Derby-innsatser
De Derby Stakes er kjent verden over som The Derby eller Epsom Derby og er en av de eldste engelske hesteveddeløp .
Det er en av de mest prestisjefylte flate løpene i gruppe 1 i verden for hingster og hopper på 3 år og går over 2423 m.
Det er sammenlignbare løp i mange land, for eksempel Kentucky Derby i USA , Prix du Jockey Club i Frankrike , Irish Derby og German German . Derbyet er ensbetydende med mange arrangementer innen hestesport, se hovedartikkelen Derby (hestesport) og navnet forekommer i lagidrett i form av lokale derby . Epsom Derby er en av Storbritannias største sportsbegivenheter og blir sendt over hele verden.
Derbyet holdes hver juni på Epsom Downs veddeløpsbane i Epsom . Epsom Derby er andre etappe for den britiske Triple Crown . Det vil bli avholdt etter Guineas 2000 og før St. Leger . Epsom Derby-vinnere konkurrerer ofte i King George VI og Queen Elizabeth Stakes i juli og vender seg deretter til Prix de l'Arc de Triomphe i Frankrike i oktober.
historie
Allerede i 1661 ble det registrert et hesteløp for første gang i den engelske byen Epsom , som fant sted på stedet for Epsom og Walton Downs .
Epsom Oaks
I 1779 organiserte Edward Smith Stanley , 12. jarl av Derby , en konkurranse for seg selv og vennene sine der, der tre år gamle hopper konkurrerte i et løp over en og en halv kilometer og kalte det The Oaks etter sitt gods . Oaks Stakes- løpet holdes på Epsom Downs Racecourse den dag i dag . Epsom Oaks Stakes er et flatt løp i gruppe 1 for 3-årige hopper over 2423 m, som finner sted hvert år i begynnelsen av juni.
Epsom Derby
Året etter, 1780, ble det etablert et annet løp der for å bestemme de beste hestene for avl og racing. Navnet Derby fant sted etter at det var kastet en mynt mellom Earl of Derby og hans venn Sir Charles Bunbury . Derby vant myntkastet, men løpet ble vunnet av Sir Charles Bunbury, som vant med hesten Diomed . Derbyet spilles fortsatt over en distanse på en engelsk mil, fire lengder og 10 meter , dvs. 2.423 meter.
Derbyet fant alltid sted i Epsom, bortsett fra de to verdenskrigene. Fra 1915 til 1918 og fra 1940 til 1945 var løpebanen i Newmarket stedet, disse løpene heter New Derby .
Records
jockey
- Lester Piggott - 9 seire - Never Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Nijinsky (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977 ), Teenoso (1983)
Trener
- Robert Robson - 7 seire - Waxy (1793), Tyrant (1802), Pope (1809), Whalebone (1810), Whisker (1815), Azor (1817), Emilius (1823)
- John Porter - 7 seire - Blue Gown (1868), Shotover (1882), St. Blaise (1883), Ormonde (1886), Sainfoin (1890), Common (1891), Flying Fox (1899)
- Fred Darling - 7 seire - Captain Cuttle (1922), Manna (1925), Coronach (1926), Cameronian (1931), Bois Roussel (1938), Pont l'Eveque (1940), Owen Tudor (1941)
Vinnende far
Den mest vellykkede faren er Montjeu med fire seirende avkom: Motivator (2005), Authorised (2007), Pour Moi (2011), Camelot (2012) .
Beste tiden
Rekordtiden på 2'31 "33 har blitt holdt av Workforce siden 2010 .
Vinner og plassert
Siden 2000
år | vinner | land | far | jockey | Trener | Eieren | Sekund | Tredje | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2019 | Anthony Van Dyck | Irland | Galileo | Seamus Heffernan | Aidan O'Brien | S.Magnier, D.Smith & M.Tabor | Madhmoon | Japan | 2'33 "38 |
2018 | Mazar | Storbritannia | Ny tilnærming | William Buick | Charlie Appleby | Godolphin racing team | Dee Ex Bee | Brølende løve | 2'34 "93 |
2017 | Wings of Eagles | Irland | Hell Moi | Padraig Beggy | Aidan O'Brien | S.Magnier, D.Smith & M.Tabor | Cliffs of Moher | Cracksman | 2'33 "02 |
2016 | Harzand | Irland | Sea The Stars | Patrick-J. Smullen | Dermot K. Weld | Aga Khan IV. | US Army Ranger | Idaho | 2'40 "09 |
2015 | Gyllen horn | Storbritannia | Cape Cross | Lanfranco Dettori | John Gosden | Anthony E. Oppenheimer | Jack Hobbs | Storm the Stars | 32'32 |
2014 | Australia | Irland | Galileo | Joseph O'Brien | Aidan O'Brien | S. Magnier, D. Smith og M. Tabor | Kingston Hill | Romsdal | 2'33 "63 |
2013 | Verdens hersker | Irland | Galileo | Ryan Moore | Aidan O'Brien | S. Magnier, D. Smith og M. Tabor | Libertarian | Galileo rock | 2'39 "06 |
2012 | Camelot | Irland | Montjeu | Joseph O'Brien | Aidan O'Brien | S. Magnier, D. Smith og M. Tabor | Hovedsekvens | Astrologi | 2'33'90 |
2011 | Hell Moi | Frankrike | Montjeu | Mickaël Barzalona | André Fabre | S. Magnier, D. Smith og M. Tabor | Treasure Beach | Carlton House | 2'34 "54 |
2010 | Arbeidskraft | Storbritannia | King's Best | Ryan Moore | Michael Stoute | Prins Khalid Abdullah | Ved første blikk | Rewilding | 33'33 |
2009 | Sea The Stars | Irland | Cape Cross | Michael Kinane | John Oxx | Christopher Tsui | Berømmelse og ære | Masterofthehorse | 2'36 "74 |
2008 | Ny tilnærming | Irland | Galileo | Kevin Manning | Jim Bolger | Prinsesse Haya av Jordan | Tartanbærer | Uformell erobring | 2'36 "50 |
2007 | Autorisert | Storbritannia | Montjeu | Lanfranco Dettori | P.Chapple-Hyam | Saleh Al Homaizi | Eagle Mountain | Aqaleem | 2'34 "77 |
2006 | Sir Percy | Storbritannia | Mark of Esteem | Martin Dwyer | Marcus Tregoning | Anthony Pakenham | Dragon Dancer | Hala Bek | 2'35 "23 |
2005 | Motivator | Storbritannia | Montjeu | Johnny Murtagh | Michael Bell | Royal Ascot Racing Club | Tur i parken | Dubawi | 2'35 "69 |
2004 | Nordlys | Storbritannia | Danehill | Kieren Fallon | Michael Stoute | Ballymacoll Stud | Rettssikkerhet | La løven brøle | 2'33 "72 |
2003 | Kris Kin | Storbritannia | Kris S. | Kieren Fallon | Michael Stoute | Saeed Suhail | The Great Gatsby | Alamshar | 2'33 "35 |
2002 | Høy chaparral | Irland | Sadlers brønner | Johnny Murtagh | Aidan O'Brien | Sue Magnier og Michael Tabor | Hawk Wing | Moon Ballad | 2'39 "45 |
2001 | Galileo | Irland | Sadlers brønner | Michael Kinane | Aidan O'Brien | Sue Magnier og Michael Tabor | Golan | Tobougg | 2'33 "27 |
2000 | Sinndar | Irland | Grand Lodge | Johnny Murtagh | John Oxx | Aga Khan IV. | Sakhee | Beat Hollow | 2'36 "75 |
1950-1999
år | vinner | land | far | jockey | Trener | Eieren | Sekund | Tredje | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1950 | Galcador | Frankrike | Djebel | Rae Johnstone | Charles Semblat | Marcel Boussac | Prins Simon | Dobbel formørkelse | 2'36 "80 |
1951 | Arctic Prince | Storbritannia | Prins Chevalier | Chuck Reservedeler | Willie Stephenson | Joseph McGrath | Sybils nevø | Signalboks | 2'39 "40 |
1952 | Tulyar | Storbritannia | Teheran | Charlie Smirke | Marcus Marsh | Aga Khan III. | Homofil tid | Faubourg II | 2'36 "40 |
1953 | Pinza | Storbritannia | Skuespiller | Sir Gordon Richards | Norman Bertie | Sir Victor Sassoon | aureole | Pink Horse | 2'35 "60 |
1954 | Si aldri dø | Storbritannia | Nasrullah | Lester Piggott | Joseph Lawson | Robert Sterling Clark | Arabian Night | Darius | 2'35 "80 |
1955 | Phil Drake | Frankrike | Admiral Drake | Freddie Palmer | François Mathet | Fru Léon Volterra | Panaslipper | Akropolis | 2'39 "80 |
1956 | Lavandin | Frankrike | Verso | Rae Johnstone | Alec Head | Pierre Wertheimer | Montaval | Roistar | 2'36 "40 |
1957 | Crepello | Storbritannia | Donatello | Lester Piggott | Noel Murless | Sir Victor Sassoon | Ballymoss | Pipe of Peace | 2'35 "40 |
1958 | Hardt ridd | Storbritannia | Hard saus | Charlie Smirke | Mick Rogers | Sir Victor Sassoon | Paddy's Point | Nagami | 2'41 "20 |
1959 | Parthia | Storbritannia | Persiabukten | Harry Carr | Cecil Boyd-Rochfort | Sir Humphrey de Trafford | Fidalgo | Shantung | 2'36 "00 |
1960 | St. Paddy | Storbritannia | aureole | Lester Piggott | Noel Murless | Sir Victor Sassoon | Alcaeus | Kythnos | 2'35 "80 |
1961 | Psidium | Storbritannia | Pardal | Roger Poincelet | Harry Wragg | Etti Plesch | Dicta Drake | Pardao | 2'36 "40 |
1962 | Larkspur | Irland | Si aldri dø | Neville Sellwood | Vincent O'Brien | Raymond R. Gjest | Arcor | Le Cantilien | 2'37 "60 |
1963 | Relko | Frankrike | Tanerko | Yves Saint-Martin | François Mathet | François Dupré | Merchant Venturer | Ragusa | 2'39 "40 |
1964 | julenissen | Storbritannia | Chamossaire | Scobie Breasley | Mick Rogers | John Ismay | Indiana | Dilettante II | 2'41 "98 |
1965 | Sea-Bird II | Frankrike | Dan Cupid | Pat Glennon | Etienne Pollet | Jean Ternynck | Meadow Court | jeg sier | 2'38 "41 |
1966 | Charlottown | Storbritannia | Charlottesville | Scobie Breasley | Gordon Smyth | Lady Zia Wernher | Pretendre | Black Prince II | 2'37 "63 |
1967 | kongelig palass | Storbritannia | Ballymoss | George Moore | Noel Murless | Jim Joel | Ribocco | dartbrett | 2'33 "36 |
1968 | Sir Ivor | Irland | Sir Gaylord | Lester Piggott | Vincent O'Brien | Raymond R. Gjest | Connaught | Mount Athos | 73'73 |
1969 | Blakeney | Storbritannia | Hethersett | Ernie Johnson | Arthur M. Budgett | Arthur M. Budgett | Skomaker | Prins Regent | 2'40 "30 |
1970 | Nijinsky | Irland | Norddanser | Lester Piggott | Vincent O'Brien | Charles W. Engelhard, Jr. | Gyr | Stintino | 2'34 "68 |
1971 | Mill Reef | Storbritannia | Aldri bøy | Geoff Lewis | Ian Balding | Paul Mellon | Lindentre | Irish Ball | 2'37 "14 |
1972 | Roberto | Irland | Hail to Reason | Lester Piggott | Vincent O'Brien | John W. Galbreath | Rheingold | Pentland Firth | 2'36 "09 |
1973 | Morston | Storbritannia | Ragusa | Edward Hide | Arthur M. Budgett | Arthur M. Budgett | Cavo Doro | Fritt fot | 2'35 "92 |
1974 | Snow Knight | Storbritannia | Firestreak | Brian Taylor | Peter Nelson | Sharon Phillips | Imperial Prince | Giacometti | 2'35 "04 |
1975 | Grundy | Storbritannia | Stor nevø | Pat Eddery | Peter Walwyn | Dr Carlo Vittadini | Nobiliary | Hunza Dancer | 2'35 "35 |
1976 | Empery | Frankrike | Vaguelt edelt | Lester Piggott | Maurice Zilber | Nelson Bunker Hunt | Relkino | Havre | 2'35 "69 |
1977 | The Minstrel | Irland | Norddanser | Lester Piggott | Vincent O'Brien | Robert Sangster | Varm lund | Rødmende brudgom | 2'36 "44 |
1978 | Shirley Heights | Storbritannia | Mill Reef | Greville Starkey | John Dunlop | Earl of Halifax | Hawaiisk lyd | Resten mann | 2'35 "30 |
1979 | Troy | Storbritannia | Petingo | Willie Carson | Dick Hern | Michael Sobell & Arnold Weinstock | Dickens Hill | Nordlige baby | 2'36 "59 |
1980 | Henbit | Storbritannia | Hawaii | Willie Carson | Dick Hern | Etti Plesch | Mester Willie | Rankin | 2'34 "77 |
1981 | Shergar | Storbritannia | Stor nevø | Walter Swinburn | Michael Stoute | Aga Khan IV. | Glans av gull | Glitrende luft | 2'44 "21 |
1982 | Gylden fleece | Irland | Nijinsky | Pat Eddery | Vincent O'Brien | Robert Sangster | Berører tre | Silver Hawk | 2'34 "27 |
1983 | Teenoso | Storbritannia | Ungdom | Lester Piggott | Geoff Wragg | Eric Moller | Carlingford Castle | Shearwalk | 2'49 "07 |
1984 | Secreto | Irland | Norddanser | Christy Roche | David O'Brien | Luigi Miglitti | El Gran Senor | Mighty Flutter | 2'39 "12 |
1985 | Slip ankeret | Storbritannia | Shirley Heights | Steve Cauthen | Henry Cecil | Lord Howard de Walden | Advokatsamfunn | Damister | 2'36 "23 |
1986 | Shahrastani | Storbritannia | Nijinsky | Walter Swinburn | Michael Stoute | Aga Khan IV. | Dancing Brave | Mashkour | 2'37 "13 |
1987 | Referansepunkt | Storbritannia | Mill Reef | Steve Cauthen | Henry Cecil | Louis Freedman | Høyst velkommen | Bellotto | 2'33 "90 |
1988 | Kahyasi | Storbritannia | Ile de Bourbon | Ray Cochrane | Luca Cumani | Aga Khan IV. | Isstorm | Doyoun | 2'33 "84 |
1989 | Nashwan | Storbritannia | Rødmende brudgom | Willie Carson | Dick Hern | Hamdan Al Maktoum | Terimon | Cacoethes | 2'34 "90 |
1990 | Quest for Fame | Storbritannia | Rainbow Quest | Pat Eddery | Roger Charlton | Khalid Abdullah | Blue Stag | Elmaarmul | 2'37 "26 |
1991 | Sjenerøs | Storbritannia | Caerleon | Alan Munro | Paul Cole | Prins Fahd bin Salman | Marju | Star of Gdansk | 2'34 "00 |
1992 | Dr Devious | Storbritannia | Ahonoora | John Reid | Peter Chapple-Hyam | Sidney H. Craig | St. Jovite | Silver Wisp | 2'36 "19. |
1993 | Øverstkommanderende | Storbritannia | Dancing Brave | Michael Kinane | Henry Cecil | Khalid Abdullah | Blå dommer | Blues Traveler | 2'34 "51 |
1994 | Fikk | Storbritannia | Chief's Crown | Willie Carson | John Dunlop | Hamdan Al Maktoum | King's Theatre | Oberst Collins | 2'34 "16 |
1995 | Lam tarra | Storbritannia | Nijinsky | Walter Swinburn | Saeed bin Suroor | S. bin Maktoum al Maktoum | Tamure | Presentasjon | 2'32 "31 |
1996 | Shaamit | Storbritannia | Mtoto | Michael Hills | William Haggas | Khalifa Dasmal | Dushyantor | Shantou | 2'35 "05 |
1997 | Benny the Dip | Storbritannia | Silver Hawk | Willie Ryan | John Gosden | Landon Knight | Sølvpatriark | Romanov | 2'35 "77 |
1998 | Høy stige | Storbritannia | Høy eiendom | Olivier Peslier | Luca Cumani | Obaid Al Maktoum | City Honours | Border Arrow | 2'33 "88 |
1999 | Ed | Storbritannia | Fairy King | Kieren Fallon | Henry Cecil | The Thoroughbred Corp. | Daliapour | Slå alle | 43'43 |
1900-1949
år | vinner | jockey | Trener | Eieren | Tid |
---|---|---|---|---|---|
1900 | Diamantjubileum | Herbert Jones | Richard Marsh | Prins av Wales, senere Edward VII. | 2:42 |
1901 | Volodyovski | Lester Reiff | John Huggins | William Collins Whitney | 2: 40.8 |
1902 | Ard Patrick | Skeets Martin | Sam kjære | John Gubbins | 2: 42.2 |
1903 | Steinsand | Danny Maher | George Blackwell | Sir James Miller | 2: 42,8 |
1904 | St. Amant | Kempton Cannon | Alfred Hayhoe | Leopold de Rothschild | 2: 45.4 |
1905 | Cicero | Danny Maher | Percy Peck | 5. jarl av Rosebery | 2: 39,6 |
1906 | Mynte | Danny Maher | Peter Gilpin | Major Eustace Loder | 2: 36,8 |
1907 | Orby | John Reiff | Dr Fred MacCabe | Richard Croker | 2:44 |
1908 | Signorinetta | Billy Bullock | Edoardo Ginistrelli | Edoardo Ginistrelli | 2: 39,8 |
1909 | Minoru | Herbert Jones | Richard Marsh | Edward VII | 2: 42,7 |
1910 | Lviv | Bernard Dillon | Alec Taylor, Jr. | Alfred Cox | 2: 35,2 |
1911 | Sunstar | George Stern | Charles Morton | Jack B. Joel | 2: 36,8 |
1912 | Tagalie | John Reiff | Dawson Waugh | Walter Raphael | 2: 38,8 |
1913 | Aboyeur | Edwin Piper | Tom Lewis | Alan Cunliffe | 2: 37,6 |
1914 | Durbar II | Matt MacGee | Tom Murphy | Herman Duryea | 2: 38.4 |
1915 | Pommern | Steve Donoghue | Charles Peck | Solly Joel | 2: 32,6 |
1916 | Fifinella | Joseph Childs | Dick Dawson | Sir Edward Hulton | 2: 36,6 |
1917 | Homofil korsfarer | Steve Donoghue | Alec Taylor, Jr. | Alfred W. Cox | 2: 40,6 |
1918 | Gainsborough | Joe Childs | Alec Taylor, Jr. | Lady James Douglas | 2: 33.2 |
1919 | Grand Parade | Fred Templeman | Frank Barling | 1. baron Glaneley | 2: 35,8 |
1920 | Spy Kop | Frank O'Neil | Peter Gilpin | Major Giles Loder | 2.34.8 |
1921 | humorist | Steve Donoghue | Charles Morton | Jack B. Joel | 2: 36,2 |
1922 | Kaptein Cuttle | Steve Donoghue | Fred Darling | 1. baron Woolavington | 2: 34,6 |
1923 | Papyrus | Steve Donoghue | Basil Jarvis | Ben irsk | 2:38 |
1924 | Sansovino | Tommy Weston | George Lambton | 17. jarl av Derby | 2:46 |
1925 | manna | Steve Donoghue | Fred Darling | Henry E. Morris | 2: 40,6 |
1926 | Corona | Joe Childs | Fred Darling | 1. baron Woolavington | 2: 47,8 |
1927 | Ring gutt | Charlie Elliott | Jack Watts | Frank Curzon | 2: 34.4 |
1928 | Felstead | Harry Wragg | Ossis Bell | Sir Hugo Cunliffe-Owen | 2: 34,8 |
1929 | Trigio | Joe Marshall | Dick Dawson | William Barnett | 2: 36.4 |
1930 | Blenheim II | Harry Wragg | Dick Dawson | Aga Khan III. | 2: 38.2 |
1931 | Kameransk | Freddie Fox | Fred Darling | Arthur Dewar | 2: 36,6 |
1932 | Den femte april | Fred Lane | Tom Walls | Tom Walls | 2: 43.2 |
1933 | Hyperion | Tommy Weston | George Lambton | 17. jarl av Derby | 2:34 |
1934 | Windsor Lad | Charlie Smirke | Marcus Marsh | Maharaja av Rajpipla | 2:34 |
1935 | Bahram | Freddie Fox | Frank Butters | Aga Khan III. | 2:36 |
1936 | Mahmoud | Charlie Smirke | Frank Butters | Aga Khan III. | 2: 33,8 |
1937 | Midt på dagen sol | Michael Beary | Fred Butters | Lettice Mary Miller | 2: 37,6 |
1938 | Bois Roussel | Charlie Elliott | Fred Darling | Peter Beatty | 2: 39.2 |
1939 | Blå Peter | Eph Smith | Jack Jarvis | 6. jarl av Rosebery | 2: 36,8 |
1940 | Pont l'Évêque | Sam Wragg | Fred Darling | Fred Darling | 2: 30.8 |
1941 | Owen Tudor | Billy Nevett | Fred Darling | Catherine Macdonald-Buchanan | 2:32 |
1942 | Watling Street | Harry Wragg | Walter Earl | 17. jarl av Derby | 2: 29,6 |
1943 | Rett avtale | Tommy Carey | Walter Nightingall | Dorothy Paget | 2: 30.4 |
1944 | Havdønning | Billy Nevett | John Jarvis | 6. jarl av Rosebery | 2:31 |
1945 | Dante | Billy Nevett | Mathew Peacock | Sir Eric Ohlson | 2: 26.6 |
1946 | Luftbåren | Tommy Lowrey | Dick Perryman | John E. Ferguson | 2: 44,6 |
1947 | Pearl Diver | George Bridgland | Percy Carter | Baron Geoffroy de Waldner | 2: 38.4 |
1948 | min kjærlighet | Rae Johnstone | Richard Carver | Aga Khan III. & Leon Volterra | 2:40 |
1949 | Nimbus II | Charlie Elliott | George Colling | Marion Glenister | 2:42 |
1850-1899
år | vinner | jockey | Trener | Eieren | Tid |
---|---|---|---|---|---|
1850 | Voltigeur | Job Marson | R. Hill | 2. jarl av Zetland | 2:50 |
1851 | Teddington | Job Marson | Alec Taylor, Sr. | Sir Joseph Hawley | 2:51 |
1852 | Daniel O'Rourke | Frank Butler | John Scott | John Bowes | 3:20 |
1853 | Vest-australsk | Frank Butler | John Scott | John Bowes | 2:55 |
1854 | Og over | Alfred Day | John Day, Jr. | John Gully | 2:52 |
1855 | Wild Dayrell | Robert Sherwood | Rickaby | Francis Popham | 2:54 |
1856 | Ellington | Tom Aldcroft | Tom Dawson | Admiral Octavius Vernon Harcourt | 3:40 |
1857 | Flash Bonny | Jack Charlton | William I'Anson | William I'Anson | 2:45 |
1858 | Beadsman | John Wells | George Manning | Sir Joseph Hawley | 2:54 |
1859 | Musjid | John Wells | George Manning | Sir Joseph Hawley | 2:59 |
1860 | Thormanby | Harry Custance | Mathew Dawson | James Merry | 2:55 |
1861 | Kettledrum | Ralph Bullock | Oates | Oberst Charles Towneley | 2:45 |
1862 | Caractacus | John Parsons | Robert Smith | Charles Snewing | 2:45 |
1863 | Makaroni | Tom Chaloner | Godding | Richard Naylor | 2:50 |
1864 | Blair Athol | Jim Snowden | William I'Anson | William I'Anson | 2:43 |
1865 | Gladiateur | Harry Grimshaw | Tom Jennings, Sr. | Comte Frédéric de Lagrange | 2:46 |
1866 | Lord Lyon | Harry Custance | James Dover | Richard Sutton | 2:50 |
1867 | Eremitt | John Daley | Bare | Henry Chaplin | 2:42 |
1868 | Blå kjole | John Wells | John Porter | Sir Joseph Hawley | 2:43 |
1869 | Pretender | John Osborne | Tom Dawson | John Johnstone | 2:52 |
1870 | Kingcraft | Tom French | Mathew Dawson | 6. Viscount Falmouth | 2:45 |
1871 | Favonius | Tom French | Joseph Hayhoe | Baron Mayer de Rothschild | 2:50 |
1872 | Cremorne | Charlie Maidment | William Gilbert | Henry Savile | 2:45 |
1873 | Doncaster | Fred Webb | Robert Peck | James Merry | 2:50 |
1874 | George Frederick | Harry Custance | Tom Leader | WS Cartwright | 2:46 |
1875 | Galopin | Jack Morris | John Dawson | Gusztáv Batthyány | 2:48 |
1876 | Kisber | Charlie Maidment | Joseph Hayhoe | Alexander Baltazzi | 2:44 |
1877 | Silvio | Fred Archer | Mathew Dawson | 6. Viscount Falmouth | 2:50 |
1878 | Sefton | Harry Constable | Alec Taylor, Sr. | William Stirling Crawfurd | 2:56 |
1879 | Sir Bevys | George Fordham | Joseph Hayhoe | Lionel de Rothschild | 3:20 |
1880 | Bøy Or | Fred Archer | Robert Peck | 1. hertug av Westminster | 2:46 |
1881 | Iroquois | Fred Archer | Jacob Pincus | Pierre Lorillard IV | 2:50 |
1882 | Shotover | Tom Cannon | John Porter | 1. hertug av Westminster | 2:45 |
1883 | St. Blaise | Tom Cannon | John Porter | Sir Frederick Johnstone | 2:48 |
1884 | = Hogstmaskin | Sam Loates | James Jewitt | Sir J. Willoughby | 2:46 |
= St. Gatien | Charlie Wood | Robert Sherwood | Jack Hammond | ||
1885 | Melton | Fred Archer | Mathew Dawson | 20. Baron Hastings | 2:44 |
1886 | Ormonde | Fred Archer | John Porter | 1. hertug av Westminster | 2:45 |
1887 | God Hampton | Jack Watts | Martin Gurry | George Baird | 2:43 |
1888 | Ayrshire | Fred Barrett | George Dawson | 6. Duke of Portland | 2:43 |
1889 | Donovan | Tommy Loates | George Dawson | 6. Duke of Portland | 2:44 |
1890 | Sainfoin | Jack Watts | John Porter | Sir James Miller | 2:49 |
1891 | Vanlig | George Barrett | John Porter | Sir Frederick Johnstone | 2:56 |
1892 | Sir Hugo | Fred Allsopp | Tom Wadlow | 3. jarl Bradford | 2:44 |
1893 | Isinglass | Tommy Loates | James Jewitt | Harry LB McCalmont | 2:43 |
1894 | Ladas | Jack Watts | Mathew Dawson | 5. jarl av Rosebery | 2:45 |
1895 | Sir Visto | Sam Loates | Mathew Dawson | 5. jarl av Rosebery | 2:43 |
1896 | persimmon | Jack Watts | Richard Marsh | Prins av Wales, senere Edward VII. | 2:42 |
1897 | Galtee More | Charlie Wood | Sam kjære | John Gubbins | 2:44 |
1898 | Jeddah | Otto Madden | Richard Marsh | James Larnach | 2:47 |
1899 | Flyvende rev | Morny Cannon | John Porter | 1. hertug av Westminster | 2:42 |
1800-1849
år | vinner | jockey | Trener | Eieren | Tid |
---|---|---|---|---|---|
1800 | champion | Bill Clift | Tom Perren | Christopher Wilson | |
1801 | Eleanor | John Saunders | J. Frost | Sir Charles Bunbury | |
1802 | Tyrann | Frank Buckle | Robert Robson | 3. Duke of Grafton | |
1803 | ditto | Bill Clift | John Lonsdale | Sir Hedworth Williamson | |
1804 | Hannibal | Bill Arnull | Frank Neale | 3. jarl av Egremont | |
1805 | Kardinal Beaufort | Denni Fitzpatrick | Dixon Boyce | 3. jarl av Egremont | |
1806 | Paris | John Shepherd | Richard Prince | 3. baron Foley | |
1807 | Valg | John Arnull | Dixon Boyce | 3. jarl av Egremont | |
1808 | Panne | Frank Collinson | John Lonsdale | Sir Hedworth Williamson | |
1809 | Pave | Tom Goodison | Robert Robson | 3. Duke of Grafton | |
1810 | Hvalbein | Bill Clift | Robert Robson | 3. Duke of Grafton | |
1811 | fantom | Frank Buckle | James Edwards | Sir John Shelley | |
1812 | Octavius | Bill Arnull | Dixon Boyce | Robert Ladbroke | |
1813 | Smolensko | Tom Goodisson | Krøke | Sir Charles Bunbury | |
1814 | Blucher | Bill Arnull | Dixon Boyce | 2. baron Stawell | |
1815 | Kinnskjegg | Tom Goodison | Robert Robson | 4. Duke of Grafton | |
1816 | Prins Leopold | Will Wheatley | William Butler | Duke of York | |
1817 | Azor | Jem Robinson | Robert Robson | John Payne | |
1818 | Sam | Sam Chifney, Jr. | W. Chifney | Thomas Thornhill | |
1819 | Tiresias | Bill Clift | Richard Prince | 4. Duke of Portland | |
1820 | sjømann | Sam Chifney, Jr. | W. Chifney | Thomas Thornhill | |
1821 | Gustavus | Sam Day | Krøke | John Hunter | |
1822 | Moses | Tom Goodison | William Butler | Duke of York | |
1823 | Emilius | Frank Buckle | Robert Robson | John Udney | |
1824 | Cedric | Jem Robinson | James Edwards | Sir John Shelley | |
1825 | Middleton | Jem Robinson | Edwards | 5. jarl av Jersey | |
1826 | Lapdog | George Dockeray | Fugl | 3. jarl av Egremont | |
1827 | Mameluke | Jem Robinson | Edwards | 5. jarl av Jersey | |
1828 | Cadland | Jem Robinson | Dixon Boyce | 5. Hertug av Rutland | |
1829 | Frederik | John Forth | John Forth | William Gratwicke | |
1830 | Priam | Sam Day | William Chifney | William Chifney | |
1831 | spaniel | Will Wheatley | J. Rogers | Viscount Lowther | |
1832 | St. Giles | Bill Scott | J. Webb | Robert Ridsdale | |
1833 | Farlig | Jem Chapple | I. Sadler | Isaac Sadler | |
1834 | Fullmektig | Patrick Connolly | G. Payne | Stanlake Batson | |
1835 | Av alder | Bill Scott | John Scott | John Bowes | |
1836 | Bay Middleton | Jem Robinson | John Edwards | 5. jarl av Jersey | |
1837 | Fosfor | George Edwards | J. Doe | 4. baron Berners | |
1838 | Amato | Jem Chapple | Ralph Sherwood | Sir Gilbert Heathcote | |
1839 | Bloomsbury | Sim templeman | William Ridsdale | William Ridsdale | |
1840 | Little Wonder | William Macdonald | John Forth | David Robertson | |
1841 | Kroning | Patrick Connolly | Maler | Abraham Rawlinson | |
1842 | Attila | Bill Scott | John Scott | General Anson | |
1843 | Cotherstone | Bill Scott | John Scott | John Bowes | |
1844 | Orlando | Nat Flatman | samarbeide | Oberst Jonathan Peel | |
1845 | The Merry Monarch | Foster Bell | John Forth | William Gratwicke | |
1846 | Pyrrhus den første | Sam Day | John Day | John Gully | 2:55 |
1847 | Kosakk | Sim templeman | John Day, Jr. | TH Pedley | 2:52 |
1848 | Overskudd | Sim templeman | John Kent | 3. Viscount Clifden | 2:48 |
1849 | Den flyvende tyskeren | Charlie Marlow | Fobert | 13. jarl av Eglinton | 3:00 |
1780-1799
år | vinner | jockey | Trener | Eieren | Tid |
---|---|---|---|---|---|
1780 | Diomed | Sam Arnull | R. Teasdale | Sir Charles Bunbury | |
1781 | Ung formørkelse | Charles Hindley | Dennis O'Kelly | ||
1782 | Morder | Sam Arnull | Frank Neale | 3. jarl av Egremont | |
1783 | Saltram | Charles Hindley | Frank Neale | John Parker, 1. baron Boringdon | |
1784 | sersjant | John Arnull | Dennis O'Kelly | ||
1785 | Aimwell | Charles Hindley | John Pratt | 1. jarl av Clermont | |
1786 | Edel | J. White | Frank Neale | Tommy Panton | |
1787 | Sir Peter Teazle | Sam Arnull | Saunders | 12. jarl av Derby | |
1788 | Sir Thomas | William Sør | Frank Neale | George IV | |
1789 | Skyskraper | Sam Chifney, Sr. | Matt Stephenson | 5. Hertug av Bedford | |
1790 | Rhadamanthus | John Arnull | John Pratt | 1. jarl Grosvenor | |
1791 | Ivrig | Matt Stephenson | Matt Stephenson | 5. Hertug av Bedford | |
1792 | John Bull | Frank Buckle | John Pratt | 1. jarl Grosvenor | |
1793 | Voksaktig | Bill Clift | Robert Robson | Sir Ferdinando Poole | |
1794 | Daedalus | Frank Buckle | John Pratt | 1. jarl Grosvenor | |
1795 | Spred ørn | Anthony Wheatley | Richard Prince | Sir Frank Standish | |
1796 | Didelot | John Arnull | Richard Prince | Sir Frank Standish | |
1797 | Colt av Fidget | John Singleton | Matt Stephenson | 5. Hertug av Bedford | |
1798 | Sir Harry | Sam Arnull | Frank Neale | Joseph Cookson | |
1799 | Erkehertug | John Arnull | Richard Prince | Sir Frank Standish |
Se også
- Le Gentleman d'Epsom , film med Jean Gabin (Bare tittelen henviser til Epsom Derby, filmen er satt i Paris og handler om racing.)
weblenker
- Epsom Derby , offisiell nettside
- Epsom Derby - Stamtavle
Individuelle bevis
- ↑ Folkemengder strømmer til Epsom for Derby Day . BBC nyheter.
- ↑ BBC Worldwide tilbyr internasjonale TV-rettigheter til Epsom Derby . Sport kal.
- ↑ arkivert kopi ( minnesmerke av den opprinnelige datert 14 november 2011 i Internet Archive ) Omtale: The arkiv koblingen er satt inn automatisk og har ennå ikke blitt sjekket. Vennligst sjekk originalen og arkivlenken i henhold til instruksjonene, og fjern deretter denne meldingen.
- ↑ Side 135 , The Hidden Places of East Anglia: Inclusief Essex, Suffolk, Norfolk and Cambridgeshire, Barbara Vesey, 2003, Travel Publishing, ISBN 1-902007-91-3