som oppnådde dette. Før ham vant den nysjelanske Peter Snell dette løpet i 1960 og 1964 .
- Tolv år etter seiret hennes ved høydehopp ved OL i 1972 vant Ulrike Meyfarth ( BR Tyskland ) gull igjen i denne disiplinen.
- Edwin Moses ( USA ) vant 400 meter hekk for andre gang etter de olympiske leker i 1976 - ved de olympiske leker i 1980 klarte han ikke å utnytte sine veldig gode sjanser selv da på grunn av den amerikanske olympiske boikotten.
Resultater menn
100 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Carl Lewis | forente stater | 9.99 |
2 | Sam Graddy | forente stater | 10.19 |
3 | Ben Johnson | KAN | 10.22 |
4. plass | Ron Brown | forente stater | 10.26 |
5 | Mike McFarlane | GBR | 10.27 |
Sjette | Raymond Stewart | SYLTETØY | 10.29 |
7. | Donovan Reid | GBR | 10.33 |
8. plass | Tony Sharpe | KAN | 10.35 |
Finale 4. august
Vind: +0,2 m / s
200 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Carl Lewis | forente stater | 19.80 ELLER |
2 | Kirk Baptiste | forente stater | 19.96 |
3 | Thomas Jefferson | forente stater | 20.26 |
4. plass | João Batista da Silva | BRA | 20.30 |
5 | Ralf Lübke | FRG | 20.51 |
Sjette | Jean-Jacques Boussemart | FRA | 20.55 |
7. | Pietro Mennea | ITA | 20.55 |
8. plass | Ade Mafe | GBR | 20.85 |
Finale 8. august
Vind: −0,9 m / s
400 moh
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Alonzo Babers | forente stater | 44,27 |
2 | Gabriel Tiacoh | CIV | 44,54 |
3 | Antonio McKay | forente stater | 44,71 |
4. plass | Darren Clark | UTE | 44,75 |
5 | Sunder ingenting | forente stater | 44,75 |
Sjette | Søndag Uti | NGR | 44,93 |
7. | Uskyldig Egbunike | NGR | 45.35 |
DNS | Bert Cameron | SYLTETØY |
Finale 8. august
800 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Joaquim Cruz | BRA | 1: 43.00 ELLER |
2 | Sebastian Coe | GBR | 1: 43,64 |
3 | Earl Jones | forente stater | 1: 43,83 |
4. plass | Billy Konchellah | KEN | 1: 44.03 |
5 | Donato Sabia | ITA | 1: 44,53 |
Sjette | Edwin Koech | KEN | 1: 44,86 |
7. | Johnny Gray | forente stater | 1: 47,89 |
8. plass | Steve Ovett | GBR | 1: 52,28 |
Finale 6. august
1500 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Sebastian Coe | GBR | 3: 32.53 ELLER |
2 | Steve Cram | GBR | 3: 33,40 |
3 | José Manuel Abascal | ESP | 3: 34.30 |
4. plass | Joseph Chesire | KEN | 3: 34,52 |
5 | Jim Spivey | forente stater | 3: 36,07 |
Sjette | Peter Wirz | SUI | 3: 36,97 |
7. | Andrés Vera | ESP | 3: 37.02 |
8. plass | Omer Khalifa | SØR | 3: 37.11 |
Finale 11. august
5000 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Sa Aouita | MAR | 13: 05.59 ELLER |
2 | Markus Ryffel | SUI | 13: 07.54 |
3 | António Leitão | POR | 13: 09.20 |
4. plass | Tim Hutchings | GBR | 13: 11.50 |
5 | Paul Kipkoech | KEN | 13: 14.40 |
Sjette | Charles Cheruiyot | KEN | 13: 18.41 |
7. | Doug Padilla | forente stater | 13: 23.56 |
8. plass | John Walker | NZL | 13: 24.46 |
Finale 11. august
10.000 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Alberto Cova | ITA | 27: 47,54 |
2 | Mike McLeod | GBR | 28: 06.22 |
3 | Michael Musyoki | KEN | 28: 06.46 |
4. plass | Salvatore Antibo | ITA | 28: 06.50 |
5 | Christoph Herle | FRG | 28: 08.21 |
Sjette | Sostenes Bitok | KEN | 28: 09.01 |
7. | Yutaka Kanai | JPN | 28: 27.06 |
8. plass | Steve Jones | GBR | 28: 28.08 |
Finale 6. august
Finn Martti Vainio , som opprinnelig ble nummer to, testet positivt for anabole steroider under den påfølgende dopingkontrollen og ble diskvalifisert fem dager senere.
maraton
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Carlos Lopes | POR | 2:09:21 ELLER |
2 | John Treacy | IRL | 2:09:56 |
3 | Charlie Spedding | GBR | 2:09:58 |
4. plass | Takeshi Så | JPN | 2:10:55 |
5 | Robert de Castella | UTE | 2:11:09 |
Sjette | Juma Ikangaa | TAN | 2:11:10 |
7. | Joseph Nzau | KEN | 2:11:28 |
8. plass | Djama Robleh | DJI | 2:11:39 |
12. august
110 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Roger Kingdom | forente stater | 13.20 ELLER |
2 | Greg Foster | forente stater | 13.23 |
3 | Arto Bryggare | FIN | 13.40 |
4. plass | Mark McKoy | KAN | 13.45 |
5 | Tonie Campbell | forente stater | 13.55 |
Sjette | Stéphane Caristan | FRA | 13.71 |
7. | Carlos Sala | ESP | 13.80 |
8. plass | Jeff Glass | KAN | 14.15 |
Finale 6. august
Vind: −0,4 m / s
400 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Edwin Moses | forente stater | 47,75 |
2 | Danny Harris | forente stater | 48,13 |
3 | Harald Schmid | FRG | 48,19 |
4. plass | Sven Nylander | SVE | 48,97 |
5 | Amadou Dia Ba | SEN | 49,28 |
Sjette | Tranel Hawkins | forente stater | 49,42 |
7. | Michel Zimmermann | BEL | 50,69 |
8. plass | Henry Amike | NGR | 53,78 |
Finale 5. august
3000 m hinder
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Julius Korir | KEN | 8: 11.80 |
2 | Joseph Mahmoud | FRA | 8: 13.31 |
3 | Brian Diemer | forente stater | 8: 14.06 |
4. plass | Henry Marsh | forente stater | 8: 14.25 |
5 | Colin Reitz | GBR | 8: 15.48 |
Sjette | Domingo Ramón | ESP | 8: 17,27 |
7. | Julius Kariuki | KEN | 8: 17.47 |
8. plass | Pascal Debacker | FRA | 8: 21.51 |
Finale 10. august
4 × 100 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | forente stater |
Sam Graddy Ron Brown Calvin Smith Carl Lewis |
37,83 WR |
2 | Jamaica |
Albert Lawrence Greg Meghoo Donald Quarrie Raymond Stewart |
38,62 |
3 | Canada |
Ben Johnson Tony Sharpe Desai Williams Sterling Hinds |
38,70 |
4. plass | Italia |
Antonio Ullo Giovanni Bongiorni Stefano Tilli Pietro Mennea |
38,87 |
5 | BR Tyskland |
Jürgen Koffler Peter Klein Jürgen Evers Ralf Lübke |
38.99 |
Sjette | Frankrike |
Antoine Richard Jean-Jacques Boussemart Marc Gasparoni Bruno Marie-Rose |
39.10 |
7. | Storbritannia |
Daley Thompson Donovan Reid Mike McFarlane Allan Wells |
39,13 |
8. plass | Brasil |
Arnaldo da Silva Nelson Rocha Santos Katsuhiko Nakaya Paulo Correia |
39,40 |
Finale 11. august
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | forente stater |
Sunder Nix Ray Armstead Alonzo Babers Antonio McKay |
2: 57,91 |
2 | Storbritannia |
Kriss Akabusi Garry Cook Todd Bennett Philip Brown |
2: 59,13 |
3 | Nigeria |
Søndag Uti Moses Ugbisie Rotimi Peters Innocent Egbunike |
2: 59,32 |
4. plass | Australia |
Bruce Frayne Darren Clark Gary Minihan Rick Mitchell |
2: 59,70 |
5 | Italia |
Roberto Tozzi Ernesto Nocco Roberto Ribaud Pietro Mennea |
3: 01.44 |
Sjette | Barbados |
Richard Louis David Peltier Clyde Edwards Elvis Forde |
3: 01,60 |
7. | Uganda |
John Goville Moses Kyeswa Peter Rwamuhanda Mike Okot |
3: 02.09 |
8. plass | Canada |
Michael Sokolowski Douglas Hinds Brian Saunders Tim Bethune |
3: 02.82 |
Finale 11. august
20 km gange
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Ernesto Canto | MEX | 1:23:13 ELLER |
2 | Raúl González | MEX | 1:23:20 |
3 | Maurizio Damilano | ITA | 1:23:26 |
4. plass | Guillaume LeBlanc | KAN | 1:24:29 |
5 | Carlo Mattioli | ITA | 1:25:07 |
Sjette | José Marín | ESP | 1:25:32 |
7. | Marco Evoniuk | forente stater | 1:25:42 |
8. plass | Erling Andersen | HELLER IKKE | 1:25:54 |
3. august
50 km gange
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Raúl González | MEX | 3:47:26 ELLER |
2 | Bo Gustafsson | SVE | 3:53:19 |
3 | Sandro Bellucci | ITA | 3:53:45 |
4. plass | Reima salonger | FIN | 3:58:30 |
5 | Raffaello Ducceschi | ITA | 3:59:26 |
Sjette | Carl Schueler | forente stater | 3:59:46 |
7. | Jorge Llopart | ESP | 4:03:09 |
8. plass | José Pinto | POR | 4:04:42 |
11. august
høydehopp
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.35 |
2 | Patrik Sjöberg | SVE | 2.33 |
3 | Zhu Jianhua | CHN | 2.31 |
4. plass | Dwight Stones | forente stater | 2.31 |
5 | Doug Nordquist | forente stater | 2.29 |
Sjette | Milton Ottey | KAN | 2.29 |
7. | Liu Yunpeng | CHN | 2.29 |
8. plass | Cai Shu | CHN | 2.27 |
Finale 11. august
Polhvelv
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Pierre Quinon | FRA | 5,75 |
2 | Mike Tully | forente stater | 5,65 |
3 | Earl Bell | forente stater | 5.60 |
3 | Thierry Vigneron | FRA | 5.60 |
5 | Kimmo Pallonen | FIN | 5.45 |
Sjette | Doug Lytle | forente stater | 5.40 |
7. | Felix Böhni | SUI | 5.30 |
8. plass | Mauro Barella | ITA | 5.30 |
Finale 8. august
Lengdehopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Carl Lewis | forente stater | 8.54 |
2 | Gary Honey | UTE | 8,24 |
3 | Giovanni Evangelisti | ITA | 8,24 |
4. plass | Larry Myricks | forente stater | 8.16 |
5 | Liu Yuhuang | CHN | 7,99 |
Sjette | Joey Wells | BAH | 7,97 |
7. | Jun'ichi Usui | JPN | 7,87 |
8. plass | Kim Jong-il | COR | 7,81 |
Finale 6. august
Trippelhopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Al Joyner | forente stater | 17.26 |
2 | Mike Conley Sr. | forente stater | 17.18 |
3 | Keith Connor | GBR | 16.87 |
4. plass | Zou Zhenxian | CHN | 16.83 |
5 | Peter Bouschen | FRG | 16.77 |
Sjette | Willie Banks | forente stater | 16.75 |
7. | Ajayi Agbebaku | NGR | 16.67 |
8. plass | Eric McCalla | GBR | 16.66 |
Finale 4. august
Kulestøt
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Alessandro Andrei | ITA | 21.26 |
2 | Michael Carter | forente stater | 21.09 |
3 | Dave Loud | forente stater | 20.97 |
4. plass | August Wolf | forente stater | 20.93 |
5 | Werner Günthör | SUI | 20.28 |
Sjette | Marco Montelatici | ITA | 19.98 |
7. | Soeren Tallhem | SVE | 19.81 |
8. plass | Erik de Bruin | NED | 19.65 |
Finale 11. august
Diskuskast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Rolf Danneberg | FRG | 66,60 |
2 | Mac Wilkins | forente stater | 66.30 |
3 | John Powell | forente stater | 65.46 |
4. plass | Knut Hjeltnes | HELLER IKKE | 65.28 |
5 | Art Burns | forente stater | 64,98 |
Sjette | Alwin Wagner | FRG | 64,72 |
7. | Luciano Zerbini | ITA | 63,50 |
8. plass | Stefan Fernholm | SVE | 63.22 |
Finale 10. august
Hammerkast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Juha Tiainen | FIN | 78.08 |
2 | Karl-Hans Riehm | FRG | 77,98 |
3 | Klaus Ploghaus | FRG | 76,68 |
4. plass | Orlando Bianchini | ITA | 75,94 |
5 | Bill Green | forente stater | 75,60 |
Sjette | Harri Huhtala | FIN | 75.28 |
7. | Walter Ciofani | FRA | 73.46 |
8. plass | Robert Weir | GBR | 72,62 |
Finale 6. august
Spydkast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Arto Härkönen | FIN | 86,76 |
2 | David Ottley | GBR | 85,74 |
3 | Kenth Eldebrink | SVE | 83,72 |
4. plass | Wolfram Gambke | FRG | 82.46 |
5 | Masami Yoshida | JPN | 81,98 |
Sjette | Einar Vilhjálmson | ISL | 81,58 |
7. | Roald Bradstock | GBR | 81.22 |
8. plass | Laslo Babits | KAN | 80,68 |
Finale 5. august
Tikamp
plass | atlet | land | P - offisiell verdi. | P - 85 verdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Daley Thompson | GBR | 8798 WRe / OR | 8846 |
2 | Jürgen Hingsen | FRG | 8673 | 8695 |
3 | Siegfried Wentz | FRG | 8412 | 8416 |
4. plass | Guido Kratschmer | FRG | 8326 | 8356 |
5 | William Motti | FRA | 8266 | 8278 |
Sjette | John Crist | forente stater | 8130 | 8115 |
7. | Jim Wooding | forente stater | 8091 | 8054 |
8. plass | Dave Steen | KAN | 8047 | 8025 |
8. og 9. august
Poengsummen var basert på en poengtabell som ble endret i 1977. For en bedre klassifisering av ytelsen, i tillegg til de offisielle poengene i henhold til rangeringstabellen fra 1977, er også antall poeng konvertert i henhold til dagens rangeringssystem fra 1985. I følge denne tabellen, som er gyldig i dag, hadde det ikke vært noen endringer i topp åtte. Men disse sammenligningene er selvfølgelig bare veiledende, fordi de forskjellige standardene i tiden må gjelde som grunnlag.
Resultater kvinner
100 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Evelyn Ashford | forente stater | 10.97 ELLER |
2 | Alice Brown | forente stater | 11.13 |
3 | Merlene Ottey-Page | SYLTETØY | 11.16 |
4. plass | Jeanette Bolden | forente stater | 11.25 |
5 | Grace Jackson | SYLTETØY | 11.39 |
Sjette | Angela Bailey | KAN | 11.40 |
7. | Heather Oakes | GBR | 11.43 |
8. plass | Angella Taylor | KAN | 11,62 |
Finale 5. august
Vind: -1,2 m / s
200 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Valerie Brisco-Hooks | forente stater | 21.81 ELLER |
2 | Florence Griffith | forente stater | 22.04 |
3 | Merlene Ottey-Page | SYLTETØY | 22.09 |
4. plass | Kathy Cook | GBR | 22.10 |
5 | Grace Jackson | SYLTETØY | 22.20 |
Sjette | Randy Givens | forente stater | 22.36 |
7. | Rose-Aimée Bacoul | FRA | 22.78 |
8. plass | Liliane Gaschet | FRA | 22,86 |
Finale 9. august
Vind: −0,1 m / s
400 moh
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Valerie Brisco-Hooks | forente stater | 48,83 ELLER |
2 | Chandra Cheeseborough | forente stater | 49.05 |
3 | Kathy Cook | GBR | 49.43 |
4. plass | Marita Payne | KAN | 49,91 |
5 | Lillie Leatherwood | forente stater | 50,25 |
Sjette | Ute Thimm | FRG | 50,37 |
7. | Charmaine Crooks | KAN | 50.45 |
8. plass | Ruth Waithera | KEN | 51,56 |
Finale 6. august
800 m
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Doina Melinte | ROME | 1: 57,60 |
2 | Kim Gallagher | forente stater | 1: 58,63 |
3 | Fița Lovin | ROME | 1: 58,83 |
4. plass | Gabriella Dorio | ITA | 1: 59.05 |
5 | Lorraine Baker | GBR | 2: 00.03 |
Sjette | Ruth Wysocki | forente stater | 2: 00.34 |
7. | Margrit Klinger | FRG | 2: 00.65 |
8. plass | Caroline O'Shea | IRL | 2: 00.77 |
Finale 6. august
1500 moh
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Gabriella Dorio | ITA | 4: 03.25 |
2 | Doina Melinte | ROME | 4: 03.76 |
3 | Maricica Puică | ROME | 4: 04.15 |
4. plass | Roswitha Gerdes | FRG | 4: 04.41 |
5 | Christine Benning | GBR | 4: 04.70 |
Sjette | Christina Boxer | GBR | 4: 05.53 |
7. | Brit McRoberts | KAN | 4: 05.98 |
8. plass | Ruth Wysocki | forente stater | 4: 08.32 |
Finale 11. august
3000 moh
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Maricica Puică | ROME | 8: 35.96 ELLER |
2 | Wendy Sly | GBR | 8: 39.47 |
3 | Lynn Williams | KAN | 8: 42,14 |
4. plass | Cindy Brakeman | forente stater | 8: 42,78 |
5 | Cornelia Bürki | SUI | 8: 45.20 |
Sjette | Aurora Cunha | POR | 8: 46.37 |
7. | Zola Budd | GBR | 8: 48,80 |
8. plass | Joan Hansen | forente stater | 8: 51,53 |
Finale 10. august
maraton
plass | Atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Joan Benoit | forente stater | 2:24:52 ELLER |
2 | Grete Waitz | HELLER IKKE | 2:26:18 |
3 | Rosa mota | POR | 2:26:57 |
4. plass | Ingrid Kristiansen | HELLER IKKE | 2:27:34 |
5 | Lorraine Moller | NZL | 2:28:34 |
Sjette | Priscilla Welch | GBR | 2:28:54 |
7. | Lisa Martin | UTE | 2:29:03 |
8. plass | Sylvie Ruegger | KAN | 2:29:09 |
5. august
100 m hekk
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Benita Fitzgerald-Brown | forente stater | 12,84 |
2 | Shirley Strong | GBR | 12,88 |
3 | Kim Turner | forente stater | 13.06 |
Michèle Chardonnet | FRA | 13.06 | |
5 | Glynis Nunn | UTE | 13.20 |
Sjette | Marie-Noëlle Savigny | FRA | 13.28 |
7. | Ulrike Denk | FRG | 13.32 |
8. plass | Pamela Page | forente stater | 13.40 |
Finale 10. august
Vind: −0,7 m / s
400 m hekk
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Nawal El Moutawakel | MAR | 54,61 ELLER |
2 | Judi Brown | forente stater | 55.20 |
3 | Cristieana Cojocaru | ROME | 55.41 |
4. plass | Pilavullakandi Usha | IND | 55.42 |
5 | Ann-Louise Skoglund | SVE | 55.43 |
Sjette | Debbie Flintoff | UTE | 56,21 |
7. | Tuija Helander | FIN | 56,55 |
8. plass | Sandra Farmer | SYLTETØY | 57.15 |
Finale 8. august
4 × 100 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | forente stater |
Alice Brown Jeanette Bolden Chandra Cheeseborough Evelyn Ashford |
41,65 |
2 | Canada |
Angela Bailey Marita Payne Angella Taylor Frankrike Gareau |
42,77 |
3 | Storbritannia |
Simmone Jacobs Kathy Cook Beverley Callender Heather Oakes |
43.11 |
4. plass | Frankrike |
Rose-Aimée Bacoul Liliane Gaschet Marie-Frankrike Loval Raymonde Naigre |
43.15 |
5 | BR Tyskland |
Edith Oker Michaela Schabinger Heidi-Elke Gaugel Ute Thimm |
43,57 |
Sjette | Bahamas |
Eldece Clarke Pauline Davis Debbie Greene Oralee Fowler |
44,18 |
7. | Trinidad og Tobago |
Janice Bernard Gillian Forde Ester Hope-Washington Angela Williams |
44,23 |
8. plass | Jamaica |
Juliet Cuthbert Grace Jackson Veronica Findlay Merlene Ottey-Page |
53,54 |
Finale 11. august
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | forente stater |
Lillie Leatherwood Sherri Howard Valerie Brisco-Hooks Chandra Cheeseborough |
3: 18.29 ELLER |
2 | Canada |
Charmaine Crooks Jillian Richardson Molly Killingbeck Marita Payne |
3: 21,21 |
3 | BR Tyskland |
Heike Schulte-Mattler Ute Thimm Heidi-Elke Gaugel Gaby Bußmann |
3: 22,98 |
4. plass | Storbritannia |
Michelle Scutt Helen Barnett Gladys Taylor Joslyn Hoyte-Smith |
3: 25,51 |
5 | Jamaica |
Ilrey Oliver Cynthia Green Cathy Rattray Grace Jackson |
3: 27,51 |
Sjette | Italia |
Patrizia Lombardo Cosetta Campana Marisa Masullo Erica Rossi |
3: 30,82 |
7. | India |
Manathoor Valsamma Vandana Rao Shiny Abraham P. T. Usha |
3: 32,49 |
DNS | Puerto Rico |
Evelyn Mathieu Madeline de Jesús Angelita Lind Marie Mathieu |
Finale 11. august
høydehopp
plass | Atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ulrike Meyfarth | FRG | 2.02 ELLER |
2 | Sara Simeoni | ITA | 2.00 |
3 | Joni Huntley | forente stater | 1.97 |
4. plass | Maryse Éwanjé-Épée | FRA | 1,94 |
5 | Debbie Brill | KAN | 1,94 |
Sjette | Vanessa Browne | UTE | 1,94 |
7. | Zheng Dazhen | CHN | 1,91 |
8. plass | Louise Ritter | forente stater | 1,91 |
Finale 10. august
Lengdehopp
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Anișoara Stanciu | ROME | 6,96 |
2 | Vali Ionescu | ROME | 6,81 |
3 | Susan Hearnshaw | GBR | 6.80 |
4. plass | Angie Thacker | forente stater | 6,78 |
5 | Jackie Joyner | forente stater | 6,77 |
Sjette | Robyn Lorraway | UTE | 6,67 |
7. | Glynis Nunn | UTE | 6.53 |
8. plass | Shonel Ferguson | BAH | 6.44 |
Finale 9. august
Kulestøt
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Claudia Losch | FRG | 20.48 |
2 | Mihaela Loghin | ROME | 20.47 |
3 | Gael Martin | UTE | 19.19 |
4. plass | Judy Oakes | GBR | 18.14 |
5 | Li Meisu | CHN | 17.96 |
Sjette | Venissa Head | GBR | 17.90 |
7. | Carol Cady | forente stater | 17.23 |
8. plass | Florența Crăciunescu | ROME | 17.23 |
Finale 3. august
Diskuskast
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ria Stalman | NED | 65,36 |
2 | Leslie Deniz | forente stater | 64,86 |
3 | Florența Crăciunescu | ROME | 63,64 |
4. plass | Ulla Lundholm | FIN | 62,84 |
5 | Meg Ritchie | GBR | 62,58 |
Sjette | Ingra Manecke | FRG | 58,56 |
7. | Venissa Head | GBR | 58,18 |
8. plass | Gael Martin | UTE | 55,88 |
Finale 11. august
Spydkast
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Tessa Sanderson | GBR | 69,56 ELLER |
2 | Tiina Lillak | FIN | 69.00 |
3 | Fatima Whitbread | GBR | 67,14 |
4. plass | Tuula Laaksalo | FIN | 66,40 |
5 | Trine Solberg | HELLER IKKE | 64,52 |
Sjette | Ingrid Thyssen | FRG | 63.26 |
7. | Beate Peters | FRG | 62.34 |
8. plass | Karin Smith | forente stater | 62.06 |
Finale 6. august
Heptatlon
plass | Atlet | land | P - offisiell verdi. | P - 80 verdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Glynis Nunn | UTE | 6390 ELLER | 6329 |
2 | Jackie Joyner | forente stater | 6385 | 6306 |
3 | Sabine Everts | FRG | 6363 | 6331 |
4. plass | Cindy Greiner | forente stater | 6281 | 6191 |
5 | Judy Simpson | GBR | 6280 | 6206 |
Sjette | Sabine Braun | FRG | 6236 | 6138 |
7. | Tineke Hidding | NED | 6147 | 6028 |
8. plass | Kim Hagger | GBR | 6127 | 6045 |
3. og 4. august
Scoringen var basert på poengtabellen fra 1971, som ble gyldig i 1980 med innføringen av syvkampen . Karaktersystemet som senere ble satt i kraft fra 1985, er fremdeles gjeldende i dag - april 2020.
For en bedre klassifisering av ytelsen, i tillegg til de offisielle poengene i henhold til klassifiseringstabellen fra 1980, er også antall poeng konvertert i henhold til dagens klassifiseringssystem fra 1985. I følge denne tabellen, som er gyldig i dag, ville det ha vært noen avgjørende endringer:
- Sabine Everts ville være først i stedet for tredje.
- Gullmedaljevinner Glynis Nunn og andreplasserte Jackie Joyner ville hver ha flyttet en rang ned.
- Den fjerde plasserte Cindy Greiner og Judy Simpson på femte ville ha byttet plass.
- Tineke Hidding, rang syv, og Kim Hagger, rang åtte, ville også ha byttet plass.
Men disse sammenligningene er selvfølgelig bare referanseverdier, fordi de forskjellige standardene for tiden må gjelde som grunnlag.
litteratur
- OL 1984 Los Angeles Sarajevo med bidrag fra Ulrich Kaiser og Heinz Maegerlein , red. Manfred Vorderwülbecke , C. Bertelsmann Verlag, München 1984, ISBN 3-570-01851-2 , s. 5-13 (generell informasjon), s. 14 -55 (friidrett)
weblenker
- Los Angeles 1984 Official Report, 3, Results of the Games , s. 256–292, engelsk / fransk (PDF, 11 MB), åpnet 5. januar 2018
- Friidrett ved sommer-OL 1984 fra Sports-Reference.com- databasen , åpnet 5. januar 2018
- IOCs nettsted for olympiske leker i 1984 på olympic.org, åpnet 5. januar 2018
- Los Angeles 1984: Lewis på Owens fotspor på rio.sportschau.de, åpnet 5. januar 2018
- Olympia leksikon. Los Angeles 1984 fra olympia-lexikon.de, åpnet 5. januar 2018
- OLYMPIA. Virkelig død , Der Spiegel 1. april 1985, H. 14/1985, åpnet 5. januar 2018
- “Hvis du ikke er der, kan du ikke vinne” , Der Spiegel 6. august 1984, H. 32/1984, åpnet 5. januar 2018
- ØSTBLOKK. Veldig sliten , Der Spiegel 20. august 1984, H. 34/1984, åpnet 5. januar 2018
- Boikott: Russernes frykt for vesten , Der Spiegel 14. mai 1984, H. 20/1984, åpnet 5. januar 2018
- OLYMPIA. Morning more , Der Spiegel 12. november 1984, H. 46/1984, åpnet 5. januar 2018
- “Hele Amerika flyter i tårer” , Der Spiegel 6. august 1984, H. 32/1984, åpnet 5. januar 2018
- “Utrolig misbrukt, mishandlet med kaldt blod” , Der Spiegel 8. august 1983, H. 32/1983, åpnet 5. januar 2018
- Den nederlandske olympiske mesteren Stalman innrømmer doping 9. januar 2016 på t-online.de, åpnet 5. januar 2018
- Lewis & Co.-saken beviser igjen at USA kan kreve status som en useriøs stat i dopingspørsmål - Kilde: https://www.berliner-zeitung.de/16182312 © 2018 , Berliner Zeitung 26. april 2003, åpnet 5. januar 2018
Individuelle bevis
- ↑ Los Angeles 1984 NOU, 3, Resultater av lekene , pp. 256-292, engelsk / fransk (PDF, 11 MB), nås på 5 januar 2018
- ↑ Los Angeles Memorial Coliseum: The Story of an LA Icon på discoverylosangeles.com, åpnet 9. desember 2017
- ↑ MARTTI VAINIO: Han gikk fra å være Apple's Finlands øye til å være den råtne løperen i landets fat , Los Angeles Times 28. juli 1985, engelsk, åpnet 7. januar 2018
- ↑ Liste over olympiske dopingforbrytere på SportsReference , tilgjengelig 13. januar 2018
- ↑ Liste over olympiske dopingforbrytere på SportsReference , tilgjengelig 13. januar 2018
- ↑ Den greske spydmesteren Anna Verouli, som ikke klarte å kvalifisere seg ... , åpnet 15. januar 2018
- ↑ Olympisk mester Stalman tilstår etter gode 31 år , Spiegel Online 8. januar 2016, åpnet 7. januar 2018
- ↑ Doping Games 1984 , på taz.de 17. august 2009, åpnet 7. januar 2018
- ↑ Dopingavsløringer skyer OL-jubileet , Welt / N24, åpnet 7. januar 2018
- ^ Doping. 1984 Summer Olympics Los Angeles , fra cycling4fans.de, åpnet 7. januar 2018