Sommer-OL 1972 / Friidrett
Friidrett på XX. olympiske leker | |||
---|---|---|---|
| |||
informasjon | |||
Dato: | 31. august til 10. september | ||
Konkurransested: | München | ||
Sted: | Olympisk stadion | ||
Avgjørelser: | Menn: 24 / Kvinner: 14 | ||
← Mexico by 1968 | Montréal 1976 → |
1972 olympiske leker (tabell for friidrettsmedaljer) | |||||
---|---|---|---|---|---|
plass | team | Total | |||
1 | Sovjetunionen | 9 | 7. | 1 | 17. |
2 | DDR | 8. plass | 7. | 5 | 20. |
3 | forente stater | Sjette | 8. plass | 8. plass | 22 |
4. plass | BR Tyskland | Sjette | 3 | 2 | 11 |
5 | Finland | 3 | - | 1 | 4. plass |
Sjette | Kenya | 2 | 2 | 2 | Sjette |
7. | Storbritannia | 1 | 1 | 2 | 4. plass |
8. plass | Polen | 1 | - | 2 | 3 |
9 | Tsjekkoslovakia | 1 | - | 1 | 2 |
10 | Uganda | 1 | - | - | 1 |
11 | Bulgaria | - | 2 | 2 | 4. plass |
12. plass | Australia | - | 2 | - | 2 |
Belgia | - | 2 | - | 2 | |
Romania | - | 2 | - | 2 | |
15. | Frankrike | - | 1 | 1 | 2 |
16 | Tunisia | - | 1 | - | 1 |
17. | Etiopia | - | - | 2 | 2 |
Italia | - | - | 2 | 2 | |
Cuba | - | - | 2 | 2 | |
20. | Brasil | - | - | 1 | 1 |
Jamaica | - | - | 1 | 1 | |
New Zealand | - | - | 1 | 1 | |
Østerrike | - | - | 1 | 1 | |
Sverige | - | - | 1 | 1 |
På XX. Ved de olympiske leker 1972 i München fant 38 konkurranser - 24 av dem for menn og 14 for kvinner - sted i friidrett . Lokalet var Olympic Stadium .
Deltakere
Som med de tre forrige OL, var det problemer og spesielle tilfeller med hensyn til deltagelse av visse nasjoner. Ikke tillatt var blant annet. de Folkerepublikken Kina , som fortsatt var ikke medlem av IOC, og Sør-Afrika . Rhodesia ble bare ekskludert kort tid før lekene startet etter at 27 afrikanske stater truet med å boikotte.
Det splittede Tyskland kom for andre gang med to uavhengige lag, nå under eget flagg. De offisielle navnene som nå er denominert, Tyskland 'eller' Tyskland 'for Forbundsrepublikken Tyskland Den demokratiske og den tyske republikken' eller 'den tyske demokratiske republikken' - kort ' DDR 'eller' DDR 'for DDR .
Stadion
Den München Olympiastadion møtte de mest moderne krav. Den 400 meter runde banen og oppkjøringsbanene til de forskjellige hopp- og kastekonkurransene var laget av plast , slik de var på de siste kampene i Mexico by . Åtte baner var tilgjengelig slik at åtte deltakere kunne delta i finalen. Dette ble også praktisert i kaste disipliner så vel som i lange hopp og tresteg for de tre siste finalene.
Et spesielt trekk var byggingen av stadion, ofte referert til som et "teltak", som var ment å uttrykke letthet og livlighet. Ideen til dette kommer fra arkitekten og arkitektprofessoren Günter Behnisch . Som mange andre innovasjoner var ikke byggingen av stadion med denne nye typen tak uten kontrovers, spesielt siden kostnadene til slutt var rundt åtte ganger høyere enn opprinnelig planlagt.
Terrorist angrep
München-OL-angrepet beskrevet mer detaljert i hovedartikkelen om disse spillene hadde også en betydelig innvirkning på friidrettsstevnene . Stemningen var annerledes enn før, sporten måtte bære et enestående stressnivå. Spørsmålet om konkurransene skulle fortsette ble besvart av IOCs president Avery Brundage med en klar avstemning: "The Games must go on."
teknologi
Elektronisk tidtaking har vært i bruk siden de olympiske leker i 1932 . Inntil 1968 ble den imidlertid bare brukt til kontrollformål, de offisielle resultatene inkluderte fortsatt tidene som tidtakerne manuelt innstilte. Det endret seg fra nå av: de elektronisk bestemte resultatene ble offisielle, tidene ble gitt i hundredeler av et sekund - bortsett fra konkurranser med en banelengde på 20 kilometer eller mer. For første gang ble elektronisk teknologi nå også brukt for kastere for å måle avstanden, så det konvensjonelle målebåndet var endelig blitt foreldet ved slike store begivenheter.
Konkurranser
Det var to tillegg til kvinneseksjonen i konkurransen: 1500 meter løp sto på programmet for første gang . Dette betydde at løpeturen på 800 meter ikke lenger var den lengste ruten for kvinnene. Det var nå også et 4 x 400 meter stafett for kvinner. I hekkeløpet ble distansen utvidet fra 80 meter til 100 meter. Dette bør ta hensyn til kvinners skrittlengde i denne disiplinen. Til dags dato - fra november 2017 - har ingenting endret seg innen menns olympiske disipliner. For kvinner, derimot, var det mange andre tillegg som skulle gjøres i fremtiden.
For første gang var bloddoping offisielt forbudt på disse spillene - men dette kunne ennå ikke kontrolleres.
Sportslige suksesser
Ytelsesnivået var også veldig høyt på denne store begivenheten. Det var 13 nye eller utgåtte verdensrekorder i 13 disipliner. I ytterligere 14 disipliner ble OL-rekorden forbedret eller utlignet fjorten ganger.
For første gang i friidrett var ikke den mest suksessrike nasjonen USA lenger . Foran dem var to nasjoner som investerte mye statsfinansiering innen sport, og suksessen var uunngåelig: idrettsutøverne fra Sovjetunionen vant ni gullmedaljer, DDR noterte åtte olympiske seire. Når det gjelder totalt antall medaljer, var DDR til og med foran Sovjetunionen med totalt 20, som totalt hadde 17 medaljer. USA hadde seks olympiske mestere i sine rekker, men samlet det mest edle metallet med 22 medaljer. Den Forbundsrepublikken Tyskland også oppnådd seks olympiske seire - mer enn noen gang før i friidrett. Finlands utøvere har vunnet tre OL-gull, mens Kenya har to OL-seire. For alle andre nasjoner var det høyst en gullmedalje i friidrett.
Fem idrettsutøvere vant minst to gullmedaljer i friidrett på disse spillene:
- Renate Stecher ( DDR ) - gull: 100 meter og 200 meter løp , sølv: 4 x 100 meter stafett
- Heide Rosendahl ( BR Tyskland ) - gull: langhopp og 4 x 100 meter stafett , sølv: femkamp
- Valery Borsov ( Sovjetunionen ) - gull: 100 meter og 200 meter løp , sølv: 4 x 100 meter stafett
- Lasse Virén ( Finland ) - Gull: 5000 meter og 10.000 meter
- Monika Zehre ( DDR ) - Gull: 400 meter løp og 4-til-400 meter stafett
I tillegg fortjener tre andre tjenester spesiell omtale:
- Den sovjetiske trippelhopperen Viktor Saneyev vant sin andre gullmedalje på rad i denne disiplinen, en tredje og siste var å følge fire år senere.
- Den vesttyske Ulrike Meyfarth var 16 år og ble den hittil yngste olympiske mesteren i en individuell disiplin av friidrett, mens den eksisterende verdensrekordet for høyhopp .
Resultater menn
100 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 10.14 |
2 | Robert Taylor | forente stater | 10.24 |
3 | Lennox Miller | SYLTETØY | 10.33 |
4. plass | Alexandr Korneljuk | URS | 10.36 |
5 | Michael Fray | SYLTETØY | 10.40 |
Sjette | Jobst Hirscht | GER | 10.40 |
7. | Zenon Nowosz | STANG | 10.46 |
DNF | Hasely Crawford | TRI |
Finalen 1. september
Vind: −0,1 m / s
200 m
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 20.00 |
2 | Larry Black | forente stater | 20.19 |
3 | Pietro Mennea | ITA | 20.30 |
4. plass | Larry Burton | forente stater | 20.37 |
5 | Chuck Smith | forente stater | 20.55 |
Sjette | Siegfried Schenke | DDR | 20.56 |
7. | Martin Jellinghaus | GER | 20.65 |
8. plass | Hans-Joachim Zenk | DDR | 21.05 |
Finale 4. september
Vind: 0.0 m / s
400 moh
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Vince Matthews | forente stater | 44,66 |
2 | Wayne Collett | forente stater | 44,80 |
3 | Julius Sang | KEN | 44,92 |
4. plass | Charles Asati | KEN | 45,13 |
5 | Horst-Rüdiger Schlöske | GER | 45.31 |
Sjette | Markku Kukkoaho | FIN | 45.49 |
7. | Karl Honz | GER | 45,68 |
DNF | John Smith | forente stater |
Finale 7. september
800 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Dave Wottle | forente stater | 1: 45,86 |
2 | Yevgeny Arshanov | URS | 1: 45,89 |
3 | Mike Boit | KEN | 1: 46,01 |
4. plass | Franz-Josef Kemper | GER | 1: 46,50 |
5 | Robert Ouko | KEN | 1: 46,53 |
Sjette | Andy Carter | GBR | 1: 46,55 |
7. | Andrzej Kupczyk | STANG | 1: 47.10 |
8. plass | Dieter Fromm | DDR | 1: 47,96 |
Finale 2. september
1500 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Pekka Vasala | FIN | 3: 36,33 |
2 | Kipchoge Keino | KEN | 3: 36,81 |
3 | Rod Dixon | NZL | 3: 37,46 |
4. plass | Mike Boit | KEN | 3: 38,41 |
5 | Brendan Foster | GBR | 3: 39.02 |
Sjette | Herman Mignon | BEL | 3: 39.05 |
7. | Paul-Heinz Wellmann | GER | 3: 40.08 |
8. plass | Volodymyr Pantelej | URS | 3: 40,24 |
Finale 10. september
5000 moh
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Gå fra Virén | FIN | 13: 26.42 ELLER |
2 | Mohamed Gammoudi | Å GJØRE | 13: 27.33 |
3 | Ian Stewart | GBR | 13: 27,61 |
4. plass | Steve Prefontaine | forente stater | 13: 28.25 |
5 | Emiel Puttemans | BEL | 13: 30.82 |
Sjette | Harald Norpoth | GER | 13: 32,58 |
7. | Ved hall | HELLER IKKE | 13: 34.38 |
8. plass | Nikolai Sviridov | URS | 13: 39.31 |
Finale 10. september
10.000 m
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Gå fra Virén | FIN | 27: 38,35 WR |
2 | Emiel Puttemans | BEL | 27: 39,58 |
3 | Miruts Yifter | ETH | 27: 40.96 |
4. plass | Mariano Haro | ESP | 27: 48,14 |
5 | Frank Shorter | forente stater | 27: 51,32 |
Sjette | David Bedford | GBR | 28: 05.44 |
7. | Danske Korica | YUG | 28: 15.18 |
8. plass | Abdelkader Zaddem | Å GJØRE | 28: 18.17 |
Finale 3. september
maraton
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Frank Shorter | forente stater | 2: 12: 19.8 |
2 | Karel Lismont | BEL | 2: 14: 31.8 |
3 | Mamo Wolde | ETH | 2: 15: 08.4 |
4. plass | Kenny Moore | forente stater | 2: 15: 39.8 |
5 | Kenji Kimihara | JPN | 2: 16: 27.0 |
Sjette | Ron Hill | GBR | 2: 16: 30.6 |
7. | Donald Macgregor | GBR | 2: 16: 34.4 |
8. plass | Jack Foster | NZL | 2: 16: 56.2 |
10. september
Da han krysset mållinjen, stjal en student showet fra den amerikanske vinneren Frank Shorter , som overvant sperringene med et selvmalt startnummer og gikk inn på stadion kort før ham, hvor han opprinnelig ble forvekslet med den ledende løperen av tilskuerne til sikkerhetsstyrkene tok ham til tidspunktet da Shorter gikk inn på stadion.
110 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Rod Milburn | forente stater | 13.24 WR |
2 | Guy Drut | FRA | 13.34 |
3 | Thomas Hill | forente stater | 13.48 |
4. plass | Willie Davenport | forente stater | 13.50 |
5 | Frank Siebeck | DDR | 13.71 |
Sjette | Leszek Wodzyński | STANG | 13,72 |
7. | Lubomír Nádeníček | TCH | 13,76 |
8. plass | Petr Čech | TCH | 13.86 |
Finale 7. september
Vind: +0,3 m / s
400 m hekk
plass | atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | John Akii-Bua | UGA | 47,82 WR |
2 | Ralph Mann | forente stater | 48,51 |
3 | David Hemery | GBR | 48,52 |
4. plass | Jim Seymour | forente stater | 48,64 |
5 | Rainer Schubert | GER | 49,65 |
Sjette | Yevgeny Gavrilenko | URS | 49,66 |
Stavros Tziortzis | GRE | ||
8. plass | Yuri Sorin | URS | 50.25 |
Finale 2. september
3000 m hinder
plass | atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Kipchoge Keino | KEN | 8: 23.64 ELLER |
2 | Ben Jipcho | KEN | 8: 24,62 |
3 | Tapio kantaner | FIN | 8: 24,66 |
4. plass | Bronislaw Malinowski | STANG | 8: 27,92 |
5 | Dušan Moravčík | TCH | 8: 29.06 |
Sjette | Amos Biwott | KEN | 8: 33,48 |
7. | Romualdas Bitė | URS | 8: 34,64 |
8. plass | Pekka Päivärinta | FIN | 8: 37,17 |
Finale 4. september
4 × 100 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | forente stater |
Larry Black Robert Taylor Gerald Tinker Eddie Hart |
38,19 WR |
2 | Sovjetunionen |
Alexandr Korneljuk Vladimir Lowezki Juris Silovs Valerij Borsow |
38,50 |
3 | BR Tyskland |
Jobst Hirscht Karlheinz Klotz Gerhard Wucherer Klaus Ehl |
38,79 |
4. plass | Tsjekkoslovakia |
Jaroslav Matoušek Juraj Demeč Jiří Kynos Luděk Bohman |
38,82 |
5 | DDR |
Manfred Kokot Bernd Borth Hans-Jürgen Bombach Siegfried Schenke |
38,90 |
Sjette | Polen |
Stanisław Wagner Tadeusz Cuch Jerzy Czerbniak Zenon Nowosz |
39.03 |
7. | Frankrike |
Patrick Bourbeillon Jean-Pierre Grès Gérard Fenouil Bruno Cherrier |
39,14 |
8. plass | Italia |
Vincenzo Guerini Ennio Preatoni Luigi Benedetti Pietro Mennea |
39,14 |
Finale 10. september
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Kenya |
Charles Asati Munyoro Nyamau Robert Ouko Julius Sang |
2: 59,83 |
2 | Storbritannia |
Martin Reynolds Alan Pascoe David Hemery David Jenkins |
3: 00.46 |
3 | Frankrike |
Gilles Bertould Roger Velasquez Francis Kerbiriou Jacques Carette |
3: 00.65 |
4. plass | BR Tyskland |
Bernd Herrmann Horst-Rüdiger Schlöske Hermann Koehler Karl Honz |
3: 00.88 |
5 | Polen |
Jan Werner Jan Balachowski Zbigniew Jaremski Andrzej Badeński |
3: 01.05 |
Sjette | Finland |
Stig Lönnqvist Ari Salin Ossi Karttunen Markku Kukkoaho |
3: 01.12 |
7. | Sverige |
Erik Carlgren Anders Faager Kenth Öhman Ulf Rönner |
3: 02.57 |
8. plass | Trinidad og Tobago |
Arthur Cooper Pat Marshall Charles Joseph Edwin Roberts |
3: 03.58 |
Finale 10. september
20 km gange
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Peter Frenkel | DDR | 1: 26: 42.4 ELLER |
2 | Volodymyr Holubnychy | URS | 1: 26: 55.2 |
3 | Hans-Georg Reimann | DDR | 1: 27: 16.6 |
4. plass | Gerhard Sperling | DDR | 1: 27: 55.0 |
5 | Nikolai Smaga | URS | 1: 28: 16.6 |
Sjette | Paul Nihill | GBR | 1: 28: 44.4 |
7. | Jan Ornoch | STANG | 1: 32: 01,6 |
8. plass | Vittorio Visini | ITA | 1: 32: 30.0 |
31. august
50 km gange
plass | atlet | land | Tid (h) |
---|---|---|---|
1 | Bernd Kannenberg | GER | 3: 56: 11.6 ELLER |
2 | Weniamin soldiersko | URS | 3: 58: 24.0 |
3 | Larry Young | forente stater | 4: 00: 46.0 |
4. plass | Otto Bartsch | URS | 4: 01: 35.4 |
5 | Peter Selzer | DDR | 4: 04: 05.4 |
Sjette | Gerhard Weidner | GER | 4: 06: 26.0 |
7. | Vittorio Visini | ITA | 4: 08: 31.4 |
8. plass | Gabriel Hernández | MEX | 4: 12: 09.0 |
3. september
høydehopp
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Jüri Tarmak | URS | 2.23 |
2 | Stefan Junge | DDR | 2.21 |
3 | Dwight Stones | forente stater | 2.21 |
4. plass | Hermann Magerl | GER | 2.18 |
5 | Ádám Szepesi | HUN | 2.18 |
Sjette | John Beers | KAN | 2.15 |
Istvan Major | HUN | ||
8. plass | Rustam Akhmetov | URS | 2.15 |
Finale 10. september
Jüri Tarmak var den siste høyhopperen som oppnådde en olympisk seier i straddle- stilen.
Polhvelv
plass | atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Nordwig | DDR | 5.50 ELLER |
2 | Bob Seagren | forente stater | 5.40 |
3 | Jan Johnson | forente stater | 5.35 |
4. plass | Reinhard Kuretzky | GER | 5.30 |
5 | Bruce Simpson | KAN | 5.20 |
Sjette | Volker Ohl | GER | 5.20 |
7. | Hans Lagerqvist | SVE | 5.20 |
8. plass | François Tracanelli | FRA | 5.10 |
Finale 2. september
Wolfgang Nordwig ble den første ikke-amerikanske olympiske mesteren i stavsprang siden de olympiske mellomlegene i 1906 , men hadde godt av at noen hoppere, inkludert svensken Kjell Isaksson og amerikanerne, fikk forbud mot å bruke katapultstangen de tidligere hadde brukt siden begynnelsen av sesongen i siste øyeblikk.
Lengdehopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Randy Williams | forente stater | 8,24 |
2 | Hans Baumgartner | GER | 8.18 |
3 | Arnie Robinson | forente stater | 8.03 |
4. plass | Joshua Owusu | GHA | 8.01 |
5 | Preston Carrington | forente stater | 7,99 |
Sjette | Max Klauss | DDR | 7,96 |
7. | Alan Lerwill | GBR | 7,91 |
8. plass | Leonid Barkowskyj | URS | 7,75 |
Finale 9. september
Trippelhopp
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Saneyev | URS | 17.35 |
2 | Jörg Drehel | DDR | 17.31 |
3 | Nelson Prudêncio | BRA | 17.05 |
4. plass | Carol Corbu | ROME | 16.85 |
5 | John Craft | forente stater | 16.83 |
Sjette | Mansour lysbilde | SEN | 16.83 |
7. | Michał Joachimowski | STANG | 16.69 |
8. plass | Kristen Fløgstad | HELLER IKKE | 16.44 |
Finale 4. september
Kulestøt
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Wladyslaw Komar | STANG | 21.18 ELLER |
2 | George Woods | forente stater | 21.17 |
3 | Hartmut Briesenick | DDR | 21.14 |
4. plass | Hans-Peter Gies | DDR | 21.14 |
5 | Al Feuerbach | forente stater | 21.01 |
Sjette | Brian Oldfield | forente stater | 20.91 |
7. | Heinfried Birlenbach | GER | 20.37 |
8. plass | Vilmos Varjú | HUN | 20.10 |
Finale 9. september
Diskuskast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ludvík Daněk | TCH | 64,40 |
2 | Jay nyttår | forente stater | 63,50 |
3 | Ricky Bruch | SVE | 63,40 |
4. plass | John Powell | forente stater | 62,82 |
5 | Géza Fejér | HUN | 62,62 |
Sjette | Detlef Thorith | DDR | 62.42 |
7. | Ferenc Tégla | HUN | 60,60 |
8. plass | Tim Vollmer | forente stater | 60,24 |
Finale 2. september
Hammerkast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Anatoly Bondarchuk | URS | 75,50 ELLER |
2 | Jochen Sachse | DDR | 74,96 |
3 | Vasily Chmelewski | URS | 74.04 |
4. plass | Uwe Beyer | GER | 71,52 |
5 | Gyula Zsivótzky | HUN | 71.38 |
Sjette | Sándor Eckschmiedt | HUN | 71,20 |
7. | Edwin Klein | GER | 71,14 |
8. plass | Shigenobu Murofushi | JPN | 70,88 |
Finale 7. september
Spydkast
plass | atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Klaus Wolfermann | GER | 90.48 ELLER |
2 | Jānis Lūsis | URS | 90.46 |
3 | Bill Schmidt | forente stater | 84.42 |
4. plass | Hannu Siitonen | FIN | 84.32 |
5 | Bjørn Grimnes | HELLER IKKE | 83.08 |
Sjette | Jorma Kinnunen | FIN | 82.08 |
7. | Miklós Németh | HUN | 81,98 |
8. plass | Fred Luke | forente stater | 80.06 |
Finale 3. september
Tikamp
plass | atlet | land | P - offisiell verdi. | P - 85 verdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Mykola Awilow | URS | 8454 WR | 8466 |
2 | Leonid Lytwynenko | URS | 8035 | 7970 |
3 | Ryszard Katus | STANG | 7984 | 7936 |
4. plass | Jeff Bennett | forente stater | 7974 | 7918 |
5 | Stefan Schreyer | DDR | 7950 | 7907 |
Sjette | Freddy Herbrand | BEL | 7947 | 7896 |
7. | Steen Smidt-Jensen | DE | 7947 | 7909 |
8. plass | Tadeusz Janczenko | STANG | 7861 | 7790 |
7. og 8. september
Scoringen var basert på poengtabellen fra 1964, som også ble brukt ved de siste OL . For en bedre klassifisering av ytelsen, i tillegg til de offisielle poengene i henhold til rangeringstabellen fra 1964, er også antall poeng konvertert i henhold til dagens rangeringssystem fra 1985. I følge denne tabellen, som er gyldig i dag, ville den syvende plasserte dansken Steen Smidt-Jensen rykket opp to plasser. Kamperne i rekkene fem og seks ville hver ha falt ett sted tilbake. Det ville ikke ha vært noen ytterligere endringer i topp åtte. Men disse sammenligningene er bare veiledende, fordi de forskjellige standardene for tiden må gjelde som grunnlag.
Resultater kvinner
100 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Renate Stecher | DDR | 11.07 WRe / ORe |
2 | Raelene Boyle | UTE | 11.23 |
3 | Silvia Chivás | CUB | 11.24 |
4. plass | Iris Davis | forente stater | 11.32 |
5 | Annegret Richter | GER | 11.38 |
Sjette | Alice Annum | GHA | 11.41 |
7. | Barbara Ferrell | forente stater | 11.45 |
8. plass | Eva Glesková | TCH | 12.48 |
Finale 2. september
Vind: −0,2 m / s
200 m
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Renate Stecher | DDR | 22.40 WRe / OR |
2 | Raelene Boyle | UTE | 22.45 |
3 | Irena Szewińska | STANG | 22.74 |
4. plass | Ellen Stropahl | DDR | 22.75 |
5 | Annegret Kroniger | GER | 22.89 |
Sjette | Christina Heinich | DDR | 22.89 |
7. | Alice Annum | GHA | 22.99 |
8. plass | Rosie Allwood | SYLTETØY | 23.11 |
Finale 7. september
Vind: +1,1 m / s
400 moh
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Monika Zehren | DDR | 51.08 ELLER |
2 | Rita Wilden | GER | 51,21 |
3 | Kathy Hammond | forente stater | 51,64 |
4. plass | Helga Seidler | DDR | 51,86 |
5 | Mable Fergerson | forente stater | 51,96 |
Sjette | Charlene Rendina | UTE | 51,99 |
7. | Dagmar Käsling | DDR | 52,19 |
8. plass | Györgyi Balogh | HUN | 52,39 |
Finale 7. september
800 m
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Hildegard Falck | GER | 1: 58,55 ELLER |
2 | Nijolė Sabaitė | URS | 1: 58,65 |
3 | Gunhild Hoffmeister | DDR | 1: 59,19 |
4. plass | Svetla Slateva | BUL | 1: 59,72 |
5 | Vera Nikolić | YUG | 1: 59,98 |
Sjette | Ileana Silai | ROME | 2: 00.04 |
7. | Rosemary Stirling | GBR | 2: 00.15 |
8. plass | Abby Hoffman | KAN | 2: 00.17 |
Finale 3. september
1500 moh
plass | Atlet | land | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | Lyudmila Bragina | URS | 4: 01.38 WR |
2 | Gunhild Hoffmeister | DDR | 4: 02.83 |
3 | Paola Cacchi | ITA | 4: 02.85 |
4. plass | Karin Burneleit | DDR | 4: 04.11 |
5 | Sheila Carey | GBR | 4: 04.81 |
Sjette | Ilya Keizer | NED | 4: 05.13 |
7. | Tamara Pangelova | URS | 4: 06.45 |
8. plass | Jennifer Orr | UTE | 4: 12.15 |
Finale 9. september
100 m hekk
plass | Atlet | land | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | Annelie Ehrhardt | DDR | 12,59 WRel / ELLER |
2 | Valeria Bufanu | ROME | 12,84 |
3 | Karin Balzer | DDR | 12.90 |
4. plass | Pam Ryan | UTE | 12.98 |
5 | Teresa Nowak | STANG | 13.17 |
Sjette | Danuta Straszyńska | STANG | 13.18 |
7. | Annerose Krumpholz | DDR | 13.27 |
8. plass | Grażyna Rabsztyn | STANG | 13.44 |
Finalen 8. september
Vind: −0,6 m / s
4 × 100 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (er) |
---|---|---|---|
1 | BR Tyskland |
Christiane Krause Ingrid Mickler-Becker Annegret Irrgang Heide Rosendahl |
42,81 WR |
2 | DDR |
Evelin Kaufer Christina Heinich Bärbel Struppert Renate Stecher |
42,95 |
3 | Cuba |
Marlene Elejarde Carmen Valdés Fulgencia Romay Silvia Chivás |
43,36 |
4. plass | forente stater |
Martha Watson Mattiline gjengir Mildrette Hyggelig Iris Davis |
43,39 |
5 | Sovjetunionen |
Marina Sidorova Galina Bucharina Lyudmila Scharkowa Nadezhda Besfamilnaya |
43,59 |
Sjette | Australia |
Maureen Caird Raelene Boyle Marion Hoffman Penny Gillies |
43,61 |
7. | Storbritannia |
Andrea Lynch Della Pascoe Judy Vernon Anita Neil |
43,71 |
8. plass | Polen |
Helena Fliśnik Barbara Bakulin Urszula Jóźwik Danuta Jędrejek |
44.20 |
Finale 10. september
4 × 400 m stafett
plass | land | Idrettsutøvere | Tid (min) |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Dagmar Käsling Rita Kühne Helga Seidler Monika Zehrt |
3: 22,95 WR |
2 | forente stater |
Mable Fergerson Madeline Manning-Jackson Cheryl Toussaint Kathy Hammond |
3: 25.15 |
3 | BR Tyskland |
Anette Rückes Inge Bödding Hildegard Falck Rita Wilden |
3: 26,51 |
4. plass | Frankrike |
Martine Duvivier Colette Besson Bernadette Martin Nicole Duclos |
3: 27,52 |
5 | Storbritannia |
Verona Bernard Janet Simpson Jannette Roscoe Rosemary Stirling |
3: 28,74 |
Sjette | Australia |
Allison Ross-Edwards Raelene Boyle Cheryl Peasley Charlene Rendina |
3: 28,84 |
7. | Finland |
Marika Eklund Pirjo Wilmi Tuula Rautanen Mona-Lisa Strandvall |
3: 29.44 |
8. plass | Sovjetunionen |
Lyubow Runzo Olga Minejewa Natalja Tschistjakowa Nadeschda Kolesnikowa |
3: 31,89 |
Finale 10. september
høydehopp
plass | Atlet | land | Høyde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ulrike Meyfarth | GER | 1,92 WRe |
2 | Jordanka Blagoewa | BUL | 1,88 |
3 | Ilona Gusenbauer | AUT | 1,88 |
4. plass | Barbara Inkpen | GBR | 1,85 |
5 | Rita Schmidt | DDR | 1,85 |
Sjette | Sara Simeoni | ITA | 1,85 |
7. | Rosemarie Witschas | DDR | 1,85 |
8. plass | Debbie Brill | KAN | 1,82 |
Finale 4. september
Lengdehopp
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Heide Rosendahl | GER | 6,78 |
2 | Diana Jorgowa | BUL | 6,77 |
3 | Eva Šuranová | TCH | 6,67 |
4. plass | Marcia Garbey | CUB | 6.52 |
5 | Heidi Schüller | GER | 6.51 |
Sjette | Meta-antenner | SUI | 6.49 |
7. | Viorica Viscopoleanu | ROME | 6.48 |
8. plass | Margrit Olfert | DDR | 6.46 |
Finale 31. august
Kulestøt
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadezhda Tschischowa | URS | 21.03 WR |
2 | Margitta Gummel | DDR | 20.22 |
3 | Ivanka Christowa | BUL | 19.35 |
4. plass | Esfir Dolschenko | URS | 19.24 |
5 | Marianne Adam | DDR | 18.94 |
Sjette | Marita Lange | DDR | 18.85 |
7. | Helena Fibingerová | TCH | 18.81 |
8. plass | Elena Stoyanova | BUL | 18.34 |
Finale 7. september
Diskuskast
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Faina Melnik | URS | 66,62 ELLER |
2 | Argentina Menis | ROME | 65.06 |
3 | Wassilka Stoewa | BUL | 64.34 |
4. plass | Tamara Danilova | URS | 62,86 |
5 | Liesel Westermann | GER | 62,18 |
Sjette | Gabriele Hinzmann | DDR | 61,72 |
7. | Carmen Ionescu | ROME | 60,42 |
8. plass | Lyudmila Muravyova | URS | 59.00 |
Finale 10. september
Spydkast
plass | Atlet | land | Bredde (m) |
---|---|---|---|
1 | Ruth Fuchs | DDR | 63,88 ELLER |
2 | Jacqueline Todten | DDR | 62,54 |
3 | Kate Schmidt | forente stater | 59,94 |
4. plass | Lyutvian Mollowa | BUL | 59,36 |
5 | Nataša Urbančič | YUG | 59.06 |
Sjette | Eva Janko | AUT | 58,56 |
7. | Ewa Gryziecka | STANG | 57.00 |
8. plass | Svetlana Koroljowa | URS | 56,36 |
Finalen 1. september
Femkamp
plass | Atlet | land | P - offisiell verdi. | P - 80 verdi. |
---|---|---|---|---|
1 | Mary Peters | GBR | 4801 WR | 4841 |
2 | Heide Rosendahl | GER | 4791 | 4852 |
3 | Burglinde Pollak | DDR | 4768 | 4807 |
4. plass | Christine Bodner | DDR | 4671 | 4699 |
5 | Valentina Tikhomirova | URS | 4597 | 4604 |
Sjette | Nedjalka Angelova | BUL | 4496 | 4497 |
7. | Karen Mack | GER | 4449 | 4441 |
8. plass | Ilona Bruzsenyák | HUN | 4419 | 4403 |
2. og 3. september
Scoringen var basert på den nylig introduserte poengtabellen fra 1971, som hadde blitt nødvendig for å oppfylle de endrede prestasjonsstandardene i de enkelte fagene. I tillegg hadde 80 meter hekk tidligere inkludert i femkamp blitt erstattet av 100 meter hekk . Derfor er resultatene oppnådd her ikke sammenlignbare med verdiene til tidligere resultater i henhold til det gamle klassifiseringssystemet.
For en bedre klassifiseringsytelse i tillegg til offisielle poeng etter tabellen i 1971, ifølge i dag i er Heptathlon gyldig scoringssystem fra 1980 konverterte score med spesifisert. I følge denne tabellen ville det bare ha skjedd en endring i rekkefølgen av de første åtte: de første og andre plasserte utøverne ville ha byttet ut medaljene. Men disse sammenligningene er bare veiledende, fordi de forskjellige standardene for tiden må gjelde som grunnlag.
litteratur
- Werner Schneider / Sport-Informations-Dienst / Bertelsmann sportsredaksjon: De olympiske leker 1972. München - Kiel - Sapporo . Bertelsmann-Verlag, München / Gütersloh / Wien 1972, ISBN 3-570-04559-5
- "Vi har alltid OL" . I: Der Spiegel . Nei. 32 , 1972 ( online ).
- Den første gullmedaljen for tysk friidrett ble vunnet av en kvinne i 1928. Og også i München er det mer sannsynlig at kvinner er medaljekandidater enn menn . I: Der Spiegel . Nei. 34 , 1972 ( online ).
- De olympiske leker i München 1972. I: Mittelbayerische Zeitung , 5. september 2012; åpnet 14. november 2017
- Heide Rosendahl: 400 meter tysk myte . I: Der Tagesspiegel , 15. juli 2009, åpnet 14. november 2017
weblenker
- Offisiell rapport, bind 3 Konkurransene . (PDF; 28 MB) s. 14 f. Og s. 43–99 (engelsk, fransk, tysk) åpnet 14. november 2017
- IOCs nettsted for olympiske leker i 1972 på olympic.org, åpnet 14. november 2017
- München 1972. Deutschlandfunk 1. september 2012, åpnet 14. november 2017
- Olympiske leker i München 1972. Navn - tall - Fakta på mahnert-online.de, åpnet 14. november 2017
- München 1972: Terror ødelegger de muntre spillene på rio.sportschau.de, åpnet 14. november 2017
- Den "gylne søndag" av tysk friidrett 3. september 1972 i München - Hildegard Falck - Bernd Kannenberg og Klaus Wolfermann. Sports Museum 3. september 2012, åpnet 14. november 2017
- Så Wolfermann beklaget sin seier . Welt Online / n24, 29. mars 2016, åpnet 14. november 2017
- Heide Rosendahls gyldne øyeblikk fra München . Westdeutsche Zeitung, 13. februar 2012, åpnet 14. november 2017
- Olympia 1972 og 1976. Å se en film med Ulrike Nasse-Meyfarth på wdr.de, åpnet 14. november 2017
- Til tross for at de falt til verdensrekorden , fikk Runner's World 26. juli 2010 tilgang til 14. november 2017
Videoer
- Sommer-OL i München 1972 De muntre spillene, de tragiske spillene på youtube.com, publisert 14. september 2014, åpnet 14. november 2017
- Deutschlandspiegel 217/1972 på filmothek.bundesarchiv.de, område 6:49 min - 14:25 min, åpnet 14. november 2017
Individuelle bevis
- ↑ Offisiell rapport, bind 3 Konkurransene . (PDF; 28 MB) s.43 (engelsk, fransk, tysk) åpnet 14. november 2017
- ↑ Offisiell rapport, bind 3 Konkurransene . (PDF; 28 MB) s. 14 (engelsk, fransk, tysk) åpnet 14. november 2017
- ^ Werner Schneider / Sport-Informations-Dienst / Bertelsmann Sportredaktion, De olympiske leker 1972. München - Kiel - Sapporo, Bertelsmann-Verlag, München, Gütersloh, Wien 1972, ISBN 3-570-04559-5 , s. 18-21
- ^ "The Games must go on" - Minnehøytiden til München 1972 . ( Memento av den opprinnelige fra 14 november 2017 i Internet Archive ) Omtale: The arkivet koblingen ble satt inn automatisk og har ennå ikke blitt sjekket. Vennligst sjekk originalen og arkivlenken i henhold til instruksjonene, og fjern deretter denne meldingen. Westdeutsche Zeitung, 4. september 2012, åpnet 14. november 2017
- Hoppet høyt, falt lavt . Süddeutsche Zeitung magazin , 31/2012, åpnet 14. november 2017