Liste over medlemmer av delstatsparlamentet i Sachsen-Anhalt (7. valgperiode)
Denne listen gir en oversikt over alle medlemmene av delstatsparlamentet i Sachsen-Anhalt i den 7. valgperioden (2016 til 2021).
Det 7. statlige parlamentet ble valgt 13. mars 2016 . Det konstituerende møtet fant sted 12. april 2016.
Bureau
- President:
- Hardy Güssau (CDU), trakk seg 21. august 2016
- Gabriele Brakebusch (CDU), siden 1. september 2016
- Visepresidenter:
- Daniel Rausch (AfD), trakk seg 2. juni 2016
- Willi Mittelstädt (AfD), siden 30. september 2016
- Wulf Gallert (Venstre)
sammensetning
Ved statsvalget 13. mars 2016 ble resultatet som følger. På grunn av endringer i parlamentarisk gruppemedlemskap, skiller dagens sammensetning seg fra det opprinnelige resultatet:
Politisk parti | prosent | Fordeling av seter | nåværende fordeling av seter |
---|---|---|---|
CDU | 29,8% | 30. | 30. |
AfD | 24,3% | 25 | 21 |
Venstre | 16,3% | 16 | 16 |
SPD | 10,6% | 11 | 11 |
Alliance 90 / De Grønne | 5,2% | 5 | 5 |
ikke-tilknyttet | - | 0 | 4. plass |
Total | 87 | 87 |
Parlamentariske grupper
brøkdel | Leder | nestleder | Parlamentariske administrerende direktører |
---|---|---|---|
CDU | Siegfried Borgwardt |
Ulrich Thomas Gabriele Brakebusch (til september 2016) Eva Feußner (fra september 2016 til februar 2018) Lars-Jörn Zimmer (siden februar 2018) |
Markus kort |
AfD |
André Poggenburg (til mars 2018) Oliver Kirchner (siden mars 2018) |
Sarah Sauermann (til november 2016) Tobias Rausch Matthias Lieschke (til november 2016) Oliver Kirchner (til mars 2018) Matthias Büttner (til november 2016) Ulrich Siegmund (siden mars 2018) Mario Lehmann (siden november 2016) |
Daniel Roi (til november 2016) Robert Farle (siden november 2016) |
Venstre |
Swen Knöchel (til oktober 2017) Thomas Lippmann (siden november 2017) Eva von Angern (siden desember 2020) |
Birke Bull-Bischoff (til november 2017) Kerstin Eisenreich (siden november 2017) Henriette Quade (siden november 2017) Eva von Angern (frem til desember 2020) |
Stefan Gebhardt |
SPD | Katja Pähle |
Silke Schindler Andreas Steppuhn |
Rüdiger Erben |
Alliance 90 / De Grønne | Cornelia Lüddemann |
Dorothea Frederking (frem til april 2018) ledig siden den gang |
Sebastian Striegel |
Parlamentsmedlemmer
bilde | Medlem av delstatsparlamentet | Født | brøkdel | Landtag valgkrets | Første stemmer i% |
Merknader |
---|---|---|---|---|---|---|
Wolfgang Aldag | 1968 | GRØNN | Landeliste | 4. mai 2016 flyttet opp for Claudia Dalbert | ||
Eva av Angern | 1976 | VENSTRE | Landeliste | |||
Gottfried Backhaus | 1958 | ikke-tilknyttet | 40 Querfurt | 33.1 | Trakk seg fra AfDs parlamentariske gruppe 2. juni 2017 og fra AfD 17. oktober 2017, ble med i det blå partiet i januar 2018 , siden oppløsningen 31. desember 2019 | |
Katja Bahlmann | 1976 | venstre | Landeliste | rykket opp 2. november 2017 for Matthias Höhn | ||
Jürgen Barth | 1955 | SPD | Landeliste | |||
Frank Bommersbach | 1963 | CDU | Landeliste | 21. februar 2018 rykket opp for Eva Feußner | ||
Bernhard Bönisch | 1953 | CDU | 37 Sal III | 24.6 | ||
Carsten Borchert | 1962 | CDU | 01 Salzwedel | 33.6 | ||
Siegfried Borgwardt | 1957 | CDU | 25 Jessen | 29.0 | ||
Gabriele Brakebusch | 1954 | CDU | 09 Oschersleben | 30.0 | President for statsparlamentet (fra september 2016) | |
Christina Buchheim | 1970 | VENSTRE | 22 Koethen | 26.5 | ||
Matthias Büttner | 1983 | AfD | 17 Staßfurt | 32.1 | ||
Bernhard Daldrup | 1961 | CDU | 15 Blankenburg | 42.4 | ||
Jens Diederichs | 1963 | ikke-tilknyttet | 32 Eisleben | 31.5 | Trakk seg fra AfDs parlamentariske gruppe og partiet 6. juni 2017, ble akseptert i CDUs parlamentariske gruppe 13. juni 2017, trakk seg fra CDUs parlamentariske gruppe 2. januar 2020 og ble med i Free Voters party | |
Kerstin Eisenreich | 1969 | VENSTRE | Landeliste | |||
Rüdiger Erben | 1967 | SPD | Landeliste | |||
Robert Farle | 1950 | AfD | 33 Saalekreis | 30.1 | ||
Dorothea Frederking | 1964 | GRØNN | Landeliste | |||
Lydia Funke | 1982 | AfD | Landeliste | |||
Wulf Gallert | 1963 | VENSTRE | Landeliste | Visepresident for statsparlamentet | ||
Stefan Gebhardt | 1974 | VENSTRE | Landeliste | |||
Andreas Gehlmann | 1974 | AfD | 31 Sangerhausen | 30.3 | ||
Angela Gorr | 1957 | CDU | 16 Wernigerode | 39.9 | ||
Falko pit | 1977 | SPD | Landeliste | 18. mai 2016 rykket opp for Jörg Felgner | ||
Detlef Gürth | 1962 | CDU | 18 Aschersleben | 28.9 | ||
Hardy Güssau | 1962 | CDU | 04 Stendal | 32.4 | President for statsparlamentet (frem til august 2016) | |
Uwe Harms | 1963 | CDU | 02 Gardelegen-blokker | 30.5 | ||
Ren Haseloff | 1954 | CDU | 27 Dessau-Roßlau-Wittenberg | 32.9 | ||
Kristin Heiss | 1983 | VENSTRE | Landeliste | |||
Guido Henke | 1964 | venstre | Landeliste | 6. november 2017 rykket opp for Birke Bull-Bischoff | ||
Guido Heuer | 1966 | CDU | 20 Wanzleben | 38,0 | ||
Doreen Hildebrandt | 1973 | VENSTRE | Landeliste | |||
Monika Hohmann | 1959 | VENSTRE | Landeliste | |||
Andreas Höppner | 1968 | VENSTRE | Landeliste | |||
Thomas Höse | 1967 | AfD | Landeliste | |||
Holger Hövelmann | 1967 | SPD | Landeliste | |||
Eduard Jantos | 1953 | CDU | Landeliste | 28. juni 2018 rykket opp for Ralf Geisthardt | ||
Thomas Keindorf | 1958 | CDU | 38 Sal IV | 29.5 | ||
Oliver Kirchner | 1966 | AfD | 10 Magdeburg I | 23.8 | ||
Swen ankel | 1973 | VENSTRE | Landeliste | |||
Hagen Kohl | 1969 | AfD | Landeliste | |||
Angela Kolb-Janssen | 1963 | SPD | Landeliste | |||
Jens Kolze | 1967 | CDU | Landeliste | 1. juni 2016 flyttet opp for Gunnar Schellenberger | ||
Dietmar Krause | 1960 | CDU | 23 Zerbst | 29.3 | ||
Tobias Krull | 1977 | CDU | 11 Magdeburg II | 26.9 | ||
Markus kort | 1970 | CDU | 06 slott | 28.8 | ||
Hendrik Lange | 1977 | VENSTRE | Landeliste | |||
Mario Lehmann | 1970 | AfD | Landeliste | |||
Harry Lienau | 1955 | CDU | Landeliste | 1. august 2019 rykket opp for Florian Philipp | ||
Matthias Lieschke | 1970 | AfD | Landeliste | |||
Thomas Lippmann | 1961 | VENSTRE | Landeliste | |||
Hannes Loth | 1981 | AfD | Landeliste | |||
Cornelia Lüddemann | 1968 | GRØNN | Landeliste | |||
Olaf mester | 1971 | GRØNN | Landeliste | |||
Willi Mittelstädt | 1947 | AfD | 39 Merseburg | 32.3 | Visepresident for statsparlamentet (fra september 2016) | |
Ronald Mormann | 1966 | SPD | Landeliste | 3. november 2017 rykket opp for Katrin Budde | ||
Volker Olenicak | 1966 | AfD | 29 Bitterfeld | 33.4 | ||
Katja Pähle | 1977 | SPD | Landeliste | |||
André Poggenburg | 1975 | ikke-tilknyttet | 41 tid | 31.6 | Trakk seg fra AfD 10. januar 2019 og fra AfD parlamentariske gruppe 22. januar 2019, ADPM- medlem fra januar til august 2019 | |
Henriette Quade | 1984 | VENSTRE | Landeliste | |||
Detlef Radke | 1956 | CDU | 05 Genthin | 30.5 | ||
Alexander Raue | 1973 | AfD | 35 Hall I | 31.1 | ||
Daniel Rausch | 1963 | AfD | Landeliste | Visepresident for statsparlamentet (frem til juni 2016) | ||
Tobias Rausch | 1990 | AfD | Landeliste | |||
Daniel Roi | 1987 | AfD | 28 Wolfen | 31.0 | ||
Sarah Sauermann | 1988 | ikke-tilknyttet | 21 Bernburg | 30.8 | forlot stortingsgruppen i AfD 28. mai 2017 | |
Andreas Schachtschneider | 1961 | CDU | Landeliste | flyttet opp 11. januar 2021 for Daniel Szarata | ||
Frank Scheurell | 1962 | CDU | 24 Wittenberg | 33.6 | ||
Silke Schindler | 1962 | SPD | Landeliste | |||
Andreas Schmidt | 1970 | SPD | Landeliste | |||
Jan Wenzel Schmidt | 1991 | AfD | Landeliste | |||
André Schröder | 1969 | CDU | Landeliste | |||
Chris Schulenburg | 1980 | CDU | 03 Havelberg-Osterburg | 40.1 | ||
Andreas Schumann | 1964 | CDU | 13 Magdeburg IV | 27.9 | ||
Ulrich Siegmund | 1990 | AfD | Landeliste | |||
Verena Späthe | 1958 | SPD | Landeliste | rykket opp 15. august 2016 for Nadine Hampel | ||
Marcus Spiegelberg | 1992 | AfD | 43 Weissenfels | 31.8 | ||
Holger Stahlknecht | 1964 | CDU | 08 Wolmirstedt | 37.6 | ||
Andreas Steppuhn | 1962 | SPD | Landeliste | |||
Sebastian Striegel | 1981 | GRØNN | Landeliste | |||
Daniel Sturm | 1977 | CDU | 42 Naumburg | 31.9 | ||
Ulrich Thomas | 1968 | CDU | 30 Quedlinburg | 34.1 | ||
Hans-Thomas Tillschneider | 1978 | AfD | 34 Bad Dürrenberg-Saalekreis | 30.9 | ||
Marco Tullner | 1968 | CDU | 36 Sal II | 26.0 | ||
Daniel Wald | 1982 | AfD | Landeliste | 16. april 2018 rykket opp for Andreas Mrosek | ||
Lars-Jörn Zimmer | 1970 | CDU | Landeliste | 17. mai 2016 rykket opp for Edwina Koch-Kupfer | ||
Dagmar Zoschke | 1959 | VENSTRE | Landeliste |
Pensjonerte parlamentsmedlemmer
bilde | Medlem av delstatsparlamentet | Født | brøkdel | Landtag valgkrets | Første stemmer i% |
Merknader |
---|---|---|---|---|---|---|
Katrin Budde | 1965 | SPD | Landeliste | Etter valget til det 19. tyske forbundsdagen, erklæring om fraskrivelse av mandat 26. oktober 2017, med virkning fra 2. november 2017, etterfølger Ronald Mormann | ||
Birch Bull-Bischoff | 1963 | VENSTRE | Landeliste | Etter å ha blitt valgt til det 19. tyske forbundsdagen, erklæring om fraskrivelse av mandat 25. oktober 2017, med virkning fra 1. november 2017, etterfølger Guido Henke | ||
Claudia Dalbert | 1954 | GRØNN | Landeliste | Etter utnevnelse som minister for miljø, jordbruk og energi, erklæring om fraskrivelse av mandat 26. april 2016, med virkning fra 3. mai 2016, etterfølger Wolfgang Aldag | ||
Jörg Felgner | 1972 | SPD | Landeliste | Etter utnevnelse som økonomi- og vitenskapsminister, erklæring om fratredelsen av mandatet 10. mai 2016, med virkning fra 17. mai 2016, etterfølger Falko Grube | ||
Eva Feussner | 1963 | CDU | Landeliste | Etter utnevnelse som statssekretær for utdanning, erklæring om fraskrivelse av mandat 12. februar 2018 med virkning fra 19. februar 2018, etterfølger Frank Bommersbach | ||
Ralf Geisthardt | 1954 | CDU | 07 Haldensleben | 33,0 | Døde 23. juni 2018, etterfølgeren Eduard Jantos | |
Petra Grimm-Benne | 1962 | SPD | Landeliste | Etter utnevnelse som arbeids- og sosialminister, erklæring om fraskrivelse av mandat 10. mai 2016, med virkning fra 17. mai 2016, etterfølger Nadine Hampel | ||
Nadine Hampel | 1975 | SPD | Landeliste | 18. mai 2016 rykket opp for Petra Grimm-Benne- erklæringen om fraskrivelse av mandat 4. august 2016, med virkning fra 11. august 2016, etterfølger Verena Späthe | ||
Matthias Höhn | 1975 | VENSTRE | Landeliste | Etter å ha blitt valgt til det 19. tyske forbundsdagen, erklæringen om fraskrivelse av mandat 25. oktober 2017, med virkning fra 1. november 2017, etterfølger Katja Bahlmann | ||
Edwina Koch-Kupfer | 1962 | CDU | Landeliste | Etter utnevnelse som statssekretær for utdanning, erklæring om frafall av mandat 9. mai 2016, med virkning fra 16. mai 2016, etterfølger Lars-Jörn Zimmer | ||
Andreas Mrosek | 1958 | AfD | 26 Dessau-Roßlau | 25.5 | valgt til det 19. tyske forbundsdagen 24. september 2017 ; Erklæring om frafall av mandat 27. mars 2018, med virkning fra 15. april 2018, etterfølger Daniel Wald | |
Florian Philipp | 1980 | CDU | 12 Magdeburg III | 30.1 | Erklæring om frafall av mandat etter bytte til statsrevisjonskontoret i Sachsen-Anhalt 9. juli 2019, med virkning fra 31. juli 2019, etterfølger Harry Lienau | |
Gunnar Schellenberger | 1960 | CDU | 19 Schönebeck | 29.5 | Etter utnevnelse som statssekretær for kultur, erklæring om fraskrivelse av mandat 24. mai 2016, med virkning fra 31. mai 2016, etterfølger Jens Kolze | |
Daniel Szarata | 1982 | CDU | 14 Halberstadt | 35.9 | Etter valg til Lord Mayor of Halberstadt, erklæring om frafall av mandat i slutten av 31. desember 2020, etterfølger Andreas Schachtschneider |
weblenker
- Søk etter representanter på statsparlamentets hjemmeside
Individuelle bevis
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt: Statens parlament i Sachsen-Anhalt - ALLIANCE 90 / DE GRØNNE. Hentet 23. april 2019 .
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt: Tryksaker 7/35. (PDF) Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, 12. mai 2016, åpnet 1. september 2017 .
- ↑ AFD stortingsgruppe mister ytterligere parlamentsmedlemmer. I: Deutschlandfunk . 3. juni 2017. Hentet 3. juni 2017 .
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt: Tryksaker 7/2069. (PDF) Statens parlament i Sachsen-Anhalt, 9. november 2017, åpnet 9. november 2017 .
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 22. februar 2018, trykksaker 7/2491
- ↑ AfD-parlamentariker Diederichs forlater parlamentarisk gruppe og parti ( minnesmerke fra 9. juni 2017 i Internettarkivet ), mdr.de/sachsen-anhalt/ , 6. juni 2017, åpnet 6. juni 2017.
- ↑ CDU stortingsgruppe aksepterer Jens Diederichs ( minnesmerke fra 25 juni 2017 i Internet Archive ), mdr.de/sachsen-anhalt/, 14 juni 2017.
- ↑ Jens Diederichs forlater CDUs parlamentariske gruppe. landtag.sachsen-anhalt.de, åpnet 25. februar 2020 .
- ↑ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 24. mai 2016, trykksaker 7/46
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt: Tryksaker 7/2071. (PDF) Statens parlament i Sachsen-Anhalt, 9. november 2017, åpnet 9. november 2017 .
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt: Tryksaker 7/3128. (PDF) Statens parlament i Sachsen-Anhalt, 2. juli 2018, åpnet 2. juli 2019 .
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 1. juni 2016, trykksaker 7/84
- ↑ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 1. august 2019, trykksaker 7/4690 (PDF)
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 9. november 2017, trykksaker 7/2070
- ↑ Melanie Amann: André Poggenburg forlater AfD . I: Spiegel Online. 10. januar 2019. Hentet 10. januar 2019.
- ↑ mdr.de: Poggenburg forlater også AfD parlamentariske gruppe | MDR.DE. Hentet 24. januar 2019 .
- ↑ Hagen Eichler: Sauermann trekker seg: Tysklands største parlamentariske gruppe i AfD krymper . I: Mitteldeutsche Zeitung . ( mz-web.de [åpnet 29. mai 2017]).
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 12. januar 2021, trykksaker 7/7113
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 17. august 2016, trykksaker 7/248
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 17. april 2018, trykksaker 7/2739
- ↑ Stortinget Sachsen-Anhalt, informasjon fra 20. mai 2016, trykksaker 7/43
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 9. november 2017, trykksaker 7/2070
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, trykksaker 7/2025
- ↑ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 9. november 2017, trykksaker 7/2071
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, trykksaker 7/29
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 12. mai 2016, trykksaker 7/35
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, trykksaker 7/33
- ↑ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 24. mai 2016, trykksaker 7/46
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, trykksaker 7/2436
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 22. februar 2018, trykksaker 7/2491
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt: Tryksaker 7/3128. (PDF) Statens parlament i Sachsen-Anhalt, 2. juli 2018, åpnet 2. juli 2019 .
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, trykksaker 7/34
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 24. mai 2016, trykksaker 7/47
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 24. mai 2016, trykksaker 7/47
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 4. august 2016, trykksaker 7/210
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 17. august 2016, trykksaker 7/248
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, trykksaker 7/2026
- ↑ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 9. november 2017, trykksaker 7/2069
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, trykksaker 7/32
- ↑ Stortinget Sachsen-Anhalt, informasjon fra 20. mai 2016, trykksaker 7/43
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 27. mars 2018, trykksaker 7/2651
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 17. april 2018, trykksaker 7/2739
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 9. juli 2019, trykksaker 7/4592 (PDF)
- ↑ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 1. august 2019, trykksaker 7/4690 (PDF)
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 24. mai 2016, trykksaker 7/50
- ^ Statens parlament i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 1. juni 2016, trykksaker 7/84
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 29. desember 2020, trykksaker 7/7072
- ↑ Statsparlamentet i Sachsen-Anhalt, informasjon fra 12. januar 2021, trykksaker 7/7113