Tysk komediepris
Den tyske komedieprisen deles ut årlig av BRAINPOOL TV GmbH . Siden Brainpools interne produksjoner har mottatt omfattende priser, er dette kontroversielt.
transportør
Sponsor er Brainpool- datterselskapet Cologne Comedy Festival GmbH, som har organisert den internasjonale Köln Comedy Festival, tidligere Köln Comedy Festival , siden 2000 . Administrerende direktører er Ingrid Langheld (administrerende direktør i BRAINPOOL Artist and Content Services GmbH) og Ralf Günther (grunnlegger av BRAINPOOL TV GmbH). De følgende fire prisene ble gitt av arrangøren, Köln Comedy Festival GmbH, uten forutgående nominasjon: Mest suksessrike tyske komediefilm, Mest suksessfulle live-akt, Beste nykommer, Ærespris. De andre prisene ble delt ut av en jury som skiftet år til 2019.
jury
I 2015 besto juryen, ledet av Dieter Nuhr, av administrerende direktør for Köln Comedy GmbH Ralf Günther, den utøvende produsenten Josef Ballerstaller, DWDL-sjefreporter Torsten Zarges, direktør Jan Markus Linhof, den kreative direktøren for Warner Bros. , Bernd von Fehrn, og Christiane Ruff, administrerende direktør for ITV Tyskland.
Tidligere formenn var Olaf Schubert , Otto Waalkes , Jochen Busse og Thomas Hermanns .
Tildele
Komikeprisen ble først delt ut i 1997, på den tiden uten fjernsynssending. To år senere ble prisen sendt av RTL . I 2001 ble premiene delt ut for første gang på en TV-galla. Siden den gang har sendinger av den tyske komedieprisen og den tyske tv- prisen blitt produsert i Studio 30/31 av "Coloneum Ossendorf" fra MMC ( Magic Media Company ). I 2017 ble sendingen spilt inn for første gang i Brainpool Studios i Köln-Mülheim. Gallaen har blitt sendt direkte på lørdag 1 siden 2020.
Prisen inkluderer i kategoriene "Best Comedian", "Best Comedian", "Best Comedy Show", "Best Comedy Series", "Best Actress in a Comedy Series", "Best Actor in a Comedy Series", "Best Moderation", "Best Sketchcomedy "," Best Comedy Event "," Best Newcomer "," Best TV Solo Program "," Most Successful Live Act " og " Most Successful Cinema Comedy " tildelt. Det er også en "ærespris for livsverk" og forskjellige "spesialpriser" .
Vinnerne
German Comedy Award 1997
- Tysk komediepris : Renate Berger og Thomas Hermanns for Quatsch Comedy Club
German Comedy Award 1998
- Beste komediehandling : Oliver Kalkofe for Kalkofes skjerm
- Beste unge handling : Marcus Jeroch
- Beste grunnleggende komedie : det satiriske magasinet Titanic
German Comedy Award 1999
Tildelt 17. desember 1999, moderert av Theo West
- Beste komiker : Gaby Köster for Ritas verden
- Beste komiker (publikumspris) : Michael Mittermeier
- Beste komedieserie : Lukas med Dirk Bach
- Beste komedieshow : The Weekly Show
- Beste moderering : Stefan Raab for TV-total
- Beste musikkkomedie : Ö La Palöma Boys
- Beste reklame : DEA- spot "Super Ingo!"
- Beste radiokomedie : Elmar Brandt og Peter Burtz for Die Gerd Show
- Hederspris for sitt livsverk : Karl Dall
Tysk komediepris 2000
Tildelt 12. desember 2000, moderert av Theo West og Atze Schröder
Jury: bl.a. Martin Propp , Christiane Ruff , Anka Zink , Ingo Nowak , Winnie Gahlen
- Beste komiker (publikumspris): Anke Engelke for Anke
- Nominasjoner: Mariele Millowitsch for Nikola , Gaby Köster for Rita's World
- Beste komiker (publikumspris): Michael Mittermeier
- Beste komediehandling : Atze Schröder for Alles Atze
- Beste musikkkomedie : Helge Schneider
- Beste komiker i en birolle : Franziska Traub for Ritas verden
- Beste sitcom : Ritas verden med Gaby Köster
- Beste komedieprogram : Quatsch Comedy Club med Thomas Hermanns
- Beste nykommer : Alf Poier
- Beste komedieannonse : Verona Feldbusch
- Spesialpris for ufrivillig komedie : Tagesschau
- Ærespris for sitt livsverk : Jochen Busse
German Comedy Award 2001
Tildelt 2. november 2001, moderert av Gaby Köster
Jury: Jochen Busse (leder), Jürgen von der Lippe , Herbert Feuerstein , Jacky Dreksler , Renate Kampmann , Sönke Wortmann , Georges Luks , Winni Rau
- Beste komiker : Michael Bully Herbig for Bully Parade
- Nominasjoner: Kaya Yanar for Hva ser du på?! , Michael Mittermeier
- Beste komiker : Anke Engelke for Anke
- Nominasjoner: Cordula Stratmann for Zimmer frei , Annette Frier for Die Wochenshow
- Beste komedieshow : Hva ser du på?! med Kaya Yanar
- Nominasjoner: Fredag kveld nyheter , TV totalt
- Beste komedieserie : Ritas verden med Gaby Köster
- Nominasjoner: Everything Atze , Anke med Anke Engelke
- Beste komedie på kino : Manitou's Shoe
- Beste reklame : The Elvis Fan ( Audi )
- Nominasjoner: Apollo-Optik , Media Markt
- Årets oppdagelse : Johann König / Köhnich
- Hederspris for sitt livsverk : Rudi Carrell
German Comedy Award 2002
Tildelt 19. oktober 2002, moderert av Gaby Köster og Atze Schröder
Jury: bl.a. Jochen Busse (styreleder), Jürgen von der Lippe , Herbert Feuerstein , Sönke Wortmann
- Beste komedieshow : Ladykracher
- Nominasjoner: Bully parade , Krüger ser alt sammen med Mike Krüger
- Beste komedieserie : Vaktmester Krause - ordre er et must
- Nominasjoner: The Campers , My Life & Me
- Beste komiker i en birolle : Christoph Maria Herbst for Ladykracher
- Nominasjoner: Dana Golombek for Die Camper , Bettina Zimmermann for Erkan & Stefan mot mørkets krefter
- Beste komiker : Anke Engelke for Ladykracher
- Nominasjoner: Cordula Stratmann for Annemie Hülchrath - Der Talk , Mariele Millowitsch for Nikola
- Beste komiker : Markus Maria Lønnsom for Markus personen
- Nominasjoner: Bernd Stelter for Bernd's Witch , Tom Gerhardt for Janitor Krause - orden er et must
- Beste nykommer : Axel Stein for ild, is og hermetisert øl , vaktmester Krause - ordre er et must , tøffe gutter
- Nominasjoner: Felicitas Woll for Berlin, Berlin , Elton for Elton.tv
- Beste live komedie : Michael Mittermeier for Back to life
- Beste kinokomedie : Bad Boys
- Nominasjoner: Erkan & Stefan mot mørkets krefter , ild, is og hermetisert øl
- Hederspris for sitt livsverk : Otto Waalkes
German Comedy Award 2003
Tildelt 11. oktober 2003, moderert av Atze Schröder
Jury: a. Otto Waalkes (leder)
- Beste komiker : Bastian Pastewka i Without Words
- Nominasjoner: Anke Engelke for Ladykracher , Kaya Yanar for Hva ser du på?!
- Beste komedieshow : Genialt ved siden av det - The Comedy Arena
- Nominasjoner: OLM! med Hans Werner Olm , TV helt med Stefan Raab
- Beste komedieserie : Alles Atze med Atze Schröder
- Nominasjoner: Moving Men , Nikola
- Beste skuespillerinne i en komedie : Gaby Köster for Ritas verden
- Nominasjoner: Heike Kloss for Alles Atze , Julia Stinshoff for Crazy Race
- Beste skuespiller i en komedie : Atze Schröder for Alles Atze
- Nominasjoner: Axel Stein for Axel! , Willi Thomczyk for Die Camper
- Beste sketseshow : Ladykracher med Anke Engelke
- Nominasjoner: gamle og sprø , uten ord med Bastian Pastewka
- Beste nykommer : Ralf Schmitz for The Brazen Three
- Nominasjoner: Johnny Challah for Axel! , Mirja Boes for The Brazen Three
- Beste liveopptreden : Dieter Nuhr
- TV-filmfilm-publikumspris : Anke Engelke
- Hederspris for sitt livsverk : Dieter Hallervorden
- Spesialpris for det første vellykkede komedieshowet i Tyskland : Klimbim
German Comedy Award 2004
Tildelt 17. oktober 2004, moderert av Atze Schröder
- Beste komiker : Michael Bully Herbig for (T) Raumschiff Surprise - Periode 1
- Nominasjoner: Atze Schröder , Bastian Pastewka , Hans Werner Olm
- Beste komedieshow : Olm! med Hans-Werner Olm
- Nominasjoner: rom tilgjengelig! , Lei en Pocher
- Beste komedieserie : Heinz Becker-familien
- Nominasjoner: My Life & Me , Det som ikke passer, blir gjort for å passe
- Beste skuespillerinne i en komedieserie : Wolke Hegenbarth for Mein Leben & Ich
- Nominasjoner: Janine Kunze for vaktmester Krause , Arzu Bazman for skolejenter
- Beste skuespiller i en komedieserie : Ingo Naujoks for Moving Men
- Nominasjoner: Walter Sittler for Nikola , Ralf Richter for Det som ikke passer er laget for å passe
- Beste moderering : Hape Kerkeling for The 70s Show
- Nominasjoner: Sonja Zietlow og Dirk Bach for Ich bin ein Star - Få meg ut herfra! , Oliver Pocher og Kai Pflaume til Wok-verdensmesterskapet
- Beste skisseshow : Human Markus med Markus Maria Profitlich
- Nominasjoner: The Brazen Three , Tramitz and Friends
- Beste nykommer : Hennes Bender
- Nominasjoner: Ingo Oschmann , Mario Barth
- Beste live komedie : Michael Mittermeier
- Beste filmkomedie : (T) Raumschiff Surprise - Periode 1
- Hederspris for sitt livsverk : Emil Steinberger
- Spesialpris for utholdenhet og popularitet : 7 dager, 7 hoder
German Comedy Award 2005
Tildelt 15. oktober 2005, moderert av Atze Schröder
- Beste komedieshow : Lei en Pocher med Oliver Pocher
- Nominasjoner: Hape hits! , Nyheter på fredag kveld , TV-skjermen på Kalkofes
- Beste komedieserie : Alles Atze med Atze Schröder
- Nominasjoner: Stromberg , Axel! vil vite , livet mitt og meg
- Beste skuespiller i en komedieserie : Christoph Maria Herbst for Stromberg
- Nominasjoner: Wolke Hegenbarth , Sabine Pfeifer , Rick Kavanian
- Beste sketseshow : Bully & Rick
- Nominasjoner: Uten ord , The Brazen Three , Tramitz og Friends
- Beste komiker : Hape Kerkeling
- Nominasjoner: Bully Herbig , Ralf Schmitz , Oliver Pocher
- Beste komiker : Cordula Stratmann
- Nominasjoner: Mirja Boes , Hella von Sinnen , Gaby Köster
- Beste improkomedie : Schillerstrasse
- Nominasjoner: Frei Schnauze , Dittsche , Genial i tillegg
- Beste filmkomedie : 7 dverger - menn alene i skogen
- Beste nykommer : Kurt Krömer
- Beste live komedie : Mario Barth
- Hederspris for sitt livsverk : Helge Schneider
German Comedy Award 2006
Tildelt 10. oktober 2006, moderert av Atze Schröder
- Beste komedieutstilling : Ingeniously Next to It - The Comedy Arena (Sat.1)
- Nominasjoner: Hape hits! (RTL), Schmitz kommer ut! (Lør 1)
- Beste komedieserie : Pastewka med Bastian Pastewka (lør. 1)
- Nominasjoner: Stromberg (ProSieben), Mein Leben & Ich (RTL)
- Beste sketchkomedie : Mensch Markus med Markus Maria Profitlich ( lør. 1 )
- Nominasjoner: The brazen three (Sat.1), six pack (Sat.1)
- Beste komedie : Ladyland med Anke Engelke (lør. 1)
- Nominasjoner: fattige millionærer (RTL), ProSieben-eventyretimen
- Beste komiker : Hella von Sinnen
- Nominasjoner: Cordula Stratmann , Mirja Boes
- Beste komiker : Hape Kerkeling
- Nominasjoner: Oliver Pocher , Ralf Schmitz
- Beste skuespillerinne : Andrea Sawatzki
- Nominasjoner: Anke Engelke , Wolke Hegenbarth
- Beste skuespiller : Christoph Maria Herbst
- Nominasjoner: Bastian Pastewka , Sky du Mont
- Beste live komedie : Mario Barth
- Beste nykommer : Paul Panzer
- Beste internasjonale komiker : Borat (aka Sacha Baron Cohen )
- Spesialpris : Horst Schlämmer (alias Hape Kerkeling )
- Hederspris : Jürgen von der Lippe
German Comedy Award 2007
German Comedy Award 2008
German Comedy Award 2009
German Comedy Award 2010
German Comedy Award 2011
German Comedy Award 2012
German Comedy Award 2013
German Comedy Award 2014
German Comedy Award 2015
German Comedy Award 2016
German Comedy Award 2017
German Comedy Award 2018
German Comedy Award 2019
German Comedy Award 2020
statistikk
statistikk | |
Ofte hyllet komiker (solopris) | Anke Engelke og Carolin Kebekus (5 premier hver) |
Ofte hedret komiker (solopris) | Mario Barth (9 premier) |
Ofte hedret komiker på rad (solopris) | Mario Barth (7 ×: 2005-2011) |
Ofte hedret komiker (inkludert rollebesetning, produksjon og regi) | Anke Engelke (14 premier) |
Ofte hedret komiker (inkludert rollebesetning, produksjon og regi) | Mario Barth (10 premier) |
Show som ofte blir belønnet | Ladykracher og Today Show (5 premier hver) |
Mest belønnede show i alle kategorier | Ladykracher (7 premier) |
Mest nominert komiker i alle kategorier | Anke Engelke (24 nominasjoner) |
Mest nominert komiker i alle kategorier | Bastian Pastewka (19 nominasjoner) |
Mest nominert show i alle kategorier | Ladykracher og Switch lastes om (10 nominasjoner) |
kritikk
I episode 80 av internettmagasinet Fernsehkritik-TV stilte journalisten Holger Kreymeier spørsmålstegn ved alvoret i den tyske komedieprisen ved å kritisere at listen over nominerte knapt hadde endret seg i en årrekke, og at det for eksempel var en rotasjon i kategorien “Beste skuespillerinne” være. Han sammenlignet måten nominasjonene ble gjort på for incest. Det merkes også at så langt er bare TV- og kinofilmer eller -serier nominert, mens internettplattformer som YouTube eller Dailymotion aldri har blitt vurdert.
Stefan Stuckmann kritiserte på About media den nære forbindelsen mellom Comedy Award og Brain Pool og Banijay Group . For eksempel er programmene til de hyppigst nominerte eller ærede artistene (Mario Barth, Anke Engelke, Bastian Pastewka) produsert av Brainpool. Nydesignet for en publikumspris som ble kunngjort i august 2020 er "bare en skam, fordi publikum ikke har rett til å komme med forslag".
weblenker
- Den tyske komedieprisen på nettstedet Cologne Comedy Festival GmbH
Individuelle bevis
- ↑ https://www.tagesspiegel.de/gesellschaft/medien/deutsche-comedypreis-warum-der-deutsche-comedypreis-eine-werbaschine-ist-die-sich-als-preisverleihung-tarnt/12522302.html
- ↑ a b Rapport om nominasjonene til den tyske komediprisen 2004 på DWDL.de 31. august 2004 (åpnet 20. oktober 2011)
- ↑ a b c d e f Oversikt over vinnerne og nominerte til den tyske komediprisen på imdb.com (åpnet 23. oktober 2011)
- ↑ et b Liste over vinnerne av den tyske Comedy Prize ( Memento av den opprinnelige fra 30 desember 2013 i Internet Archive ) Omtale: The arkiv koblingen er satt inn automatisk og har ennå ikke blitt sjekket. Kontroller originalen og arkivlenken i henhold til instruksjonene, og fjern deretter denne meldingen. på myspass.de (åpnet 22. oktober 2011)
- ^ Rapport om nominasjonene til den tyske komediprisen 2005 på DWDL.de, 30. august 2005, tilgjengelig 20. oktober 2011.
- ^ TV- anmeldelse TV: episode 80 fra 9. november 2011
- ↑ [1] Mario Barth på Brainpool.de
- ↑ [2] Anke Engelke på Brainpool.de
- ^ [3] Bastian Pastewka på Brainpool.de
- ↑ Stefan Stuckmann : Den tyske komedieprisen er en dårlig spøk. Übermedien , 21. september 2020, åpnet 30. september 2020 (tysk).